Ev Oyunları

1
2867

İki çocuklu eve de sömestir geldi çok şükür. İlk üç günü şenliklerle kutladık:) Zamanımızın büyük bölümünü oyunla geçiriyoruz. Evde malzemesiz de oynanabilecek pek çok oyun var, neler oynuyoruz fikir olması açısından paylaşmak istedim. Aslında bu oyunların hepsi çocukluğumuzdan bildiğimiz klasik oyunlar, ama insanın bazen aklına gelmeyebiliyor. Bunlar bizim kaçış oyunlarımız, zorlandığımızda devreye alıyoruz.

Ağırlıklı olarak kendi kendilerine oynamalarını teşvik ediyoruz. Hatta birlikte oynamaları için fırsat yaratıyoruz. Yoğun kardeş kavgaları yaşanıyor son dönemde; ısırmalı, saç çekmeli, ama bu başka bir yazının konusu.

Diğer yandan okula gitmedikleri için ciddi bir enerji var içlerinde. Havalar soğuk, dışarı çıkıyoruz ama çok uzun zamanları dışarıda geçiremiyorlar ve dolayısıyla enerjilerini de atamıyorlar. Biz de çareyi evde koşturmakta, zaman zaman evde boğuşmakta bulduk. En sık oynadığımız ev oyunları şöyle;

1.DANS-HEYKEL

Bu oyun için müzik ve siz yetersiniz. Sevdikleri herhangi bir müziği açabilirsiniz. Biraz dans ettikten sonra müziği kapattığınız an heykel olup donarsınız. İsterseniz heykellere duyguları yükleyebilirsiniz ya da bir hayvan&eşya seçip onun heykeli olmalarını isteyebilirsiniz. ‘Müziği kapattığımda kaplan heykeli olacağız’ vb. Dans kısmı enerji atmak için iyi oluyor.

2. DANS-SANDALYE KAPMACA

Büyükanne-büyükbabaların da evde olduğu anlarda, yani ev daha kalabalıkken, keyifle oynanabilir. Müzik durduğu an sandalyeler kapılır, yavaş yavaş azaltılır.

3. ZİHİNDEN HAYVAN TUTMACA

Bu oyunda bir oyuncu diğer oyuncuya bir hayvan söylüyor. Söylenen oyuncu göstererek hayvanı anlatıyor, diğeri de bilmeye çalışıyor. Herkes sırayla hayvanı anlatıyor veya hayvan adı söylüyor.

4. MİSKET

Halı üstünde pek güzel misket oynanıyor valla. Kız olmak misket oynamak için bir engel değil elbette:)

5. SAKLAMBAÇ

Bizim evin en popüler oyunu saklambaç, oynadıkça evin farklı köşelerini keşfediyorlar; dolap içleri, çamaşır sepeti içi gibi..  En sevdikleri uzun uzun aranmak ve bulunamamak. Bize sıradan gibi gelse de onlar çok eğleniyorlar kesin bilgi.

6. SICAK&SOĞUK

Oyunculardan birine saklamak için minik bir oyuncak verilir. O saklar. Diğerleri sıcak diyerek yaklaştığını, soğuk diyerek uzaklaştığını belirtirler. Sıcak-soğuğu her daim oynayabilirsiniz. Biz masaya düşüp kaybolan zeytin için bile oynuyoruz:)

7. BİLMECE&BULMACA

Oyunculardan biri aklından bir nesne tutar sonra onu çok kısa bir cümle ile tarif eder. Diğerleri sorularla ne olduğunu bulmaya çalışırlar. Cemre’nin bilmeceleri bu aralar pek şahane, yeşildir ve uzundur gibi:) Bulmakta zorlansak da eğleniyoruz. Arabada oyalanmak için de bu oyunu çok kullanıyoruz işe yarıyor.

8. DEVE&CÜCE

Deve deyince ayağa kalkar diğerleri, cüce deyince eğilir. Ancak oyuncu deve derken eğilirse diğerleri yanar. Hızlı hızlı yapınca pek komik oluyor, eğleniyorlar.

9. ŞARKI YARIŞMASI

Mikrofona benzer bir şey çocukların eline verilir. Sırayla herkes şarkı söyler.

10. SEK SEK 

Seksek evde oynanmaz demeyin, vallahi de billahi oynanıyor. Elektirkçilerde satılan renkli bantlardan alıp yere yapıştırabilirsiniz. Bütün yıl boyunca oynayacak bir sek sek alanınız olmuş olur:)

11. ÇADIR

İki sandalye ya da bir yemek masasının üstüne sereceğiniz bir çarşaf ile harika bir çadırınız olabilir. Minikler çadırda evcilik oynamayı, kitap okumayı pek seviyorlar.

12. KEK, PASTA YAPMA 

Kek, pasta böreği birlikte yapmaktan acayip keyif alıyorlar. Yere bir örtü seriyorum. Üstünde yumurtayı kırmadan, çırpmaya, un karıştırmaya kadar her şeyi kendileri yapıyorlar. Kendi yaptıklarını da daha keyifle yiyorlar.

13. EV İŞLERİNDE YARDIM

En basitinden sofra kurmaya çocuklar rahatlıkla yardım edebililer. Zeytinyağlı, salata gibi yemekleri servis etmeleri konusunda teşvik ediyorum. Onlar için hem doldur boşalt hem de eğlence oluyor. Ütülediklerimizi katlayıp herkes kendi dolabına koyuyor. Mesela Nisan’a bulaşıkları durulattım, bayıldı.

14. KOMŞUCULUK 

Çocukları olan komşularınız veya arkadaşlarınız varsa onları davet edebilir ya da siz onlara gidebilirisniz. Böylece en azından bir kaç saat akranları ile oynama fırsatı yaratabilirsiniz.

15. YAĞ SATARIM BAL SATARIM 

Oyun için daire olunur yere oturulur ve meşhur şarkıyı söylenir; ‘Yağ satarım, bal satarım, Ustam ölmüş, ben satarım. Ustamın kürkü sarıdır, Satsam on beş liradır. Zam-bak Zum-bak Dön arkana iyi bak. Zam-bak Zum-bak Dön arkana iyi bak.’ Arkasına mendil bırakılan kişi bırakanı kovalar. Elbette kalabalık sınıflarda daha eğlenceli ama biz 4-5 kişi ile oynuyoruz, eğleniyoruz kendi kendimize:)

16. KUTU KUTU PENSE 

Daire olunur, el ele tutuşulur. “Kutu kutu pense, elmamı yense arkadaşım Cemre arkasını dönse” Oyuncuların hepsi sırayla böyle arkalarına döndükten sora “kutu kutu pense elmamı yense arkadaşım Cemre önüne dönse” diye çocuklar tekrar tekrar önlerine dönerler ve oyun biter. Bize sıradan gelse de onlar çok eğleniyorlar tekrarlanan şarkılardan ve hareketlerden.

17. HİKAYE ANLATMA 

Herkes sırayla mini bir hikaye anlatır. Bir masal, bir hikaye, bir oyuncak, bir mani de olabilir.

18. GAZETE&DERGİLERİ KESEREK KOLAJ YAPMA 

Dışarıdan herhangi bir malzeme almaksızın, eski gazete veya dergilerden mini resimler kesilebilir. Beyaz bir kağıda bunlar yapıştırılıp oluşan resim için bir hikaye anlatılabilir.

Miniklerin doğal malzemeler ile oynanabilecekleri oyun fikirlerini şu yazıdan okuyabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Okurken bile eğlendim. Hatta print aldım eve asacağım. Çoğu oynadığımız oyunlar ama gerçekten insanın aklına gelmiyor bazen. Tabi sizde bıdıklar 2 tane olunca avantaj oluyor oyunlarda. Biz de bıdığın en iyi oyun arkadaşı benim. Babamız da katılıyor bazen. Çok sevgiler ve bol oyunlar Güneşciğim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here