Sabahları çocukla hayatınızı kolaylaştıracak 6 öneri

2
2326

Sizin evde de sabahları bu salyangoz gibi salına salına okula geciken bir minik varsa bu yazı tam size göre olabilir:)

Mesela tam kapı eşiğindeyken bir arıza çıkar; o ayakkabıyı giymek istemez, o şapkayı takmak istemez, o kitabı götürmek istemez. Bugün canı okula gitmek istemiyordur, karnı ağrıyordur falan. Klasik bir sabah işte.. Belki de yıllar sonra çok özleyeceklerimizden biri, kim bilir?:)

İşte bu tip anlar için kendime bir liste hazırladım aslında, keyifli okumalar..

1. Beş dakika daha uyusun diye çocuğu son dakikada uyandırmayın.

5dakika

Bu iyi niyetli yaklaşım size yol, su, elektrik olarak geri dönecektir:) Son dakika uyanırsa daha hızlı hazırlanması gerekir, dolayısıyla evden çıkış daha telaşlı olur. Beş dakika erken uyanırsa evden çıkmadan en azından biraz daha kendine gelebilir.

2. Yataktan çocuğunuzu kazıyarak uyandırıyorsanız..

yataktan kazıma

Çok sevdiği bir şarkıyı cep telefonunuza kaydedin, uyandırmaya giderken onu çalın. Bu hem modunu yükseltir hem de onu neşelendirir. Yok ben çok güzel şarkı söylerim derseniz buyrun o zaman sahne sizin:)

Kazıyarak uyandırma için ikinci öneri; onun yatağına yanına uzanmak, sarılmak, öpmek, okşamak. Ne demişler sevgi her kapıyı açar.

3. Kahvaltıyı evde yapıyorsanız prensibiniz ‘çocuk aç kalmasın olsun’.

Zaten telaşlı olduğunuz bir anda çocuğunuza bir çok şeyi hızlıca yedirmek zorlu bir süreç olacaktır. Süt, muz, ceviz gibi potansiyel çabuk yenilebilir gıdaları tüketebilirsiniz. Ya da çocuğunuz ne seviyorsa..

4. Çocuğunuzun ertesi gün giyeceklerine bir gece önceden birlikte karar verin.

Ancak karar verirken de dolabı açıp ‘bugün ne giysek demeyin’. Yoksa hiç bir şey giyemeyebilirsiniz. İki seçenek sunmak her zaman çözüm olmasa da idealdir. Akşamları karar verirken ayakkabı dahil karar vermekte her zaman fayda var.

pembe-giysi-dolabi1

5. Dikkat; esnemeye hazırlıklı olun.

Geceden karar verdiniz diye çocuğunuz sabah aynı kararda olmak zorunda değil! Hem Mevlana ne demiş ‘Dünler dün oldu cancağızım, bugün başka şeyler söylemek lazım’.

Neyse, sonuç olarak esnemek güzeldir, esnemek sağlıklıdır, biraz esnersek incilerimiz dökülmez.

esneyip-balerin-miSabah uyandınız ama gece seçtiklerini giymek istemiyor, sakin olun derin bir nefes alın. Mevlana’nın sözünü hatırlayın. Hemen yeni bir alternatif geliştirin. Örneğin; sık giydiği en sevdiklerinden bir kıyafetden biri olabilir.

6. Kandırıkçı-yaratıcı öneriler üzerine önceden çalışın, düşünün!

Örneğin; hava 10 derece, sizin çocuk elbise giymek istiyor. Türk annesiyseniz 10 derece sizin için soğuk havadır:) En azından ayağına çift çorap giydirirmeyi başarırsanız gününüzü kendinizle barışık geçirebilirsiniz.

Tabi çocuk kilotluçorabın üstüne bir çorap daha giymek istemeyecek.Ne yapalım? Üstüne değil de altına giydirebilirsiniz. Eteğe izin verirken kilotluçorabın altına bir çorap daha giymek için anlaşma yapabilirsiniz.

Bunlar bizim başımıza gelen sabah telaşları. Her türlü durum için bence minik anlaşmalar yapılabilir. Her iki taraf da kazanıyorsa ne ala.

Hem ne demişler annelerde çözüm tükenmez değil mi?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here