Her anne mutlaka izlemeli; ‘JOY’

4
2451

Joy henüz küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde bir kızdır.

Çocukluk döneminde anne ve babası boşanırlar. O da fedai çocuk olmayı seçer. Uzakta olan, kabul edildiği koleje gitmez, kalarak annesine destek olur. Aileye kol kanat gerer. İki çocuğu vardır, eşi ile boşanmasına rağmen eşi evin bodrum katında yaşamaktadır. Joy büyüdüğünde çok vefakar genç bir kadın olmuştur.

Hayatında yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir noktasından tutmak için yeniden kolları sıvar.

jo2

Hani bazen hayallerinizi gerçekleştirebileceğinizi fısıldayan dağ gibi biri vardır ya arkanızda Joy’un da anneannesi öyle biridir işte..

Filmin yönetmeni Oscar’lı sinemacı David O. Russell, başrollerde ise Jennifer Lawrence’a Bradley Cooper ve Roberto DeNiro gibi ünlüler de eşlik ediyor.

Özellikle kız evlat büyüten anne-babaların bu filmi izlemesini şiddetle öneriyorum. Filmde kadın gücü, kadını cesaretlendirme, kadının çalışma hayatına katılımı, girişimcilik üzerine önemli göndermeler var. Toplumda kadınların her konuda cesaretlendirilmesine ihtiyaç var. Özellikle kendi kendilerini idame edebilme, kendi ekonomilerini kurmaları anlamında.

Hiç bir girişim hikayesi dikensiz toz pembe değil, önemli olan ilk adımı atmak ve bir yerlerden başlamak değil mi?

4 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Mutlaka izleyeceğim çok güzel anlatmışsınız. Bu arada sizi uzun zamandır takip ediyorum. 3 yaşında bir oğlum var. Sizin anne saatlerinizi kıskanmıyor değilim. Özel olmazsa kızlarınızı nasıl uyutuyorsunuz? Kendileri uyuyorsa nasıl alıştırdınız acaba? Vereceğiniz cevap ile çalışan bir annenin hayatını kurtarabilirsiniz 🙂 21:00 de yatağa yapıyoruz. 23:00 de uyuyan ve ben yanına yatmayınca uyumayan bir çocuğum var ve kafayı yicem 🙂 Çok sevgiler. İyi haftalar

  • Nesrin hanım merhaba, ben uyku konusunda uzman değilim aslında. Hatta nasıl uyku eğitimi veremediğime dair yazılarım da var blogda:)
   Şimdi benim kızlar hemen uyumuyorlar yaklaşık bir saat sürebiliyor, onu tahmin ettiğim için erken gidiyoruz yatağa o saati masa, sohbet ve şarkı söyleyerek değerlendiriyoruz.
   Ama ilk soracağım soru oğlunuzun sabah kaçta kalktığı, okula gidip gitmediği, öğlen uykusunun kaç saat olduğu olur..

   Çalışan anne olunca çocuklar bizimle daha fazla vakit geçirmek istiyorlar bu çok doğal aslında.
   Bizimkiler kendi kendilerine uyuyorlardı son 1 yıldır, ama eski bakıcı ayrıldıktan sonra büyük olan beni yanında istiyor, ben de onunla uyumayı sevdiğimden birlikte uyuyoruz. Bu beni zorlayan bir durum olsaydı çaba gösterirdim daha fazla. Ama daha önce uyuyordu, yine uyuyacak biliyorum o yüzden şu anda zorlamıyorum.

 2. Yanıtınız için çok teşekkürler. Uzman olmadığınızı biliyorum 🙂 Her annenin kendine özgü yöntemleri oluyor. Bazen tecrübeyle edinilmiş küçük bir ayrıntı yol gösterebiliyor. O yüzden sormuştum. O zaman bir de 22:00 de yatağa gitmeyi deneyelim 🙂 Sizinki özel durum tabi ki. Nisan sizin de desteğinizle aşacaktır eminim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here