4 Yaş Çocuk Kitapları

0
2342

Giyime kuşama ödenen paralara acıyorum. Özellikle sezonda çocuk kıyafetleri oldukça pahalı oluyor. Her kış sonu bir sonraki kış için kışlık kıyafetlerini, her yaz sonu bir sonraki yaz için yazlık kıyafetlerini alıyorum. Böylece giyime bir servet ödememiş oluyorum. Tabi çocukların hemcins olması bizim için büyük kolaylık sağlıyor. Bence ne giydiğimizden çok ne okuduğumuz çok daha önemli diyerek, yeni kitaplarımızı paylaşayım…

Damdaki İnek- Eric Maddern/Poul Hess

en-guzel-cocuk-kitaplari
İlk olarak en çok güldüklerimizle başlayalım. Damdaki inek kitabının çizimleri pek eğlenceli, ayrıca kitaptaki kahramanının beceriksizlikleri bizi çok eğlendiriyor.

Kitabın konusu şöyle; Karısı Sian’dan çok daha fazla çalıştığını düşünen çiftçi Shon, bir günlüğüne eşine işlerini değiştirmelerini teklif eder. Tarlada bütün gün çalışmak yerine evde yan gelip yatacağını sanan Shon, aslında işlerin hiç de sandığı gibi olmadığını kısa sürede anlar. Ama tabi olan olmuştur.

Evi basan tavuklar, yerlere dökülen yemekler, en komiği de kitabın sonunda Shon’un kafasının bacadan tencerenin içine giriyor olması sanırım.

Galler versiyonundan alınan ama pek çok Kuzey ülkesinde de anlatılan bu hikâye, “En Güzel Dünya Hikâyeleri” serisinin dördüncü kitabıymış. Biz keyifle okuyoruz. 3 ve 4 yaş çocuklarına uygun.

Kurt ve Yedi Keçi  Yavrusu – Grimm Kardeşler/Dünya Masalları

cocuk-kitaplari1-kurt-yedi-keci

Masalımızın kahramanları yedi keçi yavrusu. Anne keçi dışarı çıkmak zorundadır, keçi yavrularına kurdun gelip onları kandırmak isteyebileceğini bu nedenle asla kapıyı açmamalarını tembihler. Tahmin olduğu üzere kurt gelir, ilk gelişte yavruları kandıramaz, ama üçüncü ve son gelişte ne yapar eder kendinin anne olduğu konusunda yavruları ikna eder. Eve girer ve tüm yavruları yer. (Burada yeme görseli yok endişe olmasın:))

Anne gelir, yavruları bulamaz, onları hain kurdun yediğini anlar. Hemen bir makas alır ve kurdun karnından yavruları kurtarır. Sonra da karnını taşla doldurur ve kurt nehre taşlarla düşer. 3-4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun.

İyi Kalpli Küçük Tavşan – Michael Escoffier

cocuk-kitapligi-iyi-kalpli

Bu sevimli tavşan güzel ormanda gezerken bir havuç yemiyle kurdun oltasına gelir ve yakalanır. Ancak kötü kalpli kurt tavşanları toplayarak fabrikasında çalıştırmaktadır. Fabrikada diğer kurtların da tavşan yakalaması için tuzaklar yapılmaktadır. Bizim küçük tavşan bu hale bir dur der ve kurda bir tuzak kurar. Arkadaşları ilk başta katılmak istemeseler de sonunda onları da ikna eder. Elbirliği ile kurdu alt ederler. Artık fabrikada kurtlar çalışmaktadır. Daha fazla kurt yakalabilmek için tavşanlara özel kapanlar tasarlamaktadırlar:)

İhtiyar Çınar ve Kiracıları – Oğuz Çağlar

guzel-cocuk-kitaplari-ihtiyar-cinar

Sevgili ihtiyar çınarın her kovuğunda farklı hayvanlar yaşamaktadır. Bir gün kokarcalarla aynı ağaçta yaşamak istemeyen sincap kiracıları ayrılırlar. Bunun üstüne kokarcalar da ihtiyar çınarı terk ederler. İhtiyar Çınar dışarıda yağan karı ve kiracılarını düşündükçe çok üzülür. Üşüyeceklerini düşünür. Sonunda hem sincaplar hem de kokarcalar geri dönmüştür ama ihtiyar çınarın sadece kovuklarından biri boştur. Sincaplar da kokarcalarla birlikte aynı kovukta yaşamayı öğrenirler. İhtiyar Çınar ve Kiracıları farklılıklara saygı duymayı, karşımızdakini olduğu gibi kabul edebilmenin erdemini anlatıyor Dostluğa, hoşgörüye, tahammüle dair sıcacık bir öykü. 3-4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olabilir.

Tombil Ayı Hastalanınca – Karma Wilson 

cocuk-kitaplari-tombil-ayı

Daha önce Pearson’un bu serisinden Tombik Ayı Uykuda’yı okumuş, çok beğenmiştik. Hatta bütün tatil boyunca aynı kitabı okuyup durmuştuk:)

Tombik Ayı Hastalanınca’nın konusu şöyle; Sonbahar gelince soğudu hava Tombik Ayı üşüyordu mağarasında. Halsizdi vücudu üstelik tıkalıydı koca burnu. Hem başı da çok ağrıyordu yoksa Tombik Ayı hasta mı oluyordu?

Evet hasta oluyordu, ama çok iyi bakacak dostları da yanındaydı. Ona iyi gelecek her şeyi yaptılar. Tombik Ayı iyileşti ama şimdi de arkadaşları hasta olmuştu… 3-4 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olabilir.

Kurabiye’nin Orman Macerası – Debi Gliori 

hangi-cocuk-kitaplari-kurabiyenin

Kapağı böyle kapkara görünse de bence oldukça faydalı bir kitap. Özellikle korku veya korku başlangıcı varsa faydalı olabilir. Kurabiye her an her şeyden korkuyordu. Uzun korkma listeleri vardı. Bir gün bir ses duydu, ondan kaçtı, kaçtı. Ama nereye gitse ses oraya geliyordu. Çok korkmuştu. Sonunda durdu ve anladı ki o ses aslında kendinden, kendi karnından geliyordu…:)

Burada aslında korkunun da normal bir duygu olduğu, kabul edilebilir bir duygu olduğunu anlamak ve anlatmak çok önemli. ‘Bak korkacak bir şey yok’tan ziyade kuşlar artık karşı mahalleye taşınmışlar gibi -size göre mantıksız- ama ona göre olası durumlarla onları rahatlatmak faydalı olacaktır. 3-4 yaş ve üzeri çocuklara okunabilir.

Sürpriziyle gelen Gelincik – Alessia Garilli

cocuk-kitaplari4-sürpriziyle-gelen

Martha doğum gününde annesi için bir çiçek almak ister ama parası yetmez. Bunun üzerine bir gelincik tarlasına gider ve içlerinden birini köküyle birlikte şapkasına koyarak evinin yolunu tutar. Fakar gecenin ilerleyen saatlerinde Martha’nın oturduğu mahallenin sokaklarında  ısrarcı bir ses yankılanır. Bu bir çekirgedir. Çekirgenin gelinciğin kökünde yaşadığı anlaşılır ve Martha gelinciliği aldığı tarlaya götürür ve bırakır. Sonra babasının doğum günü olur, ona bir nilüfer hediye etmek ister bakalım bu sefer Martha’nın evine kim misafir olarak gelecektir.

Hem doğa, hem çiçek sevgisi, hem de hayvanlar üzerine sımsıcak bir kitap Sürpriziyle Gelen Gelincik. 3-4 yaş ve üzeri çocukları için okunabilir. Bu arada kitabı okuduktan sonra misafirliğe gittiğimiz eve çiçek götürmek isteyen bir kızım oldu:) O kadar çok öğreniyorlar ki kitaplardan. Tahmin edebileceğimizden çok çok fazla…

Bol okumalı, keyifli günler dilerim:)

Kitapların içerisindeki görselleri keşfetmek isterseniz mini videoya göz atabilirsiniz:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here