Fide Okulları açılıyor; ‘Her fidenin ayrı bir öyküsü var…’

1
23234

Eğitim camiasında vizyonu ile ufuk açan EğitimPedia’nın kurucusunun, bir ilkokul açıyor olması benim için önemli bir haberdi. Okul seçimi semineri sırasında tanıştığım Ali Koç (Likya Danışmanlık ve EğitimPedia sitesinin kurucusu) bizlere Fide Okulları‘nın kuruluş öyküsünü anlattı.  Pek çok soru sordum, sorduğum her soruya net cevaplar aldım ki bu yeni okul açılışlarında sık rastlanan bir durum değildi. Sorular ve cevaplarıyla Fide Okulları…

Okulun yeri nerede ve ne zaman açılıyor? 

Okulun ilk kampüsü İdealtepe’de (Anadolu Yakası) ve Eylül ayında eğitim hayatına başlayacak. Mart ayından itibaren okul ebeveynler tarafından gezilebilecek. Fide okulları Avrupa Yakası’na da açacak önümüzdeki günlerde.

Hangi yaş aralıklarına eğitim verilecek? 

Fide Okulları Anasınıfı, İlkokul ve Ortaokul seviyelerinde öğrenci alıyor.

Ayrıca belirlenen anaokullarıyla, ‘Bizim referans olduğumuz 10 anaokuludur.’ bilgisini ebeveynler ile paylaşacağız diyor Ali bey. Referans oldukları anaokulları; Momo, Küçük Kara Balık, Beş Ağaç, Mavi Tüy ve Çitlembik Anaokulları

Fide Okulu’nda Eğitim programları nasıl olacak? 

 • Klasik eğitim anlayışı benimsenecek. Alternatif eğitim sistemleri üzerine kurulu bir yapı olmayacak.
 • Fide Okullarında eğitim yaklaşımı; Fide Okulları öğretmen-öğrenci ilişkisinin niteliğini arttırmaya yönelik bir eğitim yaklaşımı berlilenecek. Bu ancak öğretmen eğitimi ile olur. Öğretmen tarzı ile de ilham veren bir kişilik olmalı ki çocuk birşey olmak istesin. Öğretmenin teknik olarak neyi bildiği elbette önemli ancak bir kişilik olarak sınıfta nasıl durduğu ve sınıfla nasıl ilişki kurduğu da çok önemli. O yüzden tüm enerjimizi insan kaynaklarına harcıyoruz.
 • Finlandiya eğitim sisteminde olduğu gibi oyun/bahçe eğitim sisteminin merkezinde olacak. Hedefimiz öğrencilerin her gün en az 2 saat bahçede geçiriyor olmaları. Bahçede vakit geçirmek ortaokul çocuğu için de ana ihtiyaç. Hatta onların daha çok enerjisi var. Bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki; ‘Koşup oynamış gelmiş çocuğun beynindeki etkinlikle, oturmuş çocuğun beynindeki etkinlik arasında çok belirgin bir farklar var.’ Dolayısıyla Fide Okulları’nın ‘En uzun teneffüslü okul olmak’ gibi bir iddiası var. Ders araları 15’er dakika olacak. Her öğretmen haftada bir dersini bahçede tasarlıyor olacak.(Yaz ve kış) Bu öğretmenlere aktif bir rol sağlayacak.
 • Biz Fide’yi burada yetiştireceğiz ancak fide gidip başka bir ormanda yaşayacak. Çocukları yaşayacağı ormanda ihtiyaç duyacağı beceriler ile yetiştirmeyi hedefliyoruz.
 • Branş dersleri; Okulda temel programın içinde kodlama, tasarım, maker&işlik, beden, görsel sanatlar, drama, masal günlük programın içinde yer alacak. Fide Okulları’nda her çocuk kodlamayla da uğraşacak, ahşapla da… Bunlar ilkokuldan itibaren müfredatta olacak. Branş dersleri için müzeleri çok aktif kullanacağız.
 • Hafta sonu kampları; Çocuklarımızla hafta sonu kampları yapmayı planlıyoruz. Bu kamplarda çocuklara problemi söyleyeceğiz tüm aşamaları ile problemi kendilerinin çözmelerini bekleyeceğiz. Örneğin şu havuzdan şu su çıkarılacak vb.
 • Biz hiç bir çocuğumuzu geride bırakmayacağız. Her çocuğun gelişim alanı, yetkin olduğu alanlar farklı olabilir. Onun yöneldiği alanlarda çocukları destekleyeceğiz.
 • Yabancı dil eğitimi; ilkokulda haftada 8 saat İngilizce eğitimi veriliyor olacak.
 • Fide Okulları EğitimPedia’nın pilot okulu olacak. Çocuğa dair bir şey yapmak isteyen herkese kapısı açık olacak.

Fide Okullarını farklı kılan yönler neler? 

 • İşin özü öğretmende bitiyor. Dolayısıyla okulun aynı hedefe yönelmiş, sağlam bir öğretmen kadrosu var. Eğitim kadrosunun %80’i oluşmuş durumda.
 • ‘Hangi çocuğun ne zaman açacağını bilemezsiniz.’ Her fidenin ayrı bir başarı öyküsü ve ayrı bir başarı duygusu var. Fide Okullarında biz sıralama yapmayacağız. Başarıyı bir sıralama ile yaparsanız bir grup çocuğu kaybedersiniz. Bizim iddiamız şu; biz hiç bir çocuğumuzu kaybetmek istemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki hepsinin başarabileceği bir şey var. Bir eğitimci buna inanmak zorundadır.
 • Bir çocuğa yapılmış en büyük kötülük öğrenilmiş çaresizliği onlara hissettirmektir. Her çocuk bir zafer arar, bir kahraman arar. Biz çocuklara her gün bir mağlubiyet yaşatıyoruz. Bizim nesil ‘Cinali bile çizemem, matematiğe kafam basmaz’ deriz, çünkü zamanında bizi sıraladılar, sınıflandırdılar. Çocuğa ‘Ben bunu yapamam.’ duygusunu yaşatmak çok sıkıntılı. Bugünün çocukları okullarından böyle geliyorlar. Biz onlara zafer yaşatmak derdindeyiz.
 • Bu okul aşırı uzmanlaşan bir okul olmayacak. Örneğin çocuğun bir sıkıntısı varsa buna rehberlik baksın, sınavda başarı sorunu varsa buna müdür yardımcısı baksın olmayacak. Okul müdüründen her kademeye kadar çocuğun tüm bilgileri bilinecek, paylaşılacak ve sorunlar ortak konuşulacak.
 • İçsel motivasyon denen bir şey var. Çocuğu içsel olarak motive etmezseniz eğitim vermeniz mümkün olmaz. Biz çocukları şuna mahkum ediyoruz; ‘Sen bir şey yaptın, bu iyiydi, ya da kötüydü’. Çocuklar işaretlenip sticker ile eve geliyorlar. Biz bu eğilimde bir okul olmayacağız.
 • Geri bildirim sistemleri doğru ve zamanında olacak. Sekizinci sınıf geri bildirim için çok geç. Sürekli geri bildirim önemli. Ölçmek ama sonrasında değerlendirme önemli. Ölçülen şey öğrenme olmalı, çocuk ya da öğretmen değil. Her ikisine de bu duyguyu verirseniz o zaman öğrenmeye odaklanmış olursunuz. Öğrenmede sorun varsa bu nerede, sistemle mi ilgili, öğrencide bir öğrenme güçlüğü mü var, desteğe ihtiyaç mı var, öğrenme odaklı değerlendirmeler yapacağız.
 • Bizim için süreç de en az sonuç kadar önemli olacak. Nihai hedef kadar öğrenme ortamı, öğrenme sırasında öğrenci-öğretmen arası iletişim ve öğrenciye saygı hepsi önemli olacak.

Fide Okulları öğrencileri Teog’a hazırlayacak mı? 

‘Biz akademik olarak çocukları zorlamayacağız.’ gibi bir iddiamız yok. Çocuğun başarısı akademik anlamda yoğunsa o yönde onu destekleyeceğiz. Bunun için bazen deli gibi test çözeceğiz. Ancak her öğrenci aynı maratonda olacak diye bir şey de yok. Bazısının yeteneği farklı olabilir, biz öğrenciyi kendi ilgi alanında destekliyor olacağız. Her fidenin ayrı öyküsü olduğu gibi her fidenin ayrı bir yol haritası olacak ve biz bu haritada onların yanında olacağız.

Nasıl bir eğitim kardosu olacak? 

Bugünün çocuğunun öğretmeniyle artık başka bir bağ kurabilmesi gerekiyor. Buna gönülden inanıyor, seçimlerimizi de bu doğrultuda yapıyoruz. Mesela müzik öğretmenimizin Starwars koleksiyonu kimsede yok veya beden eğitimi öğretmenimizin Notos’ta öyküleri yayınlanıyor. Her öğretmenimizin bir rengi, bir dokusu var. Orta okul için de yine çok iyi bir kadro kuruyoruz.

İlkokulda sistem şöyle olacak; öğretmenlerimiz 1&2. sınıfı diğer öğretmenlerimiz de 3&4. sınıfı okutacak. Çünkü 1&2 sınıf ile 3&4’ün müfredatları ve ihtiyaçları çok farklı. Bunun temel nedeni; öğretmen 4. sınıfa gelip bir şeyleri farklı yapmayı düşündüğünde bunu yapması için önünde 4 senesi oluyor. Oysa bu sistemde 2 yılda bir aynı sınıfı okutacağı için daha yararlı olacak.

Güçlü bir Rehberlik ekibi kuruyoruz. Çocuğa dair gerçek bilgi çok önemli. Bu bilgi şeffaflıkla ebeveyn ile paylaşılacak. En büyük sıkıntılardan biri de ebeveyne duymak istediğinin söyleniyor olması. Doğal olarak herkes çocuğunun övülmesi ister. Ancak biz şeffaflıkla çocukla ilgili tüm bilgimizi paylaşmayı hedefliyoruz.

Sınıflar yıllar içerisinde karmalaştırılacak mı? 

1&2. sınıfta öğrenciler aynı sınıf ile devam edilecek, 3. sınıfta çocuklar karışacak. İki şube olacak, yarı yarıya sınıfı değişecek. 3. sınıfta çocukların öğretmeni de değişecek.

Okul saatleri ve yemek nasıl olacak? 

09.00-16.00 gibi saatlerinde çocuklar eğitim alacaklar. Çocukların tutkusunun peşinden koşabileceği bir atölyeler programı hedefliyoruz. Haftalık, aylık ve yıllık programlar olacak. Çocuk grubu oluştuğunda bu etkinlikler biraz daha şekillenecek.

İyi bir catering firması ile çalışacağız. Kahvaltı saati gibi bir uygulama yapmayacağız. Ev kültürü gibi. Çocuğun acıktığında gidip kendisinin yiyecek, meyve alabileceği ortamlar yaratacağız. İsteyen istediği zaman gidip alabilecek. Öğle yemeğinde zengin çeşit veya organik yiyecek planlamıyoruz. İkindiyi de atıştırmalıkla çözeceğiz. Çünkü her çocuğun acıkma saati farklı olabilir, her kim acıkırsa özgürce gidip kendisi atıştırabilecek.

Ayrıca okulda hemşire, revir ve kütüphane olacak.

Okul kaç kişiye eğitim verecek?

Fide Okulları okulun toplam kapasitesi 240. Fide’nin temelinde şu yaklaşım var; müdür her öğrenciyi ismiyle bilmek durumunda. Sabah giren çocuğa ismiyle ‘günaydın’ diyor olacak. Fide Okulları, çocuğa ve ailesine dair her türlü bilginin müdür dahil tüm kadro tarafından bilindiği bir okul olacak.

Sınıfların öğrenci sayısı kaç kişi olacak? 

Sınıflar 20’şer kişilik olacak. Her şubeden ikişer şube olacak. Ara sınıflar da önümüzdeki yıl için kayda açılacak.

Okulun fiyatları nelerdir? 

Okulun toplam kapasitesi 240. Okulun fiyat bilgisini sorulduğunda veriyorlar. bilgi@fideokullari.k12.tr adresine mail atabilir ya da 444 4 157 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yeni dönemde eğitime farklı bir renk katacağını düşündüğüm Fide Okulları’nın yolu açık olsun.

Fide okulları hakkında daha fazla bilgi için:

http://www.fideokullari.k12.tr

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here