Yeni Mekanlar; Türk Alman Kitabevi

4
3770

Bir saat olsa, hep kahveyi gösterse ve kahveye kitaplar eşlik etse… Benim için mutluluğun resmi bu sanırım; kitap ve kahvenin bir buluştuğu yer. Yurtdışında sıkça rastladığımız kitap kafeler artık Türkiye’de. Daha önce blogda keyifle ziyaret ettiğimiz FilBooks ve Minoa Bookstore‘a yer vermiştim. İstanbul’da yeni kitabevleri açıldıkça mutlu oluyorum:)

Türk-Alman Kitabevi, kitabevi formatıya, İstiklal caddesinin sonunda, İsveç Konsolosluğu’nun yanındaki binadaydı. Kafe bölümü üç ay önce açılmış ve tek kelimeyle harika olmuş. Kitabevi iki kattan oluşuyor. Raflarda mitolojiden, edebiyata, felsefeden tarihe ve sosyolojiye kadar pek çok kitaplar yer alıyor.

Tabi çocuklar da unutulmamış. Çocuklar için de mini bir köşe yaratılmış. Almanca çocuk kitapları da raflarda yerini almış. Almanca okuyan, ders alan çocuklarınız varsa, onlar için oldukça keyifli bir bölüm. Bazı çocuk kitaplarında hem Türkçe hem Almanca bölümler yer alıyor. Ben çocuk kitaplarının ‘lisansız’ olduğuna inananlardanım. Pek çok kitap sadece resimleriyle hikayesini anlatıyor, o yüzden farklı dillerde kitaplar çocuklar için harika.

Kitabevlerinde geçirilen zamanın çocuklar için çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Onlara kitapları sevdirmek bizim elimizde. Çocuklarla haftasonunu alışveriş merkezi yerine bir kitabevinde geçirirsek kitapları da yaklaşımları farklı olacaktır. 2-3 yaşında bir çocuğu saatlerce orada tutmak elbette çok zor, ama uğrayıp bir kaç kitap birlikte okumak, sağı solu incelemek keyifli olacaktır.

Tekrar üniversite okusam burada ders çalışmak için de can atardım. Büyük masalarda gençler birlikte ders çalışıyorlardı. Müziğin sesi çok yüksek olmadığı ve insanlar bağırarak konuşmadığı için ortam buna çok uygundu:)

Pasta ve sandviçlerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Eğer açsanız atıştırmalık herşey burada mevcut. Duvarlarındaki keyifli tablolardan raflardaki antikalara kadar dekorasyonu titizlikle yapılmış. Kitabınızı alıp, sabah gidip akşam çıkabileceğiniz bir yer. Serbest çalışıyorsanız, bilgisayarınızı alıp keyifle çalışabileceğiniz bir ortam mevcut.

Yolunuz Taksim’e&Tünel’e düşerse uğramadan geçmeyin derim. Karlı havalarda manzarası bir ayrı harika:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adres: İstiklal Caddesi, 237 numara. İstiklal Caddesi’nin Tünel’e daha yakın olan tarafında. Buradan da iletişim bilgilerini görebilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4 YORUMLAR

  1. Yaşadığınız duyguyu az çok anlıyorum keşke Türkiye’nin her yerinde böyle yerler olsa insanlar kafelerde saatlerce dostlarıyla boş zaman geçireceğine böyle bir yerde dostlarıyla bir çok paylaşımda bulunabilir düşüncesindeyim. Fotoğrafları görünce benimde iştahım kabardı İstanbul’a gittiğimde vakit bulursam kesin uğramayı düşünüyorum ama başta da dediğim gibi keşke bu tarz mekanlar yaygınlaşsa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here