3 ve 4 Yaş için Çocuk Kitapları

4
3082

Çocuk kitaplarını en çok kızlar mı seviyor yoksa ben mi emin değilim. Akşamları evde en keyif aldığımız zaman kitap okuma zamanı. Her okuduğumuz çocuk kitabında biz ebeveynler için bazen gizli bazen açık mesajlar barındırıyor. Mesela ‘Gergedanlar Krep Yemez’ kitabında kızlarını dinlemekten uzak bir anne-babanın öyküsünü görüyorum. Ya da ‘Leyla Fonten’den Öyküler’‘i okurken çocuklarımızın duygularını kabullenmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlıyorum. Bu mesajları çocuk kitaplarıyla almak hoşuma gidiyor, tabi renkli çizimlerin dünyasında kaybolmak da oldukça keyifli.

Akşamları öyle 1-2 kitapla kalamıyoruz, 5-6 kitaba çıkabiliyoruz:) ‘Anne bir tane daha okuyalım’ dediğinde hiç dayanamıyorum. Ben gönüllü oluyorum. 15-20 dakika geç yatsalar birşey olmaz, ama uyurken hayal dünyalarında onları yolcuğa çıkarmak bana çok değerli geliyor.

Yeni kitaplarımızdan bir seri ile devam edelim. Çocuk kitapları listemizde Pibalu Gezegenine Yolculuk, Suyu Sevmeyen Krokodil, Bir Kocaman Eşek, Küçük Eşek ve Canavar Buu, Sıradan Bir Okul Günü, Çok Hayal Kuran Çocuk ve Üzülme Sarıl Can var.

Suyu Sevmeyen Krokodil

Yazar Gemma Marino, yayınevi Pearson Yayıncılık.

suyu sevmeyen krokodil

Pearson Yayıncılık kitaplarına bayıldığımı tekrar söylemeliyim. Önceki yazılarda Kayıp Köpek Üzüm, Gaston, Tombik Ayı Hastalanınca kitaplarını incelemiştik.

Birebir su korkusunu anlatan bir kitap olmasa da sudan korkan yada suya girmek istemeyen miniklerin duygularını ifade eden bir kitap. Suya girmek istemeyen bir ufaklığa bu kitap okunduktan sonra ‘Yoksa sen de mi bir ejderhasın?’ gibi tatlı göndermelerle duygularının anlaşıldığının ifade edilmesi faydalı olabilir.

Konusu şöyle; 6 krokodil kardeşten biri olan Arnıld suyu sevmemektedir. Tabi bir krokodilin suyu sevmemesi neredeyse imkansız ama kardeşleri bütün gün yüzerken o kolunu bile denize sokamaz. O daha çok tırmanlamayı ve sallanmayı seviyordu. Arnıld, bir gece yatarken uzun uzun düşündü, kardeşleri gibi yüzebilmenin bir yolu olmalıydı. Yüzebilmek için bir simit aldı ve suya atladı. Sonunda kardeşleri ile birlikte deniz topu oynayabilecekti. Ama deniz topu oynamayı sevmedi, zaten kardeşleri gibi suya da dalamıyordu.

suyu sevmeyen krokodil

Arnıld sudan gerçekten nefret ediyordu, su soğuktu, ıslaktı ve hiç de hoş değildi. Sonra tuhaf bir şey oldu, burnu kaşınmaya başladı. Burnu büyüdü büyüdü büyüdü ve burnundan alev çıktı. Sonunda anlamıştı; Arnıld suyu sevmiyordu, çünkü o bir krokodil değildi bir ejderhaydı ve ejderhalar ateş püskürtmeyi ve uçmayı severdi. Yüzmeyi değil.

Bir Kocaman Eşşek

Yazar Rindert Kromhout Can Yayınları’ndan.

Rindert Kromhout’un ‘Küçük Eşek’ kitapları bizim geç keşfettiğimiz oldukça keyifli bir seri. Bir küçük eşeğimiz var ama o kendini kocaman eşek sanıyor ve öyle davranıyor. Seride onun eğlenceli maceralarına tanık oluyoruz. Çocukların kendilerini ve duygularını özdeşleştirebilecekleri sevimli bir küçük eşek.

Var mı sizin evde her şeyi böyle kendisi yapmak isteyen küçük bir eşek? Şahsen bizim evde iki tane var:) Onların kendi kendilerine bir şeyleri yapmalarını seyretmek pek keyifli. O yüzden onlar sorana kadar asla yardım etmiyorum. Böylece biraz da olsa giyinmek, yemek, ayakkabı giyinmek konusunda hem kendilerini zorlamış hem de öğrenmiş oluyorlar.

Kitabın konusu şöyle; anne Eşşek yavrusuna ‘Uyan bakalım, lazımlığa oturma zamanı’ diye fısıldadı. Küşük eşşek esneyerek ‘Kendim giderim’ diye karşılık verdi.

Anne Eşşek ‘Cicilerimizi giyelim hadi. Dön bakalım toynaklarını havaya kaldır’ deyince, ‘Kendim giyinirim,” dedi küçük eşek.

bir kocaman eşek

Küçük eşek çok sevdiği Bayan Şıngırdak için yaptığı resmi tek başına götürmek istediğinde ise asıl macera başlıyor. Küçük eşşek oldukça maceralı bir yolculuk geçiriyor, yolda pek çok yeni arkadaş ediniyor. Eve dönerken uykusu geliyor ve soğuk bir yerde uykuya dalıyor. Sabah uyandığında yattığı yerin aslında hiç de soğuk olmadığını çünkü annesinin onu yolculuk boyu takip ettiğini ve aslında onun yanında olduğunu fark ediyor. Meğerse bu zorlu yolculukta annesi hep yanındaymış ve onu gözlemiş.

bir kocaman eşek

Çocuklara ‘kendilerinin yapabileceklerini’ duygusunu pekiştirdiği ve tabi annelerinin her daim yanında olduğu fikrini geçirdiği için bu kitabı çok seviyorum. 2-3 yaş çocukları için uygundur.

Küçük Eşek ve Canavar Buu!

Aynı yazar Rindert Kromhout, yine Can Yayınları’ndan.

Eğer sizin evde de canavar veya korkuyorum kelimeleri geçmeye başladıysa o zaman Canavar Buu okuma zamanı gelmiş demektir:) Küçük eşek serisinin bir başka kitabı Canavar Buu. Adının canavarlı olduğuna bakmayın epeyce sevimli bir kitap, içinde herhangi bir korkunç görsel ya da ifade yok. Sadece insanların korktukları birinin varlığını anlatıyor, sonrasında da aslında ondan hiç korkulmayacak biri olduğundan bahsediyor.

kucuk-esek-ve-canavar-buu

Kitabın öyküsü şöyle; fırtınalı bir havada bizim küçük eşek uçurtma uçurmaya çıkar.  Annesi ile çamaşırları toplamaktadır. Ancak annesi fark eder ki Marabu’nun çorapları kayıptır. Küçük Eşek Marabu kim diye sorar. Ona canavar Buu derler, çok korkunçtur diye anlatır Teke komşuları.

Marabu ilginç bir canavardır, çünkü gece olup herkes uyuduğunda kirli çoraplarını kapıya getirmekte, ertesi gece de herkes uyurken temizlerini almaktadır. Küçük eşşeğin annesi de onu hiç görmemiştir ve nerede yaşadığını bilmiyordur. Küçük eşşek annesine yardım etmesi gerektiğini düşünür.

kucuk-esek-ve-canavar-buu

Çorabı ararken gittikçe evde uzaklaşır. Ormana gider ve kaybolan çorabı orada bulur. Orada Marabu ile karşılaşır. Marabu çorapsız kimseye görünmek istememektedir. Git buradan der. Küçük eşşek çok büyüksün, sesin de çok gür, çok da kızgın bakıyorsun der. Ama Marabu hiç de değil gayet dostça bakıyorum der. Küçük eşşek ile Marabu arkadaş olurlar. Sonunda anne eşşek de Marabu ile tanışır ve aslında ondan korkacak bir şey olmadığını hep birlikte anlarlar.

Burada öyküye annenin de dahil olması, yetişkinlerin de Marabu’dan korkması, korku duygusunu normalize ediyor minikler için.

Sıradan Bir Okul Günü

Yazar Colin McNoughton, Nesin Yayınevi’nden.

Sıradan günler yaşayan sıradan çocuklar için sıra dışı bir hikaye.

Kitabın konusu; okula yeni gelen bir öğretmenin çocuğun hayatına dokunuşu ile çocuğun hayatının ne kadar değiştiği anlatılıyor.

sıradan-bir-okul-gunu

Kitabın kahramanı sıradan bir çocuk, o kadar sıradan ki kitapta adı bile yer almıyor. Sıradan bir okul gününde, sıradan rüyalarından uyanıyor. Sıradan yatağından kalkıyor. Sıradan bir şekilde kahvaltısını yapıyor ve dişlerini fırçalayarak okuluna doğru yola çıkıyor.

Bay Ge isminde sıra dışı bir öğretmen derse giriyor, elinde kocaman bir gramofon ve kitaplarla ve çocuklara gramofonundan müzik çalıyor. Müziği dinlerken gözlerinizi kapatın ve hayal edin diyor Bay Ge, her çocukta müzik farklı hayalleri canlandırıyor. Her biri tek tek paylaşıyor hayallerini. Bizim sıradan çocuk da bu müzikte bir öykü yazmaya başlıyor. Sıra dışı bir öykü bu. Öyküsünde filler vari martılar ve aslanlar ve pek çok hayvan var. Kah bir filin sırtında geziyor, kah okyanusta balinalar ile yüzüyor, kah martılarla uçuyor.

sıradan-bir-okul-gunu

O gece eve dönen çocuk sırada pijamalarını giyip sıradan yatağına yatıyor. Ancak bu gece çok sıra dışı rüyalar görüyor. Hayal gücünün sınırsızlığına dair eşsiz bir öykü.

Çok Hayal Kuran Çocuk

Yazar Oyuncu Anne-Şermin Çarkacı Yayınevi; Elma Çocuk.

 cok-hayal-kuran-cocukOyuncu Anne düşler diyarında gezintiye çıkarıyor çocukları. Pamuktan bulutların üzerine atlamış bu sefer. Bir çöllerde, bir okyanusta görülmüş. Sevecen yağmurlar altında ıslanıp eğlenmiş, kutuplarda neşeyle titremiş. Hayal kurdukça rengârenk yapmış her yeri. En çok hayal kuranın daha çok hayal kazandığı, içi içine sığmayan bir hikâye bu…

Biz hayal perisinin gerçek olduğuna inanıyoruz. Yumuşacık, sıcacık yatağımızda uykuya daldığımızda başlıyor her şey. Ama yalnızca uykudayken değil, onu her an yanında tutmalı insan. Sandalına atlayıp dalgaların müziğine kulak vermeli, gökyüzünün mavisinde maceralara atılmalı, bir göçmen kuşla yol arkadaşlığı yapmalı. Güneşin turuncu ışığına bulanmalı, o nereye vuruyorsa oraya gitmeli.
Kitap 4 yaş ve üzeri çocuklar için daha uygun olacaktır.

cok-hayal-kuran-cocuk

Üzülme Sıcıl Can

Yazar Devid Melling.

Sarıl Can serisi okuduğumuz en sevgi dolu kitaplardan. 2 yaş ve üzeri tüm çocuklar için çok uygun. Kitabın konusu şöyle; Sarıl Can’a babası bir şapka verir. Sarıl Can onu arkadaşlarına göstermek ister. Başından geçen binbir türlü maceradan sonra Sarıl Can’ın şapkası sökülür. Ve sökük şapkası ile eve döner.

üzülme-sıkılcan

Ama babası onun kendini üzmemesini söyler, çünkü vardır her şeye bir çare. Özellikle babaların çareleri çoktur. Çözer Sarıl Can’ın derdiniz.

Bazen çocuklar çok minik nedenlerle kendilerini suçlu hissedebiliyorlar, onların bu duygularına karşılayan bu kitap bence harika. Her minik bünyeye iyi gelecek cinsten.

üzülme-sıkılcan2

Pibalu Gezegenine Yolculuk

Yazan ve resimleyen Emre Şimşek, Redhouse Kidz Yayınları’ndan.

Eray dedesi, inekler ve diğer hayvanlarla birlikte bir çiftlikte yaşamaktadır. Dedesi ineklerden sağdığı sütleri satmaktadır. Bir gün sütleri sattıktan sonra eve dönerken bir mağara girişi keşfetmiştir. Eray’a ‘Bugün birlikte o mağaraya gidelim mi?’ der. Maceraya daveti alan Eray’ın gözleri parlar.

pibalu gezegenine yolculuk

Eray ve dedesi mağaranın derinlerinden gelen bir ışık görürler, ışığı takip edince Pibalu gezeninden gelmiş bir not bulurlar. Mağarada bir anda kaybolan Bulgur’u ararken ayakları kayar ve ışığa doğrubir boşluğa düşerler. Düştükleri anda, kendilerini bir aracın içinde bulurlar. Aracı Pırıltı kullanmaktadır. İstikamet Pibalu Gezegenidir.

pibalu gezegenine yolculuk

Pibalu gezegeninde insanların ihtiyaç duyacağı teknolojik her şey üretilmiştir, ama mutluluk tüketilmiştir. Eray ve dedesi gezegende piyanosu bozulan birine rastlar. teknolojiye rağmen kimse piyanoyu tamir edememiştir. Eray’ın dedesi ise piyanoyu tamir etmeyi başarır ve sırrını soranlara şöyle der; ‘Piyanoyu tamir için teknoloji yetmez, biraz da sevgi katmalı.’ Ama Pibalu gezegeninde yaşayanlar sevginin ne olduğunu unutmuşlardır. Eray’ın dedesi onlara sevgiyi anlatır. Sevgi ile balıkçılar kralının sorununu çözer, lunaparkta ağlayan kıza yardım eder.

Kitap metinlerin uzunluğu nedeniyle 6 yaş ve üzeri çocuklar için daha uygun.

Bol kitaplı günler ve geceler bizimle olsun:)

4 YORUMLAR

CEVAP VER