3 yaş çocuk kitapları

2
2248
Cemre geçen yıl daha çok hareketli oyunları seviyordu, zira 2 yaşındaydı ve hareket hayatının merkezindeydi. Çocuk kitaplarına ilgisi olmayınca da çaktırmadan Nisan ile beni kitap okurken hafiften sabote ediyordu. Okumaya başlayınca müziğin sesini sonuna kadar açıp çılgın danslarla Nisan’ı çileden çıkarabiliyordu. Bu yıl biraz daha büyüdü. Okuma seanslarımıza artık daha katılımcı. Nisan da bu durumdan oldukça memnun. Herkes istediği kitapları seçip getiriyor anne de okuyor… Bu yazıda geçtiğimiz hafta aldığımız yeni çocuk kitaplarına yer verdim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kimin Yuvası – Rebecca Cobb

Rebecca Cobb kitaplarının hayranıyım. Kitaplardaki çizimler, öykünün örgüsü, hayal gücünün sınırlarında bizi gezdirmesine bayılıyorum. Daha önce yine aynı yazarın ‘Kağıt Bebekler’ kitabını okumuş ve çok beğenmiştik. Hatta kitap sonrası bol bol kağıt bebekler kesip boyamış kendimize oyun bile yaratmıştık. Rebecca Cobb kitaplarının, çocukları hayal dünyalarında keyifli bir gezintiye çıkardığını düşünüyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kimin Yuvası’nın konusu şöyle; kitabın kahramanı ufaklık, köpeği ile top oynarken bahçede ağacın altında küçük bir kovuk buluyor. Tüm aile ve arkadaşlar kovuğun kime ait olduğunu tahmin etmeye çalışıyor. Kimi bir ejderha yuvası olduğunu söylüyor kimi kirpi yuvası diyor. İşte hayal gücü de tam bu aşamada devreye giriyor. Merak duygusu ile beslenen bu harika kitap ortaya çıkıyor. Kitap 2 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

Bizim bahçede de bir kovuk var; aslında orada kirpiler yaşıyor. Kitabı okuduktan sonra çocuklarla gidip başında epeyce sohbet ettik. Acaba bizim bahçedeki kovukta kimler yaşıyordu ki? Kitaplardan oyun üretmekten pek keyifli, çok öneririm:)

POTİ 

Yazan:Gökçe Gökçener

Resimleyen: Mustafa Gündem

Maalesef ülkemizde pet-shoplarda hala köpekler satılıyor. Oysa daha önce sahiplenilmiş ve sonra sokağa bırakılmış aslında çokça sayıda köpekler var. Poti, barınaktan bir köpek sahiplenmenin güzelliğini anlatırken aynı zamanda köpek sahiplenmenin sorumluluğunu da anlatan bir kitap. Çünkü köpek almak kolay ama bakmak o kadar kolay değil ve kişiler çoğu zaman bilinçsizce köpek alıp, sonra da bakamayınca sokağa ya da barınaklara bırakıyorlar.

Poti aslında tüm bunları anlatıyor, tabi bunları çocukça, Poti adlı bir köpeğin dilinden daha keyifle dinliyoruz. Üstelik her Poti kitabı alışınızda Yedikule Hayvan Barınağı’na bağış yapmış oluyorsunuz. Yani kitap bir sosyal sorumluluk projesini de bünyesinde barındırıyor. Daha güzel ne olabilir ki?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pöti bir barınak köpeği. Aslında barınağa bırakılmış sahipsiz bir köpek. Sonrasında sahibi onu evlat ediniyor. Pöti’nin en büyük hayali onu çok seven sahibi ile birlikte yaşamak. Onu sahiplenen ve çok seven birini bulunca Pöti hayallerine kavuşuyor. Pöti özel bir köpek; çünkü gözlerinden biri kahverengi, diğeri mavi ve ayrıca gri bir dişi de var. Onu tuhaf bulanlar olunca üzülse de barınaktaki arkadaşları onu “Sen farklı bir köpeksin” diye teselli ediyorlar.

Çocuklar hayvanlarla birlikte büyüme şansına sahip olurlarsa; sorumluluk, dostluk, bağlılık gibi pek çok duyguyu yaşayarak öğreniyorlar. Kitap 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olacaktır.

Fil, Kelebek ve Kuş 

Narges Abyar- S.H. Tabatabaee

Bebek Fil, bakıcısının her gün ona getirdiği lezzetli yiyecekleri yiyordu. Uzun bir ince iple ağaca bağlı olsa da mutsuz değildi, çünkü ağacın etrafında bir daire çizebiliyordu. Bir gün güzel bir kelebek ona doğru uçtu. Bebek Fil çok mutlu oldu. Artık oynayacağı bir arkadaşı vardı…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bebek Fil’in özgürlüğe yürüyüşünü anlatan bu kitap 4 yaş ve üzeri için uygun olacaktır.

Tuhaf Bir Gün

Rebacca Cobb

Tuhaf bir gün minikler için oldukça eğlenceli bir kitap. Kitabı ilk okuduğumda Nisan’a hiç yorum yapmadan sonuna kadar okudum. En sonunda dayamadı ‘Ama anne öyle olmamış ki..’ dedi. Çok güldük birlikte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kitabın konusu şöyle; iki kardeş, anneleri dışarı çıkacağı için bir teyze tarafından bakılacaktır, çocuklar bu durumdan pek hoşnut değillerdir. İlerleyen zamanlarda bu teyzenin bir timsah olduğu resimlerden anlaşılıyor. Aile çocuklar için bir liste bırakıyor, timsah teyze ise bu listede ne varsa tam tersini uyguluyor. Sonunda aile eve geliyor ve tabi bizim kardeşler teyzenin onlara sık sık gelmesini istiyorlar. Tabi liste ve olanlar çocuklar arasında sır olarak kalıyor:) Kitap 3 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

Dodo’nun Komik Karışımları 

Eva Montanari

Maymun niçin kremalı çöreğin içinde uyuyor? Noel Baba niçin sırtında bir balina taşıyor?

Bir apartmanda yaşayan hayvanlar televizyon izlemekten çok hoşlanmaktadır. Fakat Dodo adlı fil, televizyonun iyi bir arkadaş olduğu görüşünde değildir. Küçük fil, televizyonla sohbet edememektedir; televizyon iyi bir oyun arkadaşı değildir.

Bir gün Dodo hoş bir sürprizle karşılaşır. Küçük fil, televizyon ekranındaki karakterleri hortumuyla, içine çekebildiğini ve karıştırıp komik yaratıklara dönüştürebildiğini fark eder.

dodonun-komik-karisimlari

Dodo ve aynı apartmanda oturan arkadaşları bu birbirlerine karışmış komik karakterlere bakarak yeni oyunlar ve öyküler yaratmaya başlarlar. Televizyonsuz bir yaşamın çok eğlenceli olabileceğini keşfederler. 3 yaş üzeri çocuklara rahatlıkla okunabilir. Çizimleri rengarenk ve çok keyifli.

Mesajını satır aralarında veren Dodo, evimizin en sevilen kitaplarından biri haline geldi. Hadi siz de televizyonu kapatın, birlikte kitap okuyun:)

Gaston: Bir Karışıklık Hikayesi

Yazan:Kelly Dipucchio    Resimleyen: Christian Robinson

Gaston kardeşlerine hiç mi hiç benzememektedir.

Kardeşleri çay fincanı kadardır, Gaston ise bir çaydanlık boyutunda. Kardeşleri suyu kibarca yudumlar, Gaston şlorp şlorp içer. Kardeşleri salına salına yürür, Gaston pata küte koşturur. Kardeşleri kibarca hev hev der, Gaston avaz avaz havlar. Üstelik Gaston süslü ve nazik kardeşlerinin aksine, modadan da anlamaz, ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü havalı duramaz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gaston aslında Sarıfularlı Buldog’un yavrusudur, yavruların karıştığı anlaşılır ve yavrular yer değiştirir. Ama herkes büyüdüğü yere ait olduğu için Gaston da eski ailesini özler ve geri döner…

Hikaye muhteşem, renkler çizimler harika. Diğer tüm Pearson Yayınları kitapları gibi hikaye örüntüsü çok başarılı. Çocuklar için farklılıkları anlatan pek çok kitap olsa da bizim en sevdiğimiz Gaston sanırım.

Uç Uç Beneğim 

Gözde Kayabeyoğlu-Ender Dandul

Kitabın konusu; Ben, beneklerinden hiç memnun değildi, sabah kalktı baktı, yine yerinde duruyorlardı. Elinde sihirli bir değnek olsa onları yok edecekti. Sihirli değneği yoktu ama kendi beneklerini gizlemek için her yere benek resimleri çizmeyi deniyor. Ama benekler yerinde durur mu hiç? Ben, onlara nasıl söz geçirecek? Yoksa bir şarkı ona yardım mı edecek?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

‘Uç uç beneğim annen sana terlik pabuç alacak…’ şarkısıyla çok güzel gidiyor kitap. 4 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

Stella-Gökyüzü Prensesi

Marie-Louise Gay

Bence Stella serisinin en güzel kitabı Gökyüzü Prensesi. Kitabın konusu şöyle; doğanın sihirli güzelliklerini tanımaya çalışırken, Stella ve erkek kardeşi Sam için yeni bir macera başlıyor. İki kardeş uçsuz bucaksız gökyüzünü, güneşi, yıldızları, ayı ve geceyi keşfediyorlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rakunlarla, ateş böcekleriyle, kurbağalarla, ve yarasalarla karşılaştıka Sam, ayın yüzme bilip bilmediğini, güneşin pijama mı giydiğini ya da kelebek ağıyla kayan yıldızları yakalayıp yakalayamayacağını merak etmeye başlıyor. Stella’nın ise her soruya bir cevabı var..

Doğanın ve hayalin eşiğinde gezinen bu kitap dört yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

Şarkıcı Denizkızı 

Julia Donalsson-Lydia Monks

Korsan Lalib şöhret ve servet vaadiyele sesi güzel şarkıcı denizkızı Seval’i sirke katılmaya ikna eder. Seval o kadar çok sevilir ki Lalib çok mutludur. Ancak sirkle yaşadığı için artık denizkızı bir akvaryuma mahkum olmuştur. Akvaryumda yaşamak çok sıkıcıdır üstelik denizdeki arkadaşları da yanında yoktur. Sonunda bir yolunu bulur ve sirkten kaçar…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kitaptaki Korsan Lalib ilk okuduğumda beni rahatsız etse de o da hayatın bir gerçeği dedim kendi kendime. Hayatta iyi karakterler kadar kötü karakterler de var, çocukların masallarla, hikayelerle bunları öğrenmesi belki de daha iyi…

2 YORUMLAR

 1. Güneşcim selam,
  Kitaplar süper. Hemen sipariş veriyorum. Resimde kızlara bakarken bir şey dikkatimi çekti. Televizyon nerede 😀 Kaldırdınız mı? Senin seyretmediğini biliyorum. Baba da mı izlemiyor 🙂

  • İncicim selam,
   Kitapları beğenmene sevindim. Resim çekilirken tv salonda değildi. Aslında ben salondan komple çıkarmak istesem de henüz o aşamaya gelmedik:) Ama onlar uyanıkken yani 21.00’e kadar tv açmıyoruz. Böylece tüm odağımız onlar olmuş oluyor.
   Sevgiler,

CEVAP VER