Çocuğunuza Leyla Fonten’den Öyküler’i okumak için 9 neden

4
2806
 1. Leyla Fonten’den Öyküler çocukları hayalgücünde keyifli bir yolculuğa çıkarır. Çünkü öykülere göre onca hayvan aynı evde yaşayabilir, hepsinin farklı bir karakteri olabilir.
  Ve herşeyden önemlisi  onlar, birlikte yaşamaktan mutlu olabilirler.
 2. Leyla Fonten’den Öyküler hayvanlarla dostluğu anlatan önemli bir seridir. ‘Evimizde yaşayan hayvanlar ailemizin parçasıdır, onlar dostumuzdur’ mesajını çocuklara iletir. Üstelik sadece evcil hayvanlarımız değil, evimizde yaşayan örümcek de sinek de evimizin bir parçasıdır duygusunu verir.
 3. İnsana atfedilebilecek karakterlerin, hayvanlara atfedilmesiyle hayvanların da duyguları olduğunu çocukların fark etmesini sağlar. Yoksa Öfkeli Örümcek veya Utangaç Köpek olur mu?
 4. Leyla Fonten’den Öyküler’de öfke, mutsuzluk, inatçılık, bilmişlik, korkaklık, tembellik, utangaçlık ve sabırsızlık gibi duygular anlatılır. Her duygu tanımlanır. Bu duyguları hissedenler tarif edilir. Bu duygular hepimizde vardır ancak çoğu zaman bunları ifade edemeyiz. Leyla Fonten’den Öyküler hem bize hem de çocuklarımıza, tüm bu duyguların var olduğunu, bunları hissetmenin normal ve kabul edilebilir olduğunu bir kez daha anlatır. Nihayetinde robot değiliz. Hepimiz kıskanabilir veya utangaç davranabiliriz.
 5. Leyla Fonten’de çok sevimli hayvanlar ya da onların güzel sahibeleri resmedilmez. Seride çizimler mükemmeldir ama karakter çizimlerinde mükemmeliyetçilik yok. Örneğin nam-ı değer Leyla hanım, gözlüklü, komik, topuzunda şişler olan biridir. Bilmiş Fare Tuna gözlüklüdür. Gözlüklü fare mi olur demeyin, bal gibi de olur.
  Zaten sanki tüm olaylar günümüzde değil de, eski zamanlarda, retro bir evde geçiyor gibi. Kısaca çizimler müthiş, çizer Sedat Girgin tebrikler, elinize sağlık.
 6. Okul öncesinde muhtemelen yapabileceğiniz en önemli şey, çocuğunuzun konuşma seslerini duyduğu oyunlar oynamak; kafiye oyunları, içinde ses yinelemesi gibi birçok ses oyunu ve kafiyenin olduğu kitapları yüksek sesle okumaktır. Leyla Fonten’de tekrarlar, kafiyeler bu ihtiyaca bolca cevap verir.
 7. Her kitapta çocuklara olduğu kadar ailelere de mesajlar iletilir. Örneğin İnatçı Kirpi Mina’da inatçı olmanın tek taraflı bir durum olmadığını, inatçı olmak için inatlaşan bir karşı tarafın da olması gerektiğini anlatılır.
 8. Kitapların giriş bölümleri aynıdır. Bunun sıkıcı olduğunu düşünenlere bir diyeceğim var. Kesinlikle değil. Biz büyükler ne kadar tekrarı sevmezsek sevmeyelim çocuklar tekrarı severler. Aynı seride, aynı bütünlükte ilerlediklerini fark ederler. Hatta tekrar onları konforlu ve güvenli hissettirir.
 9. Leyla Fonten’den Öyküler sımsıcak bir aile öyküsüdür, bireylerin farklılıklarına saygı duyulan, farklılıkların kabul gördüğü ve onayladığı hikayelerdir.

  Kaleminize sağlık Tülin Kozikoğlu:)

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here