İş Bankası Yayınları Çocuk Kitapları

0
1633

Yolum Beşiktaş’a düşerse iki noktaya uğramadan eve dönemem. Birincisi İş Bankası Yayınları, ikincisi Balık Çarşısı. İş Bankası yayınları Akaretler’in hemen başında İş Bankası şubesinin hemen yanında. Çoğu zaman burada %20 civarında indirim oluyor, yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Bu liste son Beşiktaş ziyaretinden evimize gelen kitaplardan oluşuyor:)

Tavşan Peter Masalı

emma_thompson_tavsan_peter_masali

Kitabın yazarı ünlü oyuncu Emma Thompson, kendisinin çocukluğu İngiltere ve İskoçya’da geçmiş, bu ülkelerin kırsal bölgelerine duyduğu sevgiyi tüm güzelliğiyle kitapta yansıtmış.

Kitabın konusu; Tavşan Peter’in canı çok sıkkındır. Hayatında bir değişiklik yapmak istemektedir. Marul yemek için Bay Yeşilbahçe’nin bahçesine girer. Peter’ın aradığı heyecan da bahçede onu beklemektedir. Tavşan Peter’ın karşısına bir piknik sepeti çıkar ve daha ne olduğunu anlamadan, kendini hop diye İskoçya’da buluverir. Tavşan Peter’ın masalı da böylece başlar.

Tavşan Peter, sevimli, afacan, oyuncu ve çok dürüst. Masalda aslında kazanamayacağı bir yarışı biraz torpille kazanıyor, ama içine sindiremiyor, dürüst oluyor ve daha çok dost kazanıyor. Mesaj kaygısı olmadan yazılmış bilinçaltına tatlı mesajlar veren kitaplara bayılıyorum. 3 ve 4 yaş üzeri çocuklar için daha uygun bir kitap.

Tavşan Peter ile Saklambaç

Kitap aynı seriden ama bu sefer daha küçük yaş grupları için harika bir kitap. 2 yaş ve üzeri çocuklara okuyabilirsiniz. Kitap oyunlu. Her sayfada tavşan Peter’ın bir arkadaşı gizli. Önce ipuçlarını okuyup, sorularla gizlenenin kim olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz. Sonra da kitapta yer alan kurdeleyi dairenin çevresinde çevirip saklananı görebilirsiniz. Soru-cevap, saklambaç oyunlarını seven çocuklar için bir harika. Hem küçük parmakları da çalıştırıyor.

cocuk-kitaplari_peter_tavsan

Yaramaz Penguen’in Maceraları

cocuk_kitaplari_yaramaz_penguenin_maceralari

Bu kitabı en çok kardeş gelecek evlere öneriyorum:) Kitabın konusu şöyle; Yaramaz Penguen Badem oyun oynayabileceği bir kardeşi olduğunu öğrendiğinde sevinçten havalara uçtu. Artık birlikte kardan adam yapabileceği biri vardı. Ancak kardeşi oynamak istemiyor gibiydi. (Çünkü henüz bir yumurtaydı:) Ne yaparsa yapsın onu bir türlü neşelendiremedi. Acaba minik penguen kardeşini neşelendirebilecek mi?

Usta Balıkçı Çiko

Yazar: Robin Tzannes, Çizer: Korky Paul

usta_balikci_ciko

Çiko balığa giden babasıyla gitmek ister, çok da ısrar eder ama babası onu götürmez, ‘büyüyünce birlikte gideriz’ der. Çiko balığa gidebilecek kadar büyük olduğunu düşündüğü için kendi başına balığa çıkar. Dallardan kamış, cebinden çıkan bir ipten misina ve minik bir solucan yardımıyla büyük bir balık yakalar. Bu arada babası ormanda acayip bir macera yaşamaktadır, misinaları birbirine dolaşır, bir dolu terslik yaşar ve balık tutamaz. Kocaman bir balıkla eve gelen Çiko’ya babası çok şaşırır, önce onun tuttuğuna inanamaz. Sonra babası Çiko’nun deneyimlerinden yararlanmak için şimdi sıra Çiko’dadır:)

Genç Nasrettin ile Fırıncı

Yazar: Robin Tzannes, Çizer: Korky Paul

cocuk_kitaplari_genc_nasrettin

Gezgin Nasrettin Hoca diyar diyar dolaşırken bir handa konaklar, hanın alt katında ise bir fırın vardır. Fırından gelen muhteşem kokular Nasrettin Hoca’yı büyüler ve kokuları içine çeker. Fırıncı ise buna çok kızmıştır. Nasrettin Hoca’yı dava eder. Bakalım kadı bu davada nasıl bir karar alacaktır.. 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.

Elif Dağ Gezisinde

Yazar: Liane Schneider, Anette Steinhauer

cocuk_kitaplari_elif_dag_gezisinde

İlk okuma kitabım serisinden bir kitap olan Elif Dağ Gezisinde’nin konusu şöyle; Tatil zamanı gelmiştir ama Elif’in annesiyle babası farklı bir yerlere gitmek istemektedir. Babası dağları, annesi ise denizi görmek ister. Sonunda hem göl hem de dağ olarak bir yere gitmeye karar verirler. Bir kulübede kalırlar, hayvanlarla birlikte zaman geçirirler, doğayı, nehiri keşfederler, mis gibi inek sütü içerek bol bol yürüyüş yaparlar.. Ne güzel bir tatil değil mi ?

Doğa kitapları okumayı sevenlerdenseniz bu kitap tam size göre. 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olacaktır.

Elif Kampa Gidiyor

Yazar: Liane Schneider, Eva Wenzel-Bürger

cocuk-kitalari_elif_kampa-gidiyor

Yine ilk okuma kitabım serisinden bir kitap. Konusu şöyle; Elif’in annesiyle babası tatili kampta yapmaya karar verirler. Elif’in yeğenleri ve Ferhat’ı alıp deniz kıyısına çadır kurarlar. Denize girerler, onlar çadırdayken yağmur yağar. Yeni arkadaşlar ile tanışırlar. Elif ve Ferhat daha önce kampta görmedikleri birçok şeyle karşılaşacak ve harika keşifler yapacaklardır.

Eğer çocuğunuzla kamp yapmayı düşünüyorsanız harika bir kitap olabilir. 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olacaktır.

Keyifli bol kitaplı günler olsun:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here