Dünyanın dört bir yanından çocuk kitapları

0
2895

Uluslararası yazarların kitaplarını aldığımda, farklı anlatım biçimlerine şahit oluyorum. Her yeni kitapta birbirinden çok farklı ilustrasyonlara, çizimlere rastlıyorum. Bence hepsi muhteşem, hepsi eşsiz. Bu nedenle olabildiğince farklı yayınevlerinden  ve farklı milletlerden yazarların kitaplarını kütüphanemize eklemeye çalışıyorum.

Tabi yerli çocuk kitabı yazarlarımızın yeri kalbimizde ayrı. Geçen haftalarda yazdığım ‘Çocuğunuza Leyla La Fonten’den Öyküler Okumak İçin 9 Neden’ yazısına buradan, ‘Behiç Ak Çocuk Kitapları”na ise bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Gelelim bu aralar evimizde popüler olan, yeni kitaplarımıza..

Bütün Gün Esneyen Prenses (İspanya)

Bütün Gün Esneyen Prenses; İspanya Kültür Bakanlığı tarafından, resimli çocuk kitapları dalında 2006’da ikincilik ödülüne sahip. Benim gönlümün de birincisi o ayrı:) İspanyol yazar Carmen Gil ve çizer Elana Odriozola’nın yazıdığı kitap bir prensesin hayatını konu alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir prenses düşünün bütün gün esnemekten başka hiç bir şey yapmayan. Bir kral düşünün kızının esnemesine mani olamayan…

Kızı neden bu kadar esniyordu ki acaba? Karnı mı açtı? En güzel ülkelerden en güzel yemekleri getirtti kral, ama olmadı. Kızı Esnemeye devam etti. Prenses neden bu kadar esniyordu ki? Uykusu mu vardı acaba? Bu olasılığı düşünerek ipekten çarşaflar yaptırdı ona. Prenses uyudu, uyandı, yine esnemeye devam etti. İşin kötüsü onunla birlikte sarayda herkes de esnemeye devam ediyordu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir gün prenses bahçede yürüyüş yaparken uşaklardan birinin oğlu ile karşılaştı. Çocuk öyle panik oldu ki, ayağı takıldı ve yere düştü zavallı. Prenses bu duruma tam 15 dakika boyunca güldü ve hiç esnemedi. Kral sonunda çok mutluydu. Sonunda anlamıştı ki prensesin tek ihtiyacı bir arkadaştı. Sabahtan akşama birlikte oynadılar, prenses kendine yasaklanan bütün oyunları oynadı keyifle. Çünkü bir insanın kalbini ancak iyi bir arkadaş aydınlatabilirdi.

Rikimini ve Arkadaşı Ayıcık (Fransa)

Binbir Çiçek Kitaplar’dan çıkan Rikimini çocuk kitabının yazarı Marie-Sabine Roger ve Alexandra Huard. Girilen yeni ortam veya sınıflarda çocuklar kendilerini yanlız hissedebiliyorlar. Arkadaş bulmakta ve iletişim kurmakta zorlanabiliyorlar. Rikimini onların kendilerini bulabilecekleri umut dolu nefis bir öykü.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rikimi sınıfın en minik çocuklardından biri ancak hiç arkadaşı olmayan bir minik bu. Arkadaşı olmadığı için sınıftaki diğer çocuklar Rikimini ile hep dalga geçiyorlar. Çok fazla şey istemiyordu Rikimini, şöyle kendinden ufak bir arkadaşı olsa yeterdi aslında ona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir gün çok rüzgar çıktı, Rikimini her zaman oturduğu banka gittiğinde bir arkadaş orada onu bekliyordu. Kürklü, sıcak, yumuşacık bir arkadaştı bu. Kocaman bir ayıcık. Bütün gün arkadaşı ile oynadı Rikimini. O gece ilk defa yastığa başına mutlu koymuştu.

Sabah olunca arkadaşları geldi Rikimini’nin, onlar da ayıcıkla oynamak istediler. Ve tüm çocuklar hep beraber oynadılar. Rikimini o gece eve çocukların omuzlarında döndü, sadece ayıcık değil artık bir sürü arkadaşı olmuştu. Bir kahramandı artık Rikimini.

Masal Battaniyesi (Amerika) 

Hepimizin çevremizde yaptıklarını göstermeden, arkadan sessizce, hayatımıza minik dokunuşlar yapanlara ihtiyacı yok mu? İşte Masalcı Nine böyle biri. İyiliksever bir mutluluk dağıtıcısı. Bir çocuk kitabında daha güzel mesaj olabilir mi?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amerikalı yazar Ferida Wolff’ın kitabı ‘Masal Battaniyesi’ içinizi ısıtacak, sımsıcacık bir öykü. Kitap Nesin Yayınevi’nden. Karlı dağların eteklerinde bir masalcı nine yaşarmış. Nine’nin bir masal battaniyesi varmış. Çocuklar da masal dinlerken bu battaniyeye oturur onu dinlerlermiş. Bir gün masalcı nine çocuklardan birinin ayakkabısının delindiğini fark etmiş. O çocuğa bir çorap örmeye karar vermiş, ama köyde hiç yün kalmamış. Masal battaniyesinden küçük bir parçayı çocuğun çorabı için sökmüş, çorabı örmüş ve gece kapısının önüne bırakmış. Çorapları kimin ördüğünü kimse bilmiyormuş.

Sonra köyün bakkalının bir atkıya ihtiyacı olmuş ve kapısında bir gece ansızın buluvermiş. Terzinin kedisi üşüyünce bir gece kapısında bir örgü ceket bulmuş. Bu kimliğini açıklamayan iyilikseverin kim olduğunu köylüler çok merak ediyorlarmış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Masalcı nine neredeyse tüm battaniyeyi köy için kullandığı için artık çocukların bir masal battaniyesi kalmamış. Bu iyilikseverin kim olduğunu anlayan muhtar, masalcı nineye bir sürpriz yapmaya karar vermiş. Tüm köy toplanmışlar, çile çile renk renk yünler almışlar ve masalcı nine o sabah uyandığında evinin bahçesi yünlerle doluymuş… İnşallah hayat hepimize birer masalcı nine olmayı nasip eder:)

Kayıp Köpek Üzüm (İngiltere)

Özellikle taşınma, şehir değiştirme, okul değiştirme gibi dönemlerde oldukça anlam bulacak bir kitap Kayıp Köpek Üzüm. Uzaklaşma, yeni bir yere alışma gibi aslında çocuğun ifade edemeyeceği pek çok duygu kitapta yer buluyor.

Pearson Yayınları’ndan çıkan kitabın yazarı Claire Freedman ve Kate Hindley. Kitabımızın kahramanı Batu, yeni evinde ilk akşamını geçirmişti. Arkadaşlarından uzaklaştığı için kendini biraz yalnız hissediyordu. Ertesi sabah keşif için mini bir yürüyüşe çıktı. Tam o sırada Batu’nun gözüne bir şey takıldı, kırmızı kıpkırmızı bir şey. Bu gri şehirde renkli gördüğü tek şeydi o. Sevimli bir köpek kaldırımda yatıyordu. Tıpkı Batu gibi onun da canı sıkılıyordu.

Kayıp Köpek Üzüm ile Batu o gün arkadaş oldular, bütün gün oyunlar oynadılar çok eğlendiler. Ama akşamları Üzüm biraz hüzünleniyordu. Muhtemelen o da Batu gibi eski evini özlüyordu. Batu, Üzüm’ün sahibini bulmak için çok uğraştı, el ilanları hazırladı. Ama bir türlü bulamadı. Sonra bir gün parkta Üzüm’ün sahibine tesadüfen rastladılar. Artık Batu’nun tek arkadaşı Üzüm olmayacaktı:)

Ağaca Tırmanan İnek (İspanya)

Pearson yayınlarının tüm diğer kitapları gibi ‘Ağaca Tırmanan İnek’ çocuk kitabının da hikayesi müthiş. Yazar Gemma Merino. Kitabın başında dünyanın en meraklı ineği Mötilda ile tanışıyoruz. Mötilda’nın Bella, Berta ve Bonita adında kardeşleri vardı. Meraklı Mötilda’nın en büyük tutkusu ise yeni şeyler öğrenmekti. Sizce daha güzel bir tutku olur mu ki?

Aklına ilginç, değişik şeyler geldiğinde kardeşleri hep çok saçma bulurlardı. Bir gün ormanda gezen Mötilda bir ağaca tırmandı, tırmandı, tırmandı vee Ağacın tepesine ulaştığında bir de ne görsün? Bir ejderha dalda oturuyor. Ama bu sizin bildiğiniz ejderhalardan değil çünkü onun kırmızı çizmeleri var ve çok arkadaş canlısı. Tabi Mötilda bunu kardeşlerine anlatsa da kimse ona inanmadı. Mötilda’yı takip eden kardeşler sonunda onun uçtuğunu gördüklerinde ise gözlerine inanamadılar.

Hayalgücünü destekleyen çocuk kitaplarına bayılıyorum. Çocukları bilmem ama ben Mötilda’da kendimi görüyorum:)

Penguenler Uçamaz (İngiltere)

Mikado Yayınları’ndan, kitabın yazarı Richard Byrne.Sımsıcak bir dostluk hikayesi Penguenler Uçamaz…

Bundan uzun zaman önce iki yumurta vardı, birbirine benzeyen ama aynı olmayan. Bir gün yumurtalar çatladılar ve içlerinden bir Deniz ile bir Derya çıktı. Deniz ve Derya çok iyi arkadaş oldular. Her şeyi beraber yapmaya başladılar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birbirlerine çok benzeseler de biri beyaz, biri daha griydi. Beyaz olanın kanatları da vardı. Bir gün Deniz uçmaya başladı ve Derya’yı da uçmaya çağırdı. Ama Derya hoplasa da, zıplasa da  denize düşüverdi, yüzerek kıyıya çıktı. Ne kadar denese de Derya gibi uçamamıştı işte. Diğer kuşlar Derya uçamıyor diye onunla çok dalga geçtiler.

Bir gün arkadaşı Deniz suya daldı, beklediler, beklediler ama Deniz çıkmadı sudan. Derya hemen suya atladı, dibe daldı, meğerse Deniz ağlara takılmıştı. Hemen arkadaşını kurtardı ağlardan. Martılar onunla dalga geçtikleri için çok utandılar. O günden sonra hepbirlikte oynayıp, keyifle balık tuttular.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER