Bir haftasonu programı; Kuzguncuk ve Nail Kitabevi

4
3673

Kuzguncuk mini kafeleri, kentsel dönüşüm girmemiş mimarisi ve cumbalı evleriyle Anadolu yakasında Üsküdar-Beylerbeyi arasında masalsı bir semt. Bizim de geçen haftasonu çocuklarla birlikte yolumuz bu sempatik semte düştü.

Semtin arka sokaklarında, cumbalı evleri arasında gezmek harika bir duygu. Sokaklarda ağırlıklı olarak semtte sakinleriyle karşılaştık ama bizim gibi turist ömerler de var tabi. Ayrıca etrafta pek çok fotoğrafçı görmek mümkün. Bir de fotoğraf çektirmek için gelen gelin-damatlarla karşılaştık.

Börekten, dönere veya zeytinyağlı ev yapımı yemeklere kadar her türlü lezzeti Kuzguncuk sokaklarında bulmak mümkün. Biz öğlen yemeği için Kafe La Mekan‘ı tercih ettik. Burada ev yapımı nefis bir yemek yedik.

kuzguncuk

Sonra semtte yaşayan bir beyefendi girdi içeri ve yan masamıza oturdu. Çocuklar kurabiyelerini yerken biz de sohbet etmeye başladık.

kuzguncukBize ‘çok şanslınız’ dedi. Kendisi çocukları küçükken çok yoğun çalışıyormuş ve onların bu küçüklük hallerine hiç tanıklık edememiş. ‘Şimdi büyüdüler’ dedi; 26-27 yaşında olmuşlar. Ama o, çocuklarının çocukluklarını hiç yaşayamamış. Öyle üzüldüm ki içim burkuldu. Bunu anlatırken gözleri doldu. Onun gözleri dolunca benim de doldu.

İçimden ‘çok şanslıyız dedim, çok şükür, onlarla gezebiliyoruz, bu küçüklük hallerinin kokularını mis gibi içimize çekebiliyoruz’. Ne kadar şanslı olduğumuzu her gün kendimize hatırlatmakta fayda var. Neyse duygusala bağlamadan devam edelim:)

kuzguncuk

Kuzguncuk’a gitmek istememin önemli nedenlerinden biri de Nail Kitabevi’ni ziyaret etmekti. Tam merkezde yer alan kitabevi, kahve&kitap ikilisi için mükemmel bir yer olmuş. Kitabevi restore edilmiş ve tarihi üç katlı bir evde konumlanmış. İlk katta giriş ve kafe, üst katta ise farklı kategorilerde kitaplar ve kitap okumak için oturma alanları yer alıyor.

Nail Kitabevi’nde, çocuk kitaplarında ‘Yazılama Çocuk’ yayınları ile tanıştık. Küba Çocuk Kitapları dizisinden 3 kitap ekledik kütüphanemize. Farklı kültürlerden yayınları kitaplığımıza eklemek çok keyifli oluyor. Bir yandan da küçük yayınevlerinin kitaplarının satılarak desteklenmesi de çok hoş.

Çocuklarla birlikte kitabevi gezmeye bayılıyorum. Daha önce MinoaFilBooks, Türk-Alman Kitabevi ‘ne blogda yer vermiştim. Çocukları kitap kokusu içinde büyütmek istiyorum ve kitabevleri bunun için en güzel yer. Haftasonu gezmek tozmak varken ne anlamı var şimdi diyebilirsiniz?

kuzguncuk

Yani şu manzara bence dünyada her şeye değer. Cemre eline bir kitap almış, bıdı bıdı bir şeyler anlatıyor resimlere bakarak:) Kendi kitabını seçen çocuk daha mutlu okuyor, daha çok sahipleniyor. Ayrıca kitabevlerinde ne olup bittiğini öğreniyor; oturup kitap incelemeyi öğreniyor…

kuzguncuk

Nail Kitabevindeki bu cumbalı okuma bölümü beni benden aldı. Bir sokağa bir kitaba bakarak sabahtan akşama kadar burada oturabilirdim. Sonra okuma köşelerinin önemini tekrar kavradım. Okuma köşesinde insanın rahat ve huzurlu hissettirmesi ne kadar önemli aslında…

kuzguncuk

Nail Kitabevi’nde bir aile vardı; anne-baba ve sanırım 9-10 yaşlarında çocukları, her birinin elinde kitapları, bir masanın çevresinde birlikte okuyorlardı. Bu manzarayı seyretmeye doyamadım.

Mahalle kitabevlerine ne çok ihtiyacımız var aslında, inşallah çoğalırlar:) yolunuz Kuzguncuk’a düşerse Nail Kitabevi’ne uğramadan geçmeyin…

4 YORUMLAR

  1. Canım şahanesin. Anne baba sırf bu yüzden kuzguncuğa gittiğiniz için tebrik ederim sizi. Çocuklara ne verirsen onu alıyosun, gerçekten ayna gibiler. Bizim fıstık 4 ay sonra 3 yaşında olacak. Henüz d&r gibi yerlerde sıkça vakit geçiriyoruz. Oradan kitap seçiyor ve birlikte bakıyoruz. Zor çıkarıyorum. Sanırım kitapevine gitmenin zamanı geldi. Senin paylaşılarından biri ile başlayıp hepsine gidelim ozaman. Çalışan olunca sadece 2 gün vaktin oluyor. Onda da ne yapacağını şaşırıyor insan 🙂 Bir de bizim minik henüz gündüz uyku uyuduğundan dolayı da gün bölünüyor.Böyle paylaşımların harika oluyor. İyi ki paylaşıyorsun. Çok sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here