Çocuklar İçin Yaratıcı Drama’nın Faydaları

3
5074

Yaratıcı drama lideri Serap Özcan ile çocuklar için yaratıcı dramanın faydaları üzerine sohbet ettik. Yazının sonunda Kupa Kişisel Gelişim ve Drama Merkezi’nden bir sürpriz sizi bekler.

  • Serap hanım öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Drama ile tanışmam Tiyatro ile başlar. 1997 de Evrensel Kültür Merkezinde Cem Yalın ile Tiyatro ve Drama çalışmalarına başladım. O yıllardan beri de çeşitli merkezlerde ve eğitim kurumlarında Tiyatro, Oyunculuk ve Yaratıcı Drama eğitimleri aldım. Ve Drama dersleri vermeye başladım. 2009’dan beri de Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezinde, 2015 Kasım ayından itibaren de 5-12 yaş çocuklara Drama dersi vermekteyim.

  • Yaratıcı Drama nedir?

Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. “Yaratıcı Drama” oyun ve doğaçlamalara dayanarak çocuğun sosyal  iletişimini  güçlendirirken, özgüvenine, uyum sağlamasına ve kendini ifade edebilmesine katkılar sağlar. Çocukların yaratıcılığını geliştirir.  Kişiliğini güçlendirir ve açık bir kimlik kazandırır.

Yaparak ve yaşayarak (interaktif) bir öğrenme yöntemi olan drama, çocukların dünyayı daha iyi tanımaları için etkili bir araçtır. Şehir hayatında sokak veya bahçeye çıkıp arkadaşlarıyla oynayamayan, sosyal hayattan her geçen gün uzaklaşan çocuklarımız, yaratıcı drama atölyelerinde yaşıtlarıyla buluşarak hem kendilerinde var olan potansiyeli ortaya çıkarırlar, hem de yaşıtlarını gözlemleme fırsatı bulurlar.

  • Çocuklar için yaratıcı drama neden faydalıdır?

Hayal gücünü geliştirerek yaratıcılık ve estetik gelişimini sağlar. Kendini tanımasını sağlayarak iç tepki ve dürtülerden yararlanmayı öğretir. Kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirir. Farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar. İş birliği yapabilme özelliğini geliştirerek, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır. Kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasını ve hissetmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir. Başkalarıyla olan benzerlik ve farklılıklarını keşfeder. Kendini ifade etmeyi, eleştirmeyi ve fark etmeyi sağlar. Sözel olmayan iletişimin öğrenilmesini sağlar.

cocukla-drama

Bedenin sınırlarını fark etmeyi ve bedenini çok yönlü geliştirmeyi sağlar. Duygunlarını fark etmesini, hissettiklerini ifade edebilmesini sağlayarak, oyunlar ve doğaçlamalarla duygularını bir şekilde boşaltabilir. Dört temel dil becerisini (konuşma , dinleme, okuma , yazma) geliştirerek, dilin kullanım alanlarını ve kalitesini artırır. “Yaratıcı Drama” atölyelerimizde birçok farklı oyun ve sanatsal aktivitelere  yer veriyoruz. Bir gelişim-değişim oluşabilmesi için en az 16 haftalık bir süreç gerekiyor.

  • Deneyimlerinizden bir örnek paylaşabilir misiniz bizimle? 

8 yaşında bir öğrencim vardı ilk geldiğinde içe kapanık kafasını kaldırıp ismini bile söyleyemeye çekiniyordu. Yaratıcı Drama derslerinde zamanla katılımcı olmaya başladı ve dönemin sonunda doğaçlamalarda aktif rol alıp sahnede de kendini gayet iyi ifade etmeye başladı. Ailesinin geri bildiriminde okulda da çok belirgin farklar olduğunu öğrendim. Benim için önemli olan dersimdeki  çocuğa drama yöntemini kullanarak iyi dokunuşlar yapabilmek. İyi dokunuşla kastım çocuğun ihtiyacı doğrultusunda, eksiklerini gidermek, uyumlu, insanı değerleri yüksek bireyler oluşması adına katkıda bulunmak.

  • Yaratıcı Drama’ yı ailelere neden tavsiye edersiniz?

Yaparak ve yaşayarak öğrenme olan Yaratıcı Drama, oyunsu süreçlerden oluşur. Yaratıcı Drama çocukların sosyalleşmesi ile birlikte kendine olan güven ve saygısını geliştirir. İletişim ve problem çözme becerilerini geliştirerek bir gruba ait olma gizilgücünü hissettirir. Çocuğun etken olduğu Yaratıcı Drama karar verme, yetkinleşme, demokratikleşme, eleştirel düşünme, kendini ifade edebilme, gibi çok önemli kavramları barındıran kazanımlara sahiptir.

Ayrıca birçok sanat dalından da faydalandığı için çocuğun düş gücünü geliştirir ve zenginleştirir. Yaratıcılığına ve estetik duygusuna katkıda bulunur.

yaratıcı-drama2

  • Her çocuk için Yaratıcı Drama uygun bir yöntem midir yada her çocuk katılabilir mi ?

Evet, yaratıcı drama okulöncesi dönemden başlayarak herkesin katılabileceği bir disiplindir.

  • Yaratıcı Drama ile Tiyatro Eğitiminin farkı nedir ?

Yaratıcı Drama, Tiyatrodan beslenir ama herşeyden önce bir sanat dalı değil bir eğitim yöntemidir. Yaratıcı Drama’da sahne, seyirci, önceden ezberlenmesi-hazırlanılması gereken tekst, kostüm ve dekor yoktur. Yaratıcı dramada da şimdi ve şu an kavramları olduğu için. Her oturumda bir hedef-konu vardır ve o konunun kazanımlarına yönelik liderin hazırladığı etkinliklerlerle her şey katılımcı odaklı olarak spontan gelişir.

Kupa’da 5 Aralık Cumartesi günü yapılacak olan yaratıcı drama etkinliği çekilişi için yapmanız gerekenler;

  • Facebook kullanıcısıysanız; bu yazıyı kendi duvarınızda paylaşmak ve bu yazının altına katıldım yazmak,
  • Instagram kullanıcısıysanız; hem Kupa instagram hesabını hem de gunesanne instagram hesabını takip ediyor olmak ve instagramda resmin altına katıldım yazmak.

Önemli not; eğitimler; 5-6, 7-9, 10-12 yaş grupları için ayrı saatlerde verilmektedir.

Çekiliş 3 Aralık’ta yapılacak olup, hem blog hem de Instagram’da kazanan duyurulacaktır. Bol şans!

Eğitimler Nişantaşı’nda, Kupa Kişisel Gelişim ve Drama Merkezi’nde verilmektedir.

KUPA Kurumlarla ve Bireylerle; Eğitim, Seminer&Workshop, Sahne-Drama ve Bireysel Seanslar şeklinde çalışmaktadır. Kadir Has Üniversitesi ile ortak çalışmakta ve eğitimleri Kadir Has Üniversitesi onaylı sertifikalandırılmaktadır. İleri Seviye Koçluk, Öğrenci Koçluğu, Nlp Koçluğu, İleri Nlp Koçluğu, Quantum Koçluğu, İleri Quantum Koçluğu, Koçlukta Bilinçli Hipnoz, Drama, Oyuncu Koçluğu, DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Koçluğu, Access Bars uyguladığımız disiplinler ve tekniklerden bazılarıdır.

www.kupakisiselgelisimvedramamerkezi.com

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here