Aksanat Dans ve Ailece Mozaik Atölyesi

0
1059

Haftasonu önce spora, oradan piyanoya, oradan sinemaya, oradan doğumgünlerine koşturan çocuklar görünce üzülüyorum. Sıkılmak için vakit bulamadıkları, anne-babaları ile birebir vakit geçiremedikleri ve oyun oynayamadıkları için. Önceki yazılarda değinmiştim. Çocuklar için yapılandırılmış faaliyet zamanlarının olabildiğince sınırlı olması görüşündeyim.

Sırf bu nedenle geçen yıl tek bir faaliyet seçtim ve buna devam ediyoruz. Önemli olan istikrarlı bir şekilde aktiviteye çocuğun katılım göstermesi ve aktivite öncesi-sonrası rutinlerle onun gününü renklendirmek. Örneğin Aksanat’a gidiyorsanız, girişteki sergiyi gezmek veya çıkışta simit yemek gibi:)

Aksanat Yaratıcı Dans Atölyesi’ne geçen yıl gitmeye başlamıştık. Nisan’ın yaşı uygun olduğu için o derslere giriyordu, Cemre evde kalıyordu. Bu yıl Cemre’yi de götürüp denemeye karar verdik. Yanlız olsa belki durmazdı ama abla da orada olunca o da keyifli vakit geçirdi. Dans öğretmeni de keyifli vakit geçirdiğini söyleyince Cumartesi günleri adresimiz belli oldu; Aksanat Dans atölyesi.

aksanat-dans-atolyesi1

Çocuklar İçin Yaratıcı Dans Dersleri

4-6, 7-9 ve 10-12 yaş arası çocuklar için yapılan dans derslerinin ana hedefi dans ile oyun arasında yaratıcı bir yolculuğa çıkmak. Atölyelerle ilgili en çok hoşuma giden; herhangi kalıplaşmış bir dansı uygulamaya çalışmadan, çocukların bedensel gelişimine katkı sağlama hedefinde olması. Doğaçlama prensiplerine dayalı dersler, zihin ve beden koordinasyonunu geliştirmeyi, yaratıcı düşünebilmeyi, fiziksel kabiliyetlerini artırmayı amaçlıyor. Dans ederek hayal etmekten güzel ne olabilir ki? Bilet Fiyatı: 15 TL

Etkinlikler Cumartesi günleri gerçekleşiyor. Saatleri aşağıdaki gibi, gitmeden önce teyit etmenizde fayda var.

1. Grup Saat: 11.00 – 12.00 (7-9 yaş)
2. Grup Saat: 12.00 – 12.45 (4-6 yaş)
3. Grup Saat: 13.00 – 14.00 (10-12 yaş)

Dans atölyesinden sonra bir yemek molası verdik, mola sonrası da Ailece Seramik Atölyesi’ne katıldık. Sanat dolu bir gün oldu:)

Yemek için Aksanat’a yakın olan Pizzeria Trio‘yu seçtik. Taş fırında yapılan el yapımı pizzaları, güleryüzlü personeli ile keyifli bir öğle yemeği yedik. Nisan pizza yapımını seyretti, ahçılarla sohbet etti. Ortam tam bir İtalyan Restoranı havasındaydı.
pizzeria-tiro
Ailece Seramik Atölyesi

Barış Karayazgan ile daha önce ‘Çocuk ve Sanat Semineri’ sırasında tanışmış, seminer çıktılarına burada yer vermiştim.

aksanat-seramik-atolyesi3

Ailece Mozaik Atölyesi’nin en keyifli yanı atölyeye aile ve çocukların birlikte katılıyor olmalı. Yanlız biletler çok hızlı tükeniyor, her ayın başında satışa çıkıyor, belirtmekte fayda var.

Bu atölye ailece öğrenmek, çocukların parmaklarını çalıştırmak ve ince motor becerilerini geliştirmek için harika bir fırsat. Seramik hamuru oldukça sert olduğu için sadece sevgiyle yoğrulabiliyor. Çocuklar çalışırken, Barış Karayazgan, ailelerle çocukların sanatla ilişkilerinde nasıl bir yaklaşım segilemeleri gerektiği konusunda keyifli bir seminer veriyor.

aksanat-seramik-atolyesi1

Atölye sırasında çocuklar önce seramik hamurlarından mozaikler oluşturuyorlar. Ufak parçaların yan yana gelmesiyle oluşan mozaiklerle oynamak çok eğlenceliydi.

aksanat-seramik-atolyesi2

“Millefiori” tekniğini uygularken oldukça keyifli vakit geçirdik. Sonra siyaha boyanmış tabakalarımızı aldık ve hamurları resimlerimizin üstüne yapıştırdık ve fırına verdik. Atölye fiyatı çocuk ve anne birlikte 20 TL. Sanatın herkes için ulaşılabilir olmasına katkı sağlayan kurumları seviyorum:)

aksanat-cemre-nisan

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER