Şehir Tiyatroları; Alaaddin’in Sihirli Lambası Oyunu

3
2341

Şehir Tiyatroları’nın çocuk oyunlarını beğeniyor ve yakından takip ediyorum. Oyun biletleri hızlı tükendiği için, ayın ilk günlerinde hızlıca bilet almak gerekiyor. Biletleri Şehir Tiyatroları sitesinden üye olarak temin edebilirsiniz. Kredi kartı ile satın alma veya rezervasyon seçenekleri mevcut. Oyunların fiyatları 3tl ile 5tl arasında değişiyor.

Gelelim Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izlediğimiz ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’ oyununa. Oyun aynı adı taşıyan masalın bir uyarlaması. İskelet olarak hikaye aynı; yoksul bir Alaaddin, lamba cini, güzel prenses ve bir de kötü kalpli vezir var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oyunun konusu şöyle; Alaaddin, iyi niyetli, sevgi dolu, müziği çok seven bir gençtir. Rüyalarında gördüğü prensesle evlenmektir hayali. Ama bir türlü iş bulamaz kendine. Bir gün çok uzaklardan, şarkılarını dinleyen güzeller güzeli prensesle karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar. Kralın kötü yürekli veziri ise sihirli lambanın Alaaddinin evinde olduğunu öğrenmiştir. Alaaddin vezirin kötü yüzünü ortaya çıkarır ve kralı ikna ederek prenses ile evlenmeyi başarır.

Oyunda dikkatimi çeken mini hoşluklar da vardı;

  • Alaaddin’in Sihirli Lambası’ndan cin sadece sevgi ile okşandığı zaman çıkıyordu.
  • Daha önce Pınar Çocuk tiyatrosunun, aynı isimdeki oyununa gitmiştik, orada lamba cinini komple yeşile boyamışlardı, Nisan pek hoşlanmamıştı. Buradaki lamba cini insan gibi görünüyordu ve bence korkunç değildi. İşte lamba cini;

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Sanırım tiyatroya ayrılan bütçe kısıtları nedeniyle dekorlar oldukça aza indirgenmişti. Ev ve saray dekoru projeksiyon cihazı ile duvara yansıtılıyordu. Bunu ilk başta garipsesem de ‘sanat da dijitalleşiyor işte…’ diye iyimser şekilde düşünmeye karar verdim. Lamba cinini de oyunda fiziksel olarak görmedik ve perdeye yansımasını izledik.
  • Oyunun sonunda sempatik bir şarkı vardı; hatta dilimize dolandı, 3 gündür söylüyoruz hepbirlikte;

‘Ne dilersen dile benden

dile sende, dileklerin gerçek olsuunnn’

Oyun 6 yaş ve üzeri çocuklar için öneriliyor. Muhtemelen lamba cini konularının çocuklar için korkutucu öğeler olduğu kanaatiyle bu şekilde karar verilmiş. Ufak yaşlar için zorlayıcı iki sahne var, karanlıkta yine dijital ekranda iki gölge konuşuyorlar. Biri vezir diğeri büyücü. Biz 4,5 yaşta rahatlıkla izleyebildik ama çocuğunuzun karanlık gibi korkuları varsa tercih etmeyebilirsiniz.

Tiyatro çıkışı ne yapalım? 

Oyun çıkışı acıkan karınları birer simit-ayran doyurup Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi‘ne yürüyüş mesafesinde olan Maçka Parkı‘na gidebilirsiniz. Parkın son hali muhteşem olmuş. Çocuk parkları yenilenmiş.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çocukların denediği tüm oyuncakla çok eğlenceliydi. Özellikle tırmanma-sallanma gibi daha önce görmediğimiz yeni oyuncaklar vardı. Hepsine tek tek bindiler. Parkın yukarısındaki büyük çocuklar için olan bölümde takıldık kaldık, aşağıdaki minikler bölümüne gidemedik bile:) Neyse bir dahaki sefere inşallah.

cocukla-istanbul-macka-parki

Tiyatroya gitmeseniz de Maçka Parkı‘nda çocuğunuzla bir gün geçirmeyi planlarınıza alın, ağaçlar, yürüyüş yolu, köpek oyun alanı, çocuk parkı ile Maçka Parkı pek muhteşem…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 YORUMLAR

  1. Güneşciğim en önemlisi de ailecek eğlenceli bir gün geçirmek. Yüzünüzden gülücükler eksilmesin harika çıkmış resimler. Maçka parkını unutmuşum ben. Hatırladım sayende, en yakın zamanda gidelim bizde. Bu arada bizim kızı bu ara tiyatroya götürmek istiyorum. İlk tiyatromuz olacak. Oyüzden çok ince eleyip sık dokuyorum. İlkler önemli. 2,5 yaş için tiyatro önerin var mı? Acaba biraz daha beklesek mi? Çok sevgiler

    • Günaydın Gözdecim,
      Bu ay bir kaç oyuna daha gideceğiz, onları da yazacağım. Buna götürme bence onun yaşı için uygun olmayabilir. Eve yakın kültür merkezi var mı orada oyunlar olabilir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here