Şehir Tiyatroları Çocuk Oyunları; Define Adası

0
1646

Bizim evde kışın en güzel ne yapılırın cevabı itinayla tiyatroya gidilir:) Geçtiğimiz haftalarda ‘Bisküvi Adam’ ve ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’ oyunlarını kızlarla birlikte izlemiş ve izlenimlerimizi aktarmıştım. Gelelim ‘Define Adası’ Çocuk Oyunu’na. Eğer sizin evde de korsan sever bir minik varsa Define Adası tam da size uygun bir oyun olabilir. Genel sanat yönetmenliğini Erhan Yazıcıoğlu’nun üstlendiği oyun kostümleri, dekoru, zengin oyuncu kadrosu ile göz kamaştırıyor.

Define adasının konusu şöyle; Efsanevi korsan Kaptan Flint’in sakladığı define haritasını bulan Jim Hawkins ve o haritayı ele geçirmek için onun peşine düşen John Silver ve Kaptan Flint’in eski tayfalarının hikayesi anlatılıyor.

Haritayı annesi ile bulan Jim haritayla birlikte hayatında bu kadar büyük bir maceranın başlayacağını bilmemektedir. Şehir meclisi üyeleri ile birlikte definenin bulunduğu adaya uzun bir gemi yolculuğuna çıkar. Yolculuğa destek için gelen John Silver’ın ise başka planları vardır.

Oyun süresi 90 dakika ve 2 perdeden oluşuyor. Şehir Tiyatrolarının önerdiği yaş grubu 7 yaş ve üzeri. Bunda rol oynayan konular ve korku unsuru olabilecek başlıklar şöyle;

  • Tabanca, kılıç gibi silahların görünmesi,
  • John Silver’ın bacağının tahtadan olması
  • Bir kaç kılıç-dövüş sahnesi olması

Bu ve benzeri konularda hassasiyetiniz varsa bilginize.

Sahnenin girişine miniklerin fotoğraf çekmek için bir hazine kutusu bir de gemi koymuşlar. Cemre manken oyuncuların gerçek olup olmadığını dikkatle tetkik etti:)

Evde severek okuduğumuz kitaplardan biri ‘Kapı Komşumuz Korsanlar’ olduğu için Nisan ilgiyle izledi oyunu ve keyif aldı.
çocuk_kitapları_kapı-komsumuz-korsanlar

Bu arada ‘Kapı Komşumuz Korsanlar’ kitabının konusu şöyleydi; Matilda Bıkkınkıyı kasabasında yaşamaktadır. Mahallede hiç çocuk olmadığı için canı sıkılan Matilda’nın komşu olduğu eve bir korsan ailesi taşınır. Bu aile kimseye benzememektedir, farklıdır. Matilda farklı arkdaşlarından mutludur ama kasaba halkı aynı görüşte değildir ve onları kasabadan atmak için elinden geleni yapacaklardır..

Kapı Komşumuz Korsanlar, farklılıkları fark etmek ve saygı duymak üzerine güzel bir kitap. Ayrıca kitabın içinde küçük korsanın bir de poster hediyesi mevcut. Kitap 2012 yılı Waterstones Çocuk Kitabı Ödülü ve 2012 yılı Roald Dahl Funny Ödülü sahibi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER