Bakıcı arama macerasına devam

1
1314
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Geçen hafta bakıcımızın ayrılık sürecinde çocuklarla iletişimimizden biraz bahsetmiştim. Bakıcı aramak zorlu bir süreçmiş. Hele de uzun zamandır aynı kişi ile çalışıyorsanız süreç daha da zormuş.

Herşeyden önce alışkanlıklar var, evde kurulu bir düzen var. Tabi bunlardan da önemlisi bir güven ilişkisi var. Bu ilişkiyi sıfırlayıp sil baştan yeniden bir ilişkiye hazırlanmak çok kolay bir süreç değil. Biz ebeveynler için bu denli zorlu bir sınav olan değişim, çocuklar için daha ürkütücü.

Bakıcı ararken neler yapmalı? 

  • Yardımcı ararken kriterleri ve iş tanımını iyi belirlemek ve ilk görüşmede bu konularda net olmak gerekiyor. Yardımcının çocuk dışında sorumlulukları olacak mı, olacaksa hangi işler olacak hepsi görüşme esnasında konuşulmalı.
  • Tanıdık ve güvenilir biri olsa dahi evde kamera olması gerekiyor. Türkiye’de çalışmış olan biriyse mutlaka referansları aranmalı ve kontrol edilmeli.
  • Deneme süresinin olması her iki taraf için de iyi oluyor. Çünkü yardımcı işten veya evden memnun olmayabilir, ya da tam tersi.
  • Facebook’ta Araştıran Anneler adında bir gruba katıldım. Grupta tavsiye edilen ya da tam tersi edilmeyen yardımcılar ile ilgili bilgiler paylaşılıyor. Buradan çok faydalandım.

Nisan doğmadan önce benim arayışım bebek bakımından sorumlu olacak ve bize ev işlerinde yardımcı olabilecek biriydi. Dolayısıyla kendi çocuklarına bakmış biri olması benim için önemliydi. 40 yaş civarı bir yardımcı bizim için uygun olacaktı. Bu doğrultuda arayışımıza, 4,5 yıldır bizimle birlikte yaşayan yardımcımız cevap vermişti.

O sırada Türkçe’si zayıftı, Türkiye’de bebek bakımı referansı da yoktu. Kendi çocuklarına bakmıştı. Naif ve dürüst görünüyordu. Hislerim onun doğru insan olduğunu söylüyordu ve denemeye karar verdik. Nisan henüz 1 aylık olduğu için Türkçe önemli değildi. Sonradan hızlıca öğrendi ve çokça masal anlattı kızıma.

Doğum sonrası benim için 40 yaşında bebek bakımı deneyimli biri ihtiyaçken, kızlar büyüdüğü için bugunkü ihtiyaç onlarla bol bol oyun oynayabilecek, daha genç oyuncu biriydi. Dolayısıyla yaş tercihimizi 20-30 yaş arası için kullandık. Oyunun çok kıymetli olduğu evimizde bir oyuncu abla arayışına girdik. Geçen hafta sanırım 10 kadar aday ile görüştüm, zorlu bir süreçti.

Bir tane yardımcı başladı, 2 saat sonra gitti. Konuştuğumuz görev tanımı ona göre değilmiş daha doğrusu görev tanımını tam anlamamış. Sonra başka bir yardımcı başladı, o da farklı bahanelerle 3 gün sonra gitti. İlk başta bunları yaşayacağımızı tahmin ettiğim için bir ay önce arayışa başlamıştım.

Son 10 gündür 22 yaşında bir abla ile birlikteyiz. Şimdilik iyi gidiyor gibi. Bakalım çocukların sevgisini kazanabilecek mi… Biraz da zaman gösterecek. Yardımcı arayan aileler ve bizim için ortak dileğim Allah iyi niyetli insanlarla karşılaştırsın…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here