Bir milyoncudan aldıklarımla 5 farklı Işıklı Masa Oyunu

0
3602

Bizim evin son zamanlarda en popüler oyunu ışıklı masa oyunları.

Işıklı Masa nedir? 

Dört yanal yüzeyi ve alt tarafı ışık geçirmeyecek şekilde kapalı, sadece üstten ışık veren bir masa. Şu aralar evimizin en popüler oyuncağı kendisi. Her akşam ‘anne ışıklı masa ile oynayalım mı?’ soruları ile karşılanıyorum. Çocuklara ipad heyecanı mı verdi nedir bilemiyorum:)

Işıklı masa Türkiye’de üretilmeye başlandı ve satışı da var. Ancak evde kendi imkanlarınızla ışıklı masanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Ben bir arkadaşımdan yardım alarak yapmıştım. O yüzden blogda yapım aşamaları mevcut değil. Kayra’m Büyüken blogunda oldukça detaylı burada yer vermişti, inceleyebilirsiniz.

Işık-gölge oyunları oynarken çocuklar neler öğrenebilir?

  • Işık kaynağının veya gölgenin oluştuğu yeri değiştirilerek; gölgenin büyüklüğü, yeri, şekli değişebilir.
  • Cismin büyüklüğüne ve şekline göre gölgeler değişir.
  • İki ışık kaynağı varsa cismin birden fazla gölgesi oluşabilir.
  • Bir ışık kaynağını bir cisme yaklaştırmak veya uzaklaştırarak gölgeleri hareket ettirip büyütme ve küçültme imkanını sağlayabilir.
  • Yaratıcılığı tetikler, hayal gücünü kullanmaya teşvik eder.
  • Renklerin keşfedilmesine destek olur.
  • Yazma ve çizme aktivitelerinin keşfine destek olur.

Nasıl oynanır?

Işıklı masada, ışığı geçiren herşeyle oynamak mümkün. Masanın üstüne ışığı geçiren; küpler, kareler koymak veya düğmeler, renkli jelatin kağıtları (eskiden el işi dersinde sahte vitray yapardık bunun gibi..) ile oynanabilir. Önemli olan masada oynanan cisimlerin ışığı yansıtması. Tüm bu malzemelerle hem renkleri keşfetmek hem de renklerle birlikte yeni birşeyler yaratmak mümkün.

Işıklı masada oynamak için bir milyoncudan neler aldım? 

Bir milyoncular keşfedilecek çok eğlenceli yerler benim için. Bazen sadece geziyorum, gezerken bir şey görüyorum ‘a bunla çok güzel oynanır’ diyip eve getirebiliyorum. Işıklı masa için de ışığı geçiren malzemeler arıyordum. Bulduğum malzemeler;

I. Renkli boncuklar;

Bu boncuklar eve süs için satılan malzemelerdi. Bunlarla renkleri inceledik, renklerine göre boncukları ayırdık. Sarılardan papatya yaptık. Bir ev inşa ettik. Evdeki cetveller aklıma geldi, onu çıkarınca Nisan renkli taşları yuvarlak cetvel boşluklarına içine dizdi. Sıralama yaptık birlikte. Cemre ise bol bol doldur boşalt oynadı:)

II. Renkli buz küpleri;

Buz küplerinin içinde su var, aslında buzdolabına koyup buz yapmak için kullanılıyor. Ancak ışıkla renkleri çok güzel yansıtacağını düşündüm. Nitekim öyle de oldu. Benzer sıralama aktivitelerini yaptık.

Dairelerden yol yapıp dinazorlarımızı bu zorlu yolda yürüttük. Bu arada malzemeleri bulmak dışında bu fikirlerin hiç biri bana ait değildi. Oyunları kızlar kurdular.

Minik parmakların dokunmasını, inşa etmesini, konsantre bir şekilde bir şey ortaya koyma çabalarını ve eğlenmelerini izlemek harika bir duygu.

III. Renkli pipetler;

Pipetlerin ışığı geçirdiğini fark ettim. Pipetlerle makas kullanma aktivitelerini bu yazıda paylaşmıştım. Pipet küçük parmaklar için en kolay kesilebilen malzemelerden biri. Pipetleri alınca ağzımıza soktuk biraz eğlendik. Sonrasında ışıklı masada onlarla neler yapabiliriz deneyerek birlikte keşfettik.

Evimizi yaptık, sonra bir de güneş yaptık. Pipetler şekilden şekile girdiler.

IV. Plastik masa örtüsü;

Tesadüfen ışığı geçiren vitray deseninde bu masa örtüsüne rastladım. Önce ışıklı masayı örttük, örtüdeki renkler daha da canlı oldular, biraz sohbet ettik. Sonra Nisan’a bir kalem bir de kağıt verdim. Kendisi kontör gibi görünen çizgi alanların üstünden geçti, böylece harika bir parmak-kontrol egzersizi olmuş oldu bize de:)

V. Mozaik Parçacıkları;

Bu mozaikler parçacıkları bir bardağa yapıştırılmak üzere yapışkanı ile birlikte satılıyordu. Çok minik renkli ve ışık geçirgen oldukları için onları da pek sevdik:)

Mozaik parçalarını eline alan minikler onlardan şekiller yapmaya başladılar. Mesela bir elma ağacı:)

Bunlar da çiçekler. Ben çiçek yapmaya çalıştım ama yapamamıştım, bu şekiller Nisan’a ait. Bunları oynarken yine renkleri sıraladık, Cemre için de renkleri öğrenme alıştırması olmuş oldu.

Işıklı masa için oyunları için Pinterest’te pek çok farklı öneriler bulmak mümkün. Bol oyunlu günler dilerim.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER