Ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken filmler; 3 Aptal

0
1499

‘Doğduğumuzdan beri bize hayatın bir yarış olduğu söylendi. Hızlı koşmazsan ezilirsin. Hatta dünyaya gelirken bile 300 milyon sperm arasında bir yarış vardı…’

Hindistan Bollywood yapımı olan 3 İdiots, Türkçe ismi ile 3 Aptal filminin İMDB puanı 8.5. Yönetmen Rajkumar Hirani, filmin başrollerini paylaşan oyuncular ise Aamir Khan, Madhavan ve Mona Singh’dir. Komedi ve Drama unsurlarını birleştiren Bollywood 3 idiots filmi ile tam 170 dakika. 3 idiots filmi Türkiye’de yayına girmediği için izlemek için cd veya internetten izleme yolunu tercih etmek gerekiyor.

3 Aptal filminin konusu;

Hindistan’ın en iyi okulunda mühendislik fakültesinde okumakta olan üç arkadaş, Rancho, Ferhan ve Raju aynı okulun yurdunda aynı odada kalmaktadırlar. Raju ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için üniversite okumaktadır, Ferhan sadece ailesinin önerdiği bir bölümü okumaktadır. Rancho’nun ise makinelere karşı çok büyük bir ilgisi vardır. Ancak bu üçlü bir araya geldiklerinde akla gelmeyecek olaylar sürekli baş göstermeye başlar.

3-idiots3

3 Aptal filmini ebeveynler izlemeli çünkü; 

Filmde ezberci eğitim sistemine karşı çok sert göndermeler ve espriler yer alıyor. Hani çocuklarımızın hep doktor, mühendis olmasını isteriz ya.. Bu isteklerin altında hangi duygular var, biz nelerden besleniyoruz onu anlatıyor film. Çocuklara dair hayallerimiz nedeniyle bazen onların gerçekten aşık oldukları işleri, yapmak istediklerini görmez olabiliyoruz.

İşte bu nedenle film ebeveynler için ilaç gibi, yılda bir kez izlemeli! Ailelerin yanısıra öğretmenler ve öğrenciler için biçilmiş kaftan. Bunu izleyen bir öğrencinin ‘anne ben niye bunları ezberlemek zorundayım?’ isyanı elbette olabilir ama bunun yanında öğrenmenin de aslında ezberlemekten ibaret olmadığını, konuları gerçekten anlamanın önemini de kavrayacaktır.

Filmde dostluğa dair de naif mesajlar var; ‘İnsanın yaslanacağı en büyük göğüsün, bir arkadaşınınki olduğunu sana öğretmediler mi?’

3idiots2

Hindistan’ın gelmiş geçmiş en çok izlenen filmi olma başarısını yakalayan 3 Aptal filmi Amerika’da vizyona girdiğinde milyonlarca kişi tarafından izlenmiş.

Tabi film aynı zamanda çok espirili ve eğlenceli. Özellikle Hint dansları beni benden aldı, bir de şarkı sözleri. Zaten tüm bunlar olmasa 170 dakika insanı ekrana bağlamak çok da kolay olmazdı diye düşünüyorum.

Filmin sevdiğim repliklerinden;‘Arkadaşın başarısızsa, sen kötü hissediyorsun. Arkadaşın zirvedeyse, sen daha kötü hissediyorsun.’ 🙂

Sonuç olarak 3 idiots der ki; ‘Tutkulu olduğun şeyi meslek edin, o zaman işini severek yaparsın, severek yaptığın işte de zaten başarılı olursun…’

Mutlaka izleyin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here