İstanbul Işık Festivali

0
2220

İstanbul Işık Festivali 13 Kasım’da Zorlu Center Alışveriş Merkezinde başladı, etkinlik 29 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Bir ışık festivali olduğunu duyunca bunun çocuklar için heyecan verici olacağını düşündüm, bu akşam festivali ziyaret ettik.

Festival, dünyanın en ünlü ışık sanatçılarını bir araya getirmiş ve alışveriş merkezini dev bir halk sanat galerisine dönüştürmüş. Festivalin küratörlüğünü UCLA Üniversitesi Media Art Bölüm Başkanı Rebeca Mendez ve eşi Adam Eeuwens üstlenmiş.

istanbul-isik-festivali5

Toplam 24 ışık enstalasyonu, dünyanın dört bir yanından gelen ışık sanatçıları tarafından yaratılmış. Alışveriş merkezinin açık alanlarında bu sanat eserleri sergileniyor.

Çocukların en sevdiği enstelasyon Jen Lewin’in ‘Havuz’ enstelasyonuydu. Işıklı plastik yastıklar üzerinde yaklaşık yarım saat zıplayıp, koşturdular. Yastıklara her bastıklarında renk değiştirmeleri onlar için unutulmaz bir deneyim oldu.

istanbul-isik-festivali3

Amanda Perer’in ‘Davetsiz Giriş’ adlı enstelasyonu; büyük kocaman beyaz tavşanlar, gözlerimizi alamadığımız diğer eserlerden biriydi.

istanbul-isik-festivali1

Ve tüm festivalin bizim için favorisi Christophe Martine’in ‘La Lumineoles’ adlı enstelasyonuydu. Klasik müzik eşliğinde balık şeklinde zeplinlerin gökyüzünde salınma görüntüsü sahiden büyüleyiciydi. Zeplinleri kullananlar çocukların da ipleri almasına ve salmalarına izin veriyordu. Burada epeyce keyif aldı ufaklıklar.

Akşam hava karardıktan sonra yani saat 18.00 itibarıyla gösteriler başlıyor. Bugün sanırım haftasonu olduğundan bazı sanat eserlerinin önünde ciddi kuyruklar vardı. Haftaiçi daha sakin olacağını tahmin ediyorum. Biz de ikinci kez göremediğimiz ışık odaları için tekrar ziyaret edeceğiz.

Festival bitmeden çocuğunzla mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Keyifli ziyaretler…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER