Sanat İçin Çocuklar Zorlu’da

5
1723

Yaklaşık bir hafta önce evimize gelen hastalık önce büyüğe sonra da küçüğe geçmişti. Bütün hafta iki çocukla geceli gündüzlü ateşli çılgın günler yaşadık. Çok şükür bitti. Uzun zamandır dışarıya da pek çıkmadılar. Hatta son karda oynamaya bile fırsat bulamamışlardı. Zorlu’da sanat etkinliğini duyunca fikre bayıldılar biz de gidip deneyimledik.

Pearson Yayınevi‘nin Anholt Sanatçılar Serisi kitaplarından esinlenerek hazırlanan etkinliğe Zorlu AVM Metro Katı, çocuk etkinlik bölümünde katıldık. Yarım saat sürüyor, 3 yaş belki ama 4 yaş ve üzeri için daha anlaşılır geçecektir. Etkinlik ücretsizdir.

Etkinlikten önce, Anholt Sanatçılar Serisi kitaplarından biraz bahsetmek istiyorum. Seri, dünyanın en büyük sanatçıları ile çocuklar arasında geçen olayları anlatan gerçek hikâyelerden oluşuyor. Bu kitaplar ile çocuklar, hem sanatçıların hayatlarından ilgi çekici küçük bir kesite şahit oluyorlar hem de onların dünyaca ünlü eserlerinden görüyorlar. Sanatçıların hayatlarını böyle hikayelerle çocuklara anlatmak bence harika bir fikir.

Anholt Sanatçılar Serisi kitapları

CLAUDE MONET VE SİHİRLİ BAHÇESİ
Julie masalsı bahçeye girdiğinde yaşlı bir adamla karşılaşır. Bu nazik bahçıvan, büyük sanatçı Claude Monet’dir ve birlikte onun sihirli dünyasını keşfe çıkarlar. Monet ve Julie resimlere bakarlar, Japon köprüsünden geçerler, yıldızlar gibi parlayan nilüfer çiçekleriyle dolu su bahçesini dolaşırlar. 

LEONARDO VE UÇAN ÇOCUK
Genç çırak Zoro, Leonardo da Vinci’nin stüdyosunda çalışmaktadır, ama girmesine izin verilmeyen bir bölüm vardır: Leonardo’nun gizli bir icat üzerinde saatlerce çalıştığı gizemli atölyesi. Zoro bu atölyeye gizlice girdiğinde olağanüstü bir maceraya da adım atar.

PICASSO VE ATKUYRUĞU SAÇLI KIZ
Ünlü sanatçı Pablo Picasso, kendisini resmi için model olarak seçtiğinde utangaç Sylvette çok şaşırır. O yaz Picasso, Sylvette’ten aldığı ilhamla birçok eser üretir. Picasso’nun eserleri daha büyük ve çarpıcı oldukça, Sylvette’in de kendine güveni artar. Picasso’nun verdiği “anahtar” Sylvette’e düşlerini gerçekleştirmesi için yeni bir kapı açar.

DEGAS VE KÜÇÜK DANSÇI
Marie dünyanın en ünlü balerini olmak istemektedir, ama bale dersleri için yeterli parası yoktur. Balerin ve at resimleri ile tanınan ünlü sanatçı Degas için modellik yapmaya başlar. Degas’nın Marie’yi “Küçük Dansçı” heykeli ile ölümsüz kılması Marie’nin bu hayalini gerçekleştirmiştir.

VAN GOGH VE AYÇİÇEKLERİ
“Bir gün Camille’in kasabasına garip bir adam geldi. Hasırdan şapkası ve sarı sakalları vardı…” Bu adam, sanatçı Van Gogh’tur ve bu hikâyede sonradan resmini yaptığı Camille tarafından çocuk gözüyle anlatılır. Vincent’ın sarı ayçiçeklerini resmederken kullandığı parlak renkler ve fırça izleri Camille’i büyülemiştir.

Okuldaki sanat dersinde bu kitabı okuyup sınıfça birlikte aşağıdaki etkinliği yapmışlardı, görünce bayılmıştım:) Her parçayı bir çocuk yapmıştı.

van-gogh

Sanat İçin Çocuklar Zorlu’da Etkinlik Programı;

 • 22-31 Ocak Picasso ve At Kuyruğu Saçlı Kız
 • 1-14 Şubat Leonardo ve Uçan Çocuk
 • 15-28 Şubat Van Gogh ve Ayçiçekleri
 • 29 Şubat-6 Mart Claude Monet ve Shirli Bahçesi
 • 7-13 Mart Degas ve Küçük Dansçı

Öncelikle bu etkinliğe gitme amacımız çocukları sanatla buluşturmaktı. Renklerin, resimlerin dünyasında kısa bir gezintiye çıkarmaktı.

Biz etkinliğin ilk günü olduğu için ‘Picasso ve At Kuyruğu Saçlı Kız’ kitabının etkinliğine katıldık. Dolu dolu bir yarım saat geçirdi çocuklar. Standda sanki kitap ve eserler canlandırılmıştı.

İlk olarak Picasso ve At Kuyruğu Saçlı Kız kitabını okudular, eş zamanlı olarak da üç boyutlu çalışmalarını tamamladılar.

zorlu-center-cocukla-sanat5

Picasso’nun sanatında kullandığı öğeleri arkadaki standa bakarak anlattılar, anlatıcı, Picasso’nun ruh hallerine göre hangi renkleri kullandığını anlattı. Bunları ben de orada öğrenmiş oldum, süperdi:)

zorlu-center-cocukla-sanat4

Bu elektronik alanda yanan renkli ışıklara ellerindeki renkleri yerleştirdiler.

zorlu-center-cocukla-sanat6jpg

Anlatıcı çocuklara mutluyken, üzgünken, sinirliyken Picasso’nun hangi renkleri kullandığını sordu ve çocuklar cevap verdiler, pek şekerdi. Duygulara göre tabloları yerleştirdiler.

zorlu-center-cocukla-sanat2

Standın farklı yerlerinde Picasso’nun eserlerine yer verilmişti, mini bir sergi gibi olmuştu.

zorlu-center-cocukla-sanat3

Picasso’nun kitapta geçen sihirli anahtarı bile oradaydı. Normalde bakınca arkadaki pano beyazdı ancak anahtardan bakınca kule görünüyordu.

zorlu-center-cocukla-sanat

Keyifli tatiller:)

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Güneşanne. Çok beğendim, paylaşımın için teşekkürler. Çocukların böyle sanatla birleştiren seçeneklerin artık daha da çoğalması ve ücretsiz olması harika. İyi ki varsınız ve paylaşımlarınızdan çok şey öğreniyorum. 32 aylık bir kızım var. Sanırım bu etkinlik için küçük biraz 🙁
  Bir konuda fikrinizi rica edecektim. Kızım akşam geç uyuduğundan (çalışıyorum ve eve geç geldiğimizden. 11:00 gibi uyuyor) gündüz onu tamamlamak adına 2,5-3 saat uyuyor. 3 yaşını doldurduktan sonra kreş yada anaokuluna gideceğinden şimdiden araştırma yapıyorum. Yarım gün kreşle başlayıp uyku düzenini bozmasak mı? yoksa 9-16 olan anaokuluna mı versek? Ama uyku düzenini nasıl ayarlayacağımı şaşırdım. Siz nasıl yapıyorsunuz bu konuyu? Sizde iki tane fıstık olduğundan ve sizde çalışananne olduğunuzdan bu durumları çoktan aşmışsınızdır 🙂 Çok sevgiler

  • Gökçem hanım merhaba, güzel sözleriniz için teşekkür ederim:) Çoğaldıkça güzel oluyoruz bence. Ben eve erken varıyorum, yatmadan önce çocuklarla 2,5-3 saat gibi bir zaman geçiriyorum. 21.00 gibi uyumuş oluyorlar.
   Şimdi siz eve kaçta varıyorsunuz bilemiyorum ama 23.00 uyku için biraz geç bir saat. Her hafta 15’er dakika öne çekerek ilk etapta en azından 22.00’ye alabilirseniz faydalı olabilir sanki. Ama dediğim gibi bu tamamen sizin kendi düzeninizle ilgili bir durum.
   Okula biz 3 yaşta tam gün başladık. Okulun yarım gün-tam gün olma kararı yine sizin evdeki bakım durumu ile de ilgili. Eğer evde ilgilenen biri varsa önce yarım gün başlanıp alıştırarak tam güne geçilebilir.
   Okula başlamadan önce oyun grupları ile bu konuya biraz giriş yapılabilir.
   Ama bu kararlar her aileye ve ihtiyaçlarına göre değişebileceğinden çok genel bir yorum yaptım:)
   sevgiler,

 2. Çok teşekkürler yorumunuza, samimiyetinize. Evde 20:00 de oluyoruz. 2 saat vakit geçiriyoruz. Sonra akşam beslenmesi kitap okuması derken 11 de uyumuş oluyoruz. Babanne bakıyor kızıma. Yarım gün ile başlamayı düşünüyordum. Bazı kolejler 9:00- 16:00 arası eğitim verdiğinden ve gündüz uykusu yaptırmadıklarından, ancak eğitimleri çok daha iyi olduğundan kararsız kalmıştım. Sizin kızların yatış saatleri, şartlara bağlı olarak çok iyi.Siz öğle uykusunu kaldırdınız mı okula başlayınca? Dr umuza sormuştum. Max 23:00 ü iyi buldu. Ama tabiki bizimki okula gitmediğinden ve öğlen düzenli uyuduğundan dolayı. Yavaş yavaş 22:00 ye çeksem iyi olacak ama o zaman da çok az vakit geçirmiş olacağız 🙁 Tecrübeli birisinden fikir almak çok faydalı oluyor. Çünkü teori ile pratik farklı biliyorsunuz 🙂 İyi ki varsınız…

  • Gökçem hanım, bizim ufaklığın anaokulunda öğle uykusu var, yaklaşık bir saat uyuyor. 3 yaşında bir çocuk için büyük kolaj okulları fazla olabilir mi bilemedim. Mahalle arası, daha sıcak ve sempatik bir yere yarım gün de gidebilir. Ama bunların hepsi tercih o yüzden çok spesifik bir şey söylemek istemiyorum. 3 yaş bence oyun zamanı, en çok nerede oynayacaksa orası olmalı sanki diye düşünüyorum.
   Teori ile pratik kesinlikle birbirinden farklı. Ben 22.00 de yatağa gitmesini önerirdim. Ancak siz çocuğunuzun ihtiyaçlarını daha iyi bilirsiniz. Sizinle daha çok zaman geçirmeye ihtiyacı varsa onu en iyi siz anlarsınız.
   Okula başlattıktan sonra sabahları kalkmakta zorluk çekerse o zaman uyku saaatini belki geriye çekebilirsiniz.
   Yani dışardan biri olarak duruma yorum yapmakta zorlanıyorum. Çünkü çocuğunuzun ve kendi ihtiyaçlarınızı ancak siz bilebilirsiniz, başka kimse değil:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here