Karikatürlü Çocuk Kitapları ve Behiç Ak

4
2029

Bizim Behiç Ak çocuk kitaplarıyla tanışmamız ‘Uyurgezer Fil’ kitabı vasıtasıyla oldu. Biraz geç kalmışız, keşke kitaplarını daha önce keşfetseydik. Kendisi, harika bir çocuk kitapları yazarı, aynı zamanda karikatürist ve belgesel yönetmeni. Yazdığı çocuk kitapları çok ilgi görüdüğü için Japonya’da bile yayınlanmış.

Behiç Ak kitaplarının en sevdiğim yönü gerçek ve hayali, muhteşem bir harmoni ile buluşturuyor olması. Çocukların hayalgücünde dans edecek pek çok imge ve masalsı hikayenin kitaplara konu edilmesi müthiş. Sizi alıp bambaşka bir dünyaya sokuyor ve kitap okurken minikler de çizimlerde keyifli bir gezintiye çıkıveriyorlar. Diğer yandan Behiç Ak kitapları, çocuklar için karikatür dünyasına giriş niteliğinde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uyurgezer Fil

Çok kalabalık, çok gürültülü bir şehir varmış.(Siz yaşamıyorsunuz muhtemelen, o yüzden sadece hayal edin:)) Bu şehir o kadar gürültülüymüş ki hayvanlar bile şehri terk etmişler. Bu çok gürültülü şehre, bir gün şehre hayvanlardan oluşan sirk gelmiş ve sirk ile birlikte de bir fil. Ama bu öyle bir filmiş ki, diğerlerinden farklıymış. Filin bir hastalığı varmış; kendisi uyurgezermiş. Uyurgezerliğin sadece bir insan hastalığı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Peki bir filin uyurgezerliğinin bir şehri sessizleştirebileceğini düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız gelin siz en iyisi Uyurgezer Fil’i okuyun.

Doğumgünü Hediyesi

behic-ak-dogumgunu-hediyesi

Behiç AK’ın ‘Doğumgünü Hediyesi’ kitabı sessiz kitap yani içerisinde hiç yazı yok. Sadece çizimler yer alıyor. Siz de bu çizimlerle hikayeyi anlatıyorsunuz.  Çizimlerde; bir ada, bir ev, bu evde yaşayan bir çocuk ve çocuğun bir de hediyesi var. Ama bu öyle bir hediye ki Matruşlar gibi. Açtığı her paketin içinden yeni bir sürpriz çıkıyor.

Yazı olmadığı için çizim dünyasında gezerek hikayeyi her seferinde baştan anlatmak pek keyifli. Bazen evde oyunlar oynuyoruz. Bir sayfa ben anlatıyorum, bir sayfa Nisan anlatıyor.

Kedi Adası

behic-ak-kediler-adasi

Kedi Adası kedisever minikler için harika bir öykü. Hikayesi şöyle; bir adada bolca kedi yaşamaktadır. Yaz bitince ve yazlıkçılar gidince, kediler adada çok acıkırlar. Önce ne yapacaklarını bilemez ama sonra birlik olup bir konsey kurarlar. Birlikte bir sirk kurmaya karar verir ve şehirdekileri bu sirke çağırırlar. Zevkle gelen şehirlilerin bıraktığı bilet paraları ile ekmek için un ve süt alırlar. Kasabayı yazlıklar gelinceye kadar işletirler. Yine sımsıcak bir öykü Behiç Ak’ın kaleminden. Hem gerçek hem masalsı, bence öykülerini bu kadar güzelleştiren de bu.

Büyükanne ve Miyop Ejderha

behic-ak-buyukanne-ejderha

Siz hiç miyop bir ejderha gördünüz mü? Bu kitapta kendisi ile tanışabilirsiniz:) Bazı miyop ejderhalar bazı yaşlı teyzelerle bir kristal evde çocuklara masallar anlatıyor olabilirler. Ki bu çok normal. Tüm ejderha sever miniklere duyurulur:)

Rüzgarın Üzerindeki Şehir

Bazen öyle bir an gelir ki tüm şehir rüzgarın üzerinde yaşamak durumda kalabilir. Yağmurdan su içebilir, şimşekle yemek pişirebilirler. Size tuhaf mı geldi? Yoo Rüzgarın Üzerindeki Şehir’de her şey mümkün…

ruzgarın-uzerindeki-sehir-behic-ak

‘İşte böyle çocuklar, eğer bir gün siz de ‘Rüzgar Üstündeki Şehri’ merak ederseniz, rüzgarın sesine kulak verin. Göğün derinliklerinden gelen bir melodi işiteceksiniz. İşittiğiniz ses, içinden rüzgar geçtikçe güzel şarkılar çalan şehir orkestrasından gelmektedir’…

Ben ne zaman doğdum?

Memo’nun penceresinin önünde bir kuş yumurtası vardı, yumurta çatladı ve minik bir kuş doğdu. Hemen annesine koştu. Annesi çok meşguldü. Annesi ona ‘sen ne zaman doğmuştun hatırlıyor musun? dedi. Artık Memo’nun elinde kocaman bir soru vardı, herkese soracağı ve sırayla herkese bu soruyu sormaya başladı.

behic-ak-ben-ne-zaman-dogdum

‘Ben Ne Zaman Doğdum’ hariç tüm kitapların üç yaş ve üzeri çocuklar için uygun. ‘Ben Ne Zaman Doğdum’ biraz daha uzun bir kitap, dolayısıyla 5 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olabilir. Bol okumalı, bol keyifli bir hafta başlasın o zaman:) İyi haftalar…

4 YORUMLAR

  • Merhaba Nursel hanım aslında yazının sonunda belirtmiştim. Son kitap hariç diğerleri 3 yaş ve üzerine okunabilir. Benim kızlarım 3 ve 4 yaşında. 3 yaşındakine okurken sıkılmasın diye bazen sayfaları özetliyorum. 4 yaşındakine tamamını okuyorum. Sevgiler,
   Güneş

 1. Merhaba Güneş Hanım
  Elinize sağlık o kadar güzel bir blog ki cok huzurlu reklam yok ,insan hiç sıkılmıyor
  gecen hafta Kuzguncuk’a gidecekken bloğunuza rastladım o günden itibaren her gün giriyorum hatta çalıştığım için bilgisayarımda sürekli açık harika gerçekten bayıldım .Önerileriniz özellikle film ve kitaplar çok güzel .Emek verip bizlerle paylaşmışsınız. Benimde 3,5 yasında bir kızım var ve İstanbul’da yasıyorum. Emeğiniz için tekrar teşekkür etmek istiyorum .
  sevgiler

  • Selda hanım nazik yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Okurlardan böyle güzel yorumlar almak beni daha çok paylaşmaya ve daha çok yazmaya motive ediyor.
   Çok teşekkür ediyorum, tatlı kızınızı da çok öperim.
   Sevgiler,
   Güneş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here