Zero Sergisi ve Çocuk Atölyesi

0
1670

Daha önce Picasso ve Rodin sergilerine ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yüzyılın en büyük uluslararası sanat ağı olan ZERO’nun dinamik ve yenilikçi ruhuna “ZERO. Geleceğe Geri Sayım” sergisiyle ev sahipliği yapıyor.

sakıp_sabancı_zero-sergisi.jpg2

Zero akımı… II. Dünya Savaşı sonrasında gelen yıkıma ve olumsuzluğa bir cevap olarak 1957’de Düsseldorf’ta doğan ZERO akımı, bir avuç genç sanatçının savaşın durağanlığa sürüklediği sanat ortamında eserlerini sergileyecek galeri bulamamasıyla başlamış. Alman sanatçılar Heinz Mack ve Otto Piene, “Sanat sıfırdan başlamalı” prensibiyle yola çıkmışlar ve karamsarlık havasından silkinerek her türlü yeni başlangıca zemin sağlayacak bir “ZERO alanı” hayal etmişler.

ZERO Vakfı Kurucu Yöneticisi Mattijs Visser küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, Zaman, Uzam, Strüktür, Işık, Ateş, Renk, Gölge ve Titreşim gibi ana temalar etrafında şekilleniyor. Sergi, 2 Eylül 2015-10 Ocak 2016 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

sakıp_sabancı_zero-sergisi4

Bu sergi çocuklarıyla müze gezmek isteyen ama henüz deneyimlememiş olanlar için iyi bir başlangıç. Çünkü eserler rengarenk, yansımalar, aynalar, ışık çocuklar için çok eğlenceli.

Geçtiğimiz haftasonu biz de sergiyi gezme fırsatı bulduk. Nisan doğum yılı itibarıyla bu yıla kadar Sabancı Müzesi etkinliklerine katılamıyordu. Sonunda bu yıl 2011 doğumluluları almaya başladılar. Biz de önceden müzenin web sitesinden rezervasyonumuzu yaptık ve etkinliğe katıldık.

sakıp_sabancı_zero-sergisi5

Bizim yaş grubumuzdaki etkinlik iki aşamalıydı. Önce çocuklar sergiyi geziyorlar sonra da etkinlik alanına geliyorlardı. Etkinlik alanında çocuklar, Heinz Mack’ın Işık Sütunları’na gönderme yaparak, eserin gerçek malzemesine benzer materyallerle Işık Sütunları tasarladılar. Ortaya çıkan bu yeni sütunların ışıkla incelediler. Aşağıdaki fotoğraf onların tasarladıkların ışıkta yansıması.

sakıp_sabancı_zero-sergisi3

Sakıp Sabancı müzesinin sevmemin önemli nedenlerinden biri de çocukluğumun Emirgan’ında yer alıyor olması. Ben küçükken Sabancı hayattaydı ve Atlı Köşk henüz müze olmamıştı. Müze hemen Emirgan Sütiş’in yanında, sabah mis gibi kahvaltının ardından müzede gezi programı yapmak keyifli olabilir. Müzeden sonra da Emirgan Park’ında bir yürüyüş ya da oyun oynamaca çocuklar için keyifli bir program olabilir. Etkinlik ve gezi hakkında mini bir video hazırladım aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cemre’nin yaşı bu etkinlik için uygun değildi. Ama eğitmenler Nisan olduğu için grupla gezmesine müsade ettiler. Tabi bizim gözetimimizde, biz de grupla birlikte gezdik. Cemre müzede gezerken epeyce eğlendi. Şişen heykellere dokunmasaydı iyiydi tabi:)  Cemre bir ara benim şalımla bir dans gösterisi de yaptı, aşağıdaki videoda 57. saniyede görebilirsiniz:)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER