Anne pipi gördüm!

0
2164

Duydunuz zilin sesini sayın seyirciler. Evet bir gün olacaktı, kadın-erkek farkını da hafiften sorgulamaya başlamıştı zaten. Ama şimdi değildi tabi. Neden derseniz, ben bunu anlatmaya henüz hazır değildim. Ama anne olmak böyle işte, çocuklu hayat sürprizlere alışmak ve onları karşılamaktan ibaret:)

Günle ilgili anlatılacaklarını, akşam uykudan hemen önce paylaşıyor. Dün akşam uyurken ‘anne ben arkadaşımın pipisini gördüm’ dedi. Aslında bu çok tuhaf bir durum değildi. Çünkü okulda kız-erkek birlikte aynı tuvaleti kullanıyorlar ve elbette bir gün görecekti.

Öncelikle konuyu abartırsanız gelecekte sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Bizim örnekte; ‘aa öyle mi? nerde gördün? nasıl gördün?’ sorularıyla çok üstüne giderseniz bu sefer ters tepebilir. Sakin olup, topu sakin karşılamakta fayda var.

Doğru bilgilerin, doğru zamanda ebeveynler tarafından paylaşılması çok önemli. Merak başladığı zaman çocuklar yanlış bilgileri akranlarından edinebilirler. Aile tarafından yapılan bilgilendirme çocukların hem kendilerini korumaları, farkındalıkları ve ilerleyen yaşlarda sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri açısından büyük önem taşıyor.

3-6 yaş cinsel kimliğin oluştuğu yaşlar. Çocuklar 4 yaşından itibaren kadın-erkek farkına dair sorular sormaya başlıyor. ‘Neden kadınların memeleri var? Erkekler neden daha kıllı? Neden babalar traş oluyor? Neden babaların saçları kısa?’ gibi. Aslında kendince aradaki farkı bul oynuyorlar.

Farklardan ara ara konuşuyor olsak da henüz kitapları okumamıştık, artık ortaya çıkarma vakti geldi. ‘Anne ben nereden geldim’ seminerinde cinsel eğitim konusunda aşağıdaki kitapları önermişlerdi;

Sorular başladıysa o zaman merak da başlamış demektir. Çocuğun içinde bulunduğu yaşa uygun bilgiler verilmesi de oldukça önemli. Bu konuda ‘anne ben nereden geldim’ yazısından faydalanabilirsiniz.

Tabi anne-baba olarak 4-5 yaş gibi yavaş yavaş soruların geleceğini düşünerek konuya hazırlanmak faydalı olabilir. Eğer gelen soruya hazırlıklı değilseniz bunu araştırmak için çocuğunuzdan zaman isteyerek ona geri dönebilirsiniz.

Çocuklarda masturbasyon ve cinsellik eğitimi konularına ayrıca ‘cinsel eğitim’ seminer notlarında da yer vermiştim.

Ayrıca bebeklikten itibaren bedene davranış konusu önemli. Yani kendi bedeninin farkında olduğu 3-4 yaştan itibaren izin alarak poposunu silmeli, bedenine  ile ilgili konularda mutlaka ona sormalıyız.‘Bu senin vücudün senin iznin olmadan hiç kimse (ben dahil) sana dokunamaz’ algısı oluşucaktır.

Cinselliği anlatmak çocuklarımızı istismardan korumak açısından çok kıymetli. Onun izni olmadan kimsenin ona dokunamacağı konusunda çocuklar bilgili olmalılar. Bunu vermenin en güzel yollarından biri de çocuk sizin özel bögenize dokunursa; ‘lütfen yapma, çünkü benim özel bölgem’ diye yanıtlayabiliriz. Yapma ayıp yapılmazdan ziyade; ‘Sana ne anlatmıştım insanların özel bölgesine dokunmadan önce onlardan izin alman gerekiyor. Ben sana soruyorum sen de bana sormalısın.’ diye bilgi verebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here