İki anne bir mutfağa girerse ortaya bebek beslenmesi için harika videolar çıkıyormuş…

0
2827

Blogun bugünkü konukları İki Anne Bir Mutfak Youtube Kanalı kurucuları Defne ve Seda. Kanalın kuruluş hikayesinden katı gıdaya geçişe ve sebze yemeyen çocuklar için önerilere kadar uzanan keyifli sohbetimizi okuyabilirsiniz.

Defne, Seda selamlar, sizi biraz tanıyabilir misiniz ? 

Seda: Ben Seda, 14 yıl pazar araştırma ve reklam sektöründe çalıştıktan sonra işimi büyük bir mutlulukla bırakıp 😉 eşimin işi için 1 yıllığına New York’a gittik, orada aşçılık eğitimi alırken kızımıza hamileydim. Ayşe’nin doğumundan sonra 1.5 yıl işe geri dönmedim, kızımlaydım. Daha sonra tekrar yarı zamanlı çalışmaya başladım, pazar araştırmaları yaptım, Mutfak Sanatları Akademisi’nde ders verdim. Ama tüm bu süreçte Defne ile bu işi yapmanın hayalini kurup üzerinde çalıştık. Şimdi oğlumuza hamileyim, Şubat’ta doğum inşallah.

Defne: Ben de Defne. Oğlumuza deyince, oğlan bendenmiş gibi olmuş! Ha Ha Ha : ) Ben de senelerce özel sektörde çalıştım; insan kaynaklarından sonra yayıncılık sektöründe yöneticilik yaptım. Evlenince eşimle birlikte çalışmaya başladım; onun bir prodüksiyon şirketi var. Bu arada Kum doğdu, o şimdi 2 yaşını biraz geçti. Bu arada da 2 Anne1 Mutfak fikri pişti; baktık ki üzeri kızarmış çıkardık sofraya : )

Peki yollarınız nasıl kesişti? 

Seda: Yıllar önce ortak arkadaşımız sayesinde tanıştık, sonra eşlerimiz arkadaş olduğu için yollarımız yine çakıştı, iyi ki. Benim, Seda, hamilelik, aşçılık eğitimi ve arkasından Ayşe ile ana-kız geçen 1.5 yıl sürecinde doğal gelişti fikirler J Defne ile bu işi çok konuştuk, çok yollardan geçtik, çok okuduk, araştırdık.

Bir youtube kanalınız var, öncelikle duymayanlar için youtube kanalı nedir?

Defne: Youtube aslında isteyen herkesin videosunu yükleyebileceği dev bir görsel havuz. İsteyen herkes burada kendisine bir kanal yaratabilir. Video yüklemek için bir kanal kurmak durumunda değilsiniz; başta bir hesap oluşturmanız yeterli. Ancak biz kişisel hobinin ötesinde daha sistematik, planlı programlı yapmak istediğimiz için kanal kurmaya karar verdik.

Seda:Vermek istediğimiz tüm tarif ve diğer bilgileri video şeklinde hazırlamak istedik; insanların duyması ve görmesi etkili oluyor diye bu formatı tercih ettik. O açıdan Youtube bizim için en doğru platform. Diğer taraftan, Facebook, www.ikiannebirmutfak.com, Instagram, izlesene.com ve hatta mobil uygulamamızdan da takip edilebiliyoruz.

Sizin youtube kanalınızın adı ve konuları nedir? 

Defne: Kanalımızın adı İki Anne Bir Mutfak; başta bebek ve çocuk beslenmesi olmak üzere hamilelikten itibaren annelik sürecinin farklı alanlarını konu eden bir kanal. Bizim çıkış noktamız 6.aydan itibaren katı gıdaya geçen bebeklerin annelerine beslenme, besinler ile ilgili bilgi vermek ve aylara özel tarifler sunmak.

Seda: Zaman içinde bizim gitmek istediğimiz yol ve 2 Anne 1 Mutfak takipçilerinin talepleri ile ‘anne & çocuk platformuna’ dönüşmeye başladık.

Beslenme her zaman ve gün geçtikçe derinleşerek ana konumuz olacak, burada 7 ay içinde gördük ki gerçekten de bilgilenme ve bilinçlenme ihtiyacı var.

Bir taraftan da, Hamilelik Dönemi (Hamilelik ilgili Prof. Dr. Kılıç Aydınlı ile soru-cevap videoları, hamile yogası ve hamile beslenmesi) ile ilgili bölümümüz başladı; yakın zamanda da Bebek Bakımı ve Bebek Gelişimi ile ilgili videoları da ekleyeceğiz. Halihazırda 200 video var kanalımızda, her hafta 4 yeni video ekliyoruz. Kanalımıza burayı tıklayarak abone olabilirsiniz, abonelik ücretsizdir.

Anneler sizin videolarınızda hangi tarifleri ve önerileri bulabilir ?

Defne: Tarifler katı gıdaya geçiş sürecine eşlik edecek tariflerle başlıyor. Kategorilerimiz 6 Aylık / 7-8 Aylık / 9-12 Aylık / 12-24 Aylık / 24üstü Bebekler / Elinizin Altında / Özel Günler… Ayrıca Doktorumuz Cevaplıyor kısmında da bu projede danışmanımız olan Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Gülnihal Şarman’ın, büyük oranda beslenmeyle ilgili akla takılabilecek soruları cevapladığı videolar bulunuyor.

Mutfak işi kadınlar için zorlu, bu konuda ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz ? 

Defne: Katı gıdaya geçişte annelerin genellikle yaşadığı zorluk, aslında kendi kendilerine yarattığı endişe ki bu çok doğal da aynı zamanda. İnsan ister istemez hatalı davranacağından, bebeğe zarar vereceğinden korkuyor. Bebek yemeyecek, büyümeyecek, gelişiminde aksama olacak diye panikliyor. Bizim önerimiz sakin olmaları, telaşa kapılmamaları. Aslında tam da bu yüzden biz annelere ulaşmak istedik; örneğin bebeklerin yemeleri gereken miktarlar konusunda beklentiler çok yüksek; bu da gereksiz yere endişeye sebep oluyor. Bebek/çocuk ve anne arasında yemek konusu bir mücadeleye veya savaşa dönüştü mü inanın kaybeden taraf her zaman anne oluyor. Sakin kalmak, yemek yemeyi bir zevk, sosyalleşme fırsatı olarak görmek, bebeğin direnç gösterdiği gıdalarda üzerine gitmeyip zamana bırakmak veya farklı tariflerle belli aralıklarla denemek önemli. Ama en önemlisi annenin yüzünün gülmesi!

Çocuklara sebze yedirmek zor bu konuda önerileriniz olur mu ?

Seda: 🙂 Öyle değil mi, belirgin dertlerden biri. Yakın zamanda dinlediğimiz bir doktor ilk katı gıdaya geçişle çocuklara besinleri tek tek tanıştırmanın damak tatlarının gelişimi ve tatlara alışmaları için de önemli olduğunu söyledi. Sebzeleri ilk tanıştırma buna dikkat etmek ileride yardımcı olabilir. Sebzeleri çok küçükten tanıtmak, elletmek, koklatmak, pazarda/markette göstermek, biraz büyüdüklerinde (18. aydan itibaren olur) yıkatmak, (2.5 yaşından sonra) kestirmek, yani mutfak işlerine katmak önemli. Ayrıca sebzeleri farklı pişirme teknikleri ile deneyerek sunmak ve eğer asla yedirilemiyorsa sevilen tarifler içine eklemek işe yarayabilir.

iki-anne-bir-mutfak1

Anneler çocuklarını nasıl sağlıklı besleyebilirler?

Seda: Bize en sık gelen soru/sorun, bebek/çocukların yememesi ile ilgili, diğer taraftan Türkiye’de ciddi bir obezite sorunu var, uzmanlar son dönemde çocuklarda görülen Diyabet Tip 2, yüksek tansiyon ve benzeri kilo ve yanlış beslenmeden kaynaklı sorunların arttığını belirtiyor. Böyle bir sorunu olduğunu düşünmeden önce, doktorlarına danışarak bebeklerinin kilo ve boy bakımından gelişimini değerlendirmelerini öneriyoruz. Türkiye’de tombul çocuğun makbul olması da sanırım biz annelerin üzerine bir baskı oluyor.

Önemli olan çocuğun besinlerden dengeli alması, hayatının içinde hareketin olması. Çocuk doktorları ve beslenme uzmanları hep bu dengeli beslenmenin altını çiziyor, protein, meyve/sebze, tahıl ve karbonhidratların dengeli şekilde tüketilmesi.

Yemek yerken çocuklara özgürlük vermek de bizim çok sık vurguladığımız bir konu; 9 aylıktan itibaren çocuklara ne kadar pislik de yapsalar kendileri yemeğe başlamaları için fırsat tanınmalı. Bulgular, yemeğin alışverişi, yapımına dahil olmanın ve kendi kendine yemenin daha iyi beslenemeye yardımcı olduğu yolunda.

Sonuçta yemek zevkli, sosyal ve mutlu bir zaman olmalı, ailelerin yemeği çocuklara bu şekilde tanıtması da katı gıdaya geçişle başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here