Gizli Dünya

0
2191

18 yaşında yaşlı bir adam yolda yürürken köpeği için yardım istese ne yapardınız?Muhtemelen yardım edersiniz değil mi? Filmde anneyi oynayan Brie de böyle yapıyor.

Hayatının sonraki 7 yılını 10 metrekare bir odada hapis şeklinde yaşıyor. 2. yılında oğlunu doğuruyor. Tam 5 yıl boyunca oğluna bu minik odada annelik yapıyor. Ve 5 yaşına geldiğinde ona dışarıda bir dünya olduğunu anlatıyor ve odadan bir kaçış planı yapıyorlar.

Asıl hikaye de aslında burada başlıyor, herşeyin üzerinden tam 7 yıl geçmiş. Dış dünya bambaşka. Yıllar geçmiş ve çok şey değişmiş. Jack ise odada karşılaştığı fare dışında hayatında hiç kimse ile sosyal temas etmemiş 5 yaşında bir çocuk.

Emma Donghue’nun çok satan kitabından sinemaya uyarlanan Gizli Dünya‘nın başrolünde Brie Larson yer alıyor. Çocuk oyuncu ise Jacob Tremblay. Oyunculuklar sahiden muhteşem. Film, en iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo dallarında Oscar adayı. Yönetmen Enny Abrahamson, imdb puanı 8.3 ve sonuna kadar hak ediyor.

Konu anne-çocuk olunca ve senaryo da bu denli dramatik olunca inanılmaz bir etkileyici bir film ortaya çıkıyor. İnsan anne olunca da bir başka gözle izliyor filmleri sanki.

Anne hep çok güçlü, sonuna kadar oğlunu korumaya ve kollamaya çalışıyor. Annenin tüm imkansızlıklar içinde oğlu ile kurduğu ilişki ve yarattığı dünya büyüleyici. Mesela birlikte yumurta kabuklarından oyuncaklar yapıyorlar.

gizli-dunya

Beş yaş doğumgününü kutlayacakları gün bir kek yapıyorlar, Jack’in tek istediği bir doğum günü mumu ama maalesef buna sahip değiller. Bu sahne insanı kalbinden vuruyor.

Tüm bunları atlattıktan sonra bir tv programına konuk oluyor. Program sunucusu şunu soruyor;

– ‘Sizi kaçıran kişiye, doğurduktan sonra oğlunuzu verebilir ve bir hastaneye bırakmasını söyleyebilirdiniz, bunu neden yapmadınız?’ diyor.

Buradan beynimden vuruluyorum. Toplumun tüm önyargıları, yaptırımları ve kadınlara yapılan baskılar aklıma geliyor. Ne kadar büyük acımasızlık, vicdansızlık diye düşünüyorum. Sistemde olayların dışından yorum yapmak herkes için ne kadar ucuz ve ne kadar kolay sahiden.

Tabi Jack tecavüz çocuğu olduğu için dedesi tarafından da redediliyor, hayır çocuğun ne günahı varsa. Deli oluyor insan.

Bir de yine bir sahne var büyüleyici;

Anne: Ben iyi bir anne değilim 

Jack: Ama sen benim annemsin! 

Burada tekrar yüreğimin tam ortasından vuruluyorum. Günlük hayatta kendimi yetersiz anne hissettiğim tüm o anlar geliyor aklıma. Bu duygu ne kadar evrensel ve ne kadar gerçek. Ve maalesef her şart ve koşul altında anneler hissediyorlar.

Son olarak çocuğun odadan kurtulduktan sonra gökyüzünü, ağaçları, kuşları ilk kez canlı gördüğünde bir bakışı var; o bakış beni benden aldı götürdü, bir yerlere bıraktı…

Dram olmasının yanında ‘sevginin gücü’nü anlatan çok güzel bir film olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here