‘Esralldesign çocuklarımın bana hediyesi’

0
1340

Bugün sizi iki çocuklu, güleryüzlü, işini aşkla yapan Esralldesign ile tanıştırmak istiyorum. Kendisi evden çalışan bir anne. Hem onu tanıyacağız hem de iki çocuklu hayatta evden çalışmayı biraz anlatacak bize.. 

Esra’cım merhaba, bize biraz kendini anlatabilir misiniz? 

Merhaba benim adım Esra Uygun, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde iç mimarlık okudum. Okurken evlendim. Evlendikten sonra eşimin tayini Brüksel’e çıktı ve ben sınavlarım için sürekli Brüksel’den İstanbul’a taşındım. Otobüse biner gibi uçağa biniyordum. Bazı dersleri internet üzerinden aldım, hocalarım da çok desteklediler ve 2010 yılında mezun oldum. Çok çocuk istediğim için mezuniyet sonrası hamileydim. Hamileliğim Brüksel’de geçti. 2011 Mart’ta Azra, ilk kızım doğdu. 2011 Yaz döneminde Ankara’ya tayinimiz çıktı ve Ankara’ya geldik.

İş aradın mı Ankara’ya dönünce?

Kızım çok küçüktü henüz 4,5 aylıktı. Mesleğin gereği özel sektörde çalışmak durumundaydım ama kızım çok küçük olduğu için işe başlamak istemedim. Kızımı kendim büyütmek istedim. Kısaca annelik kariyerden daha ağır bastı. Bir yaşına gelince bir kreşe başlatır ben de işe başlarım diye düşündüm. Bir yaşına geldiğinde yine başlamamıştım. Hala da kızlarıma bakmaya devam ediyorum:)

Herhalde annelik çok keyifli geçiyordu ki bırakıp işe başlamak istemedin?

Evet, onların büyüdüğünü yakından izlemek çok hoşuma gitti. Sonra bir dönem iş başvuruları yaptım, özel sektörde görüştüğüm yerler oldu. Şartları ağır geldi. Cumartesi-Pazar çalışması gerektiriyordu, hafta içi izin vereceklerdi. Bu şekilde çalışmak bana uymadı. Çünkü kızımı hafta içi kreşe göndermek istesem hafta sonu da ona bakacak birini bulmam gerekecekti.

esra-all-design5

Peki çizimle ilişkin ne zaman başladı?

Aslında üniversiteden beri meraklıydım çizime. Azra da biraz büyüdü ve artık kendi kendine oynamaya başlamıştı. Ben de artık birşeyler yapmak istiyordum. Kumaşları çok sevdiğim için Azra’ya oyuncaklar dikmeye başladım. Kumaşlara bir şeyler çizmeye başladım. Sonra bir blog açtım; ‘esralldesign’ adında. Son 2-3 yıldır blogla çok fazla ilgilenemedim ama o dönem çok sıkı yazıyor ve yaptıklarımı paylaşıyordum.

esra-all-design9

Sonra Instagram girdi dünyamıza tabi…

Evet aynen, intagram’dan sonra bloğu ihmal ettim. Instagram daha anlık paylaşım olduğu için daha rahattı kullanımı. Artık çizdiklerimi Instagram’da paylaşıyor ve yavaş yavaş sipariş alıyordum. Azra 2,5 yaşında olunca kreşe başladı ve bendeki işler de hızlanmaya başladı. Çünkü evdeki çalışma sistemini bir düzene oturttum. Planlı üretmeye başladım. Dolayısıyla siparişleri de planlayabildim.

İlk ne üreterek başladın?

2013’te ilk olarak çanta üretmeye başladım. Ama mesela ilk çizdiğim çantalar 5-6 ay hiç satılmadı.

Üzüldün mü peki o sıra?

Biraz hevesim kırıldı gibi oldu aslında, ama dedim ki ben iyi bir şey yapıyorum. Instagram’da çok az takipçim vardı o dönem. Kimse beni tanımıyordu, reklam yapacak yer yoktu. 7,8 beğeni alıyordu koyduğum resimler. O dönem etiketlemeyi dahi bilmiyordum. Babam da sanatla ilgileniyordu ve o beni çok motive etti. ‘Kızım sen bunları satmasan da as böyle tablo gibi çok güzel bunlar’ diyordu.

Peki ilk sipariş ne zaman geldi ve sen ne hissettin?

Ben uyuyordum, maille ilk sipariş gelmiş, şok oldum ve o kadar motive ve mutlu oldum ki anlatamam. Sonra hızla siparişlerin ardı gelmeye başladı ve instagramda takipçi sayısı arttı. Çantalar o kadar çok gelmeye başladı ki, sürekli diktirmeye başladım. İlk başta 2 çanta diktirmiştim, sonra 10, sonra 30 sonra da 40’ar tane diktirmeye başladım. Tabi bunlar zamanla oldu. Birden olmadı.

esra-all-design3

Bu süreç sana ne kazandırdı?

Şunu fark ettim; bir şeye karar verdiyse insan, biraz diretecek, biraz bekleyecek. Her şey biraz zaman alıyor ve alacak. Çevrenizdekiler konuşabilir, aileniz çok destek olamayabilir. Çok kolay değil. Kararlı olmak çok önemli. Ben de kararlıydım ve o dönemde kendimi çok fazla geliştirmeye çalıştım. Pinterest, farklı bloggerlar, çizimler, tasarımlar sürekli araştırma halindeydim. Bu şekilde çizimim kendini buldu. İlk başta sadece siyah-beyaz çiziyordum. Renkler katmaya başladım. Özellikle kişiye özel çizimler yapmak beni çok geliştirdi.

Nasıl yapıyorsun kişiye özel çizimleri?

İnsanlar o kadar farklı taleplerde bulunuyorlar ki, bu insanı çok geliştiriyor. Her farklı talebe gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ne kadar farklı hayatlar var, gelen taleplerden hissediyorum. Bazı arkadaşlar ‘bir resim ne kadar farklı çizilebilir ki?’ diyorlar ama sahiden çizilebiliyor.

Sen kendini nasıl tanımlıyorsun? Ne iş yapıyorsun dediklerinde ne diyorsun?

İllüstratörüm, tasarımcı ya da çizer diyorum. Evden çalışıyorum, home-ofis şeklinde.

Sipariş süreci nasıl oluyor?

Instagramda kişiye özel çizim yaptığım biliniyor. İnsanlar taleplerini mail veya mesaj yoluyla iletiyorlar, biraz tarif ediyorlar ben de bu doğrultuda çizimleri tamamlıyorum. Çanta bir dönem çok yaptım ama kişiye özel çizimler neredeyse tüm zamanımı alıyor. İkinci kızım Kübra dünyaya geldiği için onunla da ilgileniyorum, o da oldukça hareketli bir dönemde. Bazen kurumsal şirketler ile işbirlikleri de yapıyorum.

İki çocuklu bir evde nasıl çalışıyorsun? Zor olmuyor mu? Nasıl zaman yaratıyorsun?

Hamilelikte çok yoğun çizdim. Hatta ikinci kızım 3-4 aylık olana kadar da çok çizdim çünkü çok uysal bir bebekti. Uyuyan bir bebekti, bıraktığın zaman duran bir bebekti. Şimdilerde hareket istiyor, ilgi istiyor.

Nelerle oynuyor bu ara?

Bir dolu oyuncağı var ama hiç biriyle ilgilenmiyor, mutfaktaki tavalar, tencereler en eğlencelisi onun için bu ara. Tahta kaşıkları çok seviyor.

Çocukla çok kolay değil çalışmak, biraz anne için yıpratıcı bir süreç aslında. Belki bir yardımcı tercih edilebilir. Ama eşim biraz yardımcı oluyor ve öyle dayanabiliyorum. Akşam eşim kızımı uyutursa gece 2’ye 3’e kadar çalışabiliyorum. Sabah Azra’nın 8.30’da servisi geliyor. Gece mesaim biraz fazla oluyor. Gündüzleri de Kübra uyuduğu zaman çalışabiliyorum.

Ya da ev işlerini ve evin dağınıklığını görmezden gelip oturup çiziyorum.

Çizim yaparken Kübra gelip senle bir şey yapmak istiyor mu?

İstemez olur mu? Yerde bir süre oyalanıyor, sonra paçamdan tutmaya başlıyor sonra ağlamaya başlıyor. Bazen kucağıma alıyorum, birlikte çiziyoruz.

Iesra-all-design6

Titretmeden nasıl çizebiliyorsun?

Alıştım yani. Bazen zorluyor dağıtmak istiyor. Bir gün Kübra’nın bir darbesiyle çizim kaydı mesela, ben oraya bir kuş ekledim hemen:) El çizimi yaptığım için onun bir dönüşü yok. Masam hep açık ve her boş bulduğum an gidip çiziyorum. Bir düzen oturttuğun zaman evden çalışmak çok keyifli. Ama çok düzenli olmak gerekiyor, bir ajanda tutmak gerekiyor.

Tabi verilen siparişlerin de planlanması gerekiyor bir şekilde değil mi?

Evet kesinlikle, pek çok sipariş özel günler için geliyor mesela. Bazen de ‘Esra hanım siz ne zaman yapabilirseniz…’ diyorlar. ‘Ne olur öyle demeyin’ diyorum. ‘Siz öyle derseniz iyice gecikebilir, planlayalım’ diyorum. Normalde gelen siparişleri 2 hafta içinde teslim etmeye çalışıyorum. Bunun dışında devam eden projeler var. Mesela bir çocuk kitabı çiziyorum bir yandan. Tabi bu yoğunluk bebekle çok da kolay değil.

Home ofis çalışmak nasıl? Önerir misin? 

Mesela bazı arkadaşlarım var, diyorlar ki ‘benim çalışabilmek için kalkıp giyinip evden çıkıp çalışma moduna girmem gerekir’ diyorlar. Herkesin çalışma modu farklı tabi. Ben evde çalışmayı seviyorum. Ev ortamını, evin sıcaklığını seviyorum.

esra-all-design10

Çok güzel tabi, çocuklarla birlikte üretiyorsun. Bir de annelikle birlikte bu üretim duygusu daha da tetikleniyor değil mi?

Evet kesinlikle. Bunu çok net hissettim. Bir çizerle karşılaştım geçen gün, sohbet ettik. ‘bazen çizmeye vakit bulamıyorum ya da canım istemiyor çizmek’ dedi. Bir de grafiker arkadaşım var, evden çalışmak istedi, çocuk da yok. Ama ‘sabah kalkınca canım hiç birşey yapmak istemiyor’ dedi. Çocuk yok iş güç yok, herşeyi üretebilir yani.

Ben diyorum ki; ‘benim öyle bir zamanım olsa herhalde sabah akşam her dakika çizerim’ diye düşündüm. O kadar seviyorum ki çizmeyi, habire çizerdim. Brüksel’de mesela hamilelik dönemi boş aslında yapabilirdim. Azra olduktan sonra, esralldesign da onunla birlikte doğdu. Hatta esralldesign çocuklarımın bana hediyesi gibi. Kübra’ya hamilelik döneminde artık karnım masaya değiyordu, ama çalışma motivasyonum o kadar yüksekti ki. Sürekli çiziyordum. Seviyorum ve çizmeyi bırakamıyorum. Çizdikçe mutlu oluyorum. Kübra doğdu 30 günlüktü, yeniden çizmeye başladım.

Sana mavi boncuk takasım var vallahi Esra maşallah…

İşin sırrı çok sevmek bence. Ben sadece ticari kaygılarla bu işi yapıyor olsam bu halde olmam.  Çünkü ticari bir dert içine girdiği zaman insan gergin ve stresli oluyor. Ben bu işi seviyorum ve severek, isteyerek yapıyorum. Hareketlilik de bereket getiriyor. Annelik duygusu o değişik duygular iş yaptırıyor insana. Yani diyorum ki çocuklar olmasa evden çalışır mıydım bilmiyorum, bu kadar çaba gösterir miydim onu da bilmiyorum. Yani yaptığım işi seviyorum ve çalışırken mutluyum. Bu mutluluk da çizimlerime yansıyor sanırım.

Ne tip çizimler yapıyorsun? 
Çantalar var, kişiye özel çizimler yapıyorum, kağıt üzerine çizim yapıyorum ve çerçeve içinde teslim ediyorum. İsteyenler logo olarak da kullanabiliyorlar. T-shirt üstüne, kupa üstüne çizimlerim de var.

esra-all-design7

Çok canlı, hareketli, yaşayan, mutluluk dolu çizimlerin var. Nerelerden ilham alıyorsun? 

Öncelikle çok teşekkürler. ‘Modern minyatür’ diyenler oldu çalışmalarıma çok mutlu oldum. Ben boyut kazandırmıyorum çizimlerimde. 3 boyutlu etki veya gölgelere girmiyorum. Instagramda takip ettiğim yabancı tasarımcılar var. Moda dergilerini takip ediyorum, pinteresti. Azra’nın gösterdiği bir oyuncak bile bana ilham verebiliyor. Yaratıcılığı her şey besliyor aslında. Bir elbisenin deseni, şekli olabilir. Gündelik yaşamda gördüklerim. Mesela bir hint dizisi izliyorum; günde 1,5 saat kendime ayırıyorum. Belki de oradaki renkli kıyafetler, takılardan besleniyorum.

Doğuda Gibli stüdyoyu çok beğeniyorum ben de:)

Oradan da çizimlerim var. Totoro’nun bir sahnesini çizdim. Şu an en sevilen çizimlerden. Hatta bir sahnesini daha çizeceğim.

Seni nereden takip edelim?

Instagram’dan esralldesign hesabından takip edebilirsiniz.

esra-all-design13jpg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here