Doğa Arkadaşımın Kutusu

3
2718

Facebook’ta pek çok gruba üyeyim, sayıları çok olduğu için takip etmekte zorlanıyorum. Fakat bugün size içinde olmaktan mutluluk ve gurur duyduğum bir gruptan söz edeceğim. Grubun adı Doğa Arkadaşımın Kutusu.

Grubun kurucuları ‘Doğa Oyunları Evi’; Sevgiliz Burcu Meltem Arık ve Sevgili Banu Binbaşaran. Bu grup doğayı yeniden arkadaş edinmek, doğayla arkadaşlığını güçlendirmek, yakın çevresindeki doğayı tanımak, kentinin içindeki çeperindeki doğal alanları görmek isteyenler için hazırlanmış bir facebook oyunu grubu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doğa Oyunları Evi, Doğa Arkadaşımın Kutusu Oyununu her mevsim açıyor; mevsim döngülerinde. 21 Eylül’de açılan sonbahar oyunu bitmek üzere. Kış oyununun duyurusunu 21 Aralık’ta yapıyor olacaklar. Biz de sonbahar oyunu, oyuncularındandık. Doğa yürüyüşlerimizi; Atatürk Arboretumu’nda, Yıldız Parkı’nda, Abbasağa Park’ında, evimizin bahçesinde ve bilumum ağaç bulduğumuz her yerde gerçekleştirdik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oyuna 3 kategoride başvurabiliyorsunuz. 12 ay-12 yaş çocuk grubu, bu yaş üzerindeki oyuncuları yetişkin kategorisinde kabul ediyorlar, eğer öğretmenseniz sınıflar da üçüncü katılım kategorisi.

Çocuklarımla doğa yürüyüşlerini, keşifleri, doğa oyunlarını çok seviyoruz. Yağmur, çamur, kar demeden haftasonlarını olabildiğince açık alanda, daha çok nefes alarak geçirmeye çalışıyoruz. Bu aldığımız nefesin hem onların sağlıklarına hem de duygusal dünyalarına çok iyi geldiğini düşünüyorum.Çünkü biliyorum ki çocuklar özgürce boş alanlarda koştuklarında mutlulular. Doğanın sağaltıcı etkisi çocuklara çok iyi geliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Doğa Arkadaşımın Kutusu grubunun ortak noktası doğasever minik, yetişkin ya da sınıfların bu grubun üyeleri olmaları. Doğadan pek çok güzel resimler, keyifli anlar paylaşılıyor grupta. Gördüğünüz ama adını bilmediğiniz ağaçları, yaprakları, birkileri birbirimize sorup öğreniyoruz.

Grupla birlikte biz de Ekim ayında çok keyifli bir sonbahar oyunu oynadık. Oyun bir mektup arkadaşlığı formatında, tek farkı arkadaşınıza sadece mektup göndermiyorsunuz bir de ‘doğa hazineleri’ kutusu hazırlıyorsunuz. Bu kutuyu hazırlamak için çocuğunuzla birlikte bol bol doğa yürüyüşü yapmanız gerekiyor. Oyunun en önemli kurallarından biri doğaya zarar vermemek yani sadece yere düşen bitkileri topluyoruz. İşte bizim sonbahar mevsimi hazinelerimiz…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Her oyunda mevsimle ilgili bazı bitkileri bulma kuralı oluyor. İlk başta bulmakta zorlansak da Doğa Oyunları Evi’ne bizleri ‘Yaprak Danteli’ ve ‘Spiral Tohum’ ile tanıştırdığı için ayrıca çok teşekkür ederim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oyun sayesinde doğa gezilerimiz sırasında, o ana kadar dikkat etmediğimiz farklı bitki türleri ile tanışma fırsatını elde ettik. Ve doğaya bir kez daha hayran kaldık. Ben bu yaşımda hayatımda ilk kez duyduğum yaprak dantelini öğrendim, Cemre 3 yaşında, Nisan 4,5 yaşında öğrenmiş oldu:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yeryüzünde öyle muhteşem bir örtü var ki, gezerken bakmak, bakarken görmek, görürken de hissetmek muhteşem sahiden.

Gruba katılabilir, kış oyunlarında siz de kendinize bir arkadaş edinebilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın derim:) Çünkü hissedince dünya çok güzel Doğa Arkadaşım…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Atatürk Arboretumu’nda keyifli bir gün nasıl geçer derseniz, işte böyle…

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here