Çocukla İstanbul; Özgürlük Parkı

0
984

İstanbul’daki en güzel park hangisi derseniz tek kelime ile cevabım Özgürlük Parkı olur. Özgürlük Parkı hem çok büyük hem de bizim gibi erken yaşlar için çok güzel bir park.

Bebek parkı mi Özgürlük parkı mı derseniz de kesinlikle Özgürlük Parkı derim. Parkın içinde küçük küçük bir çok çocuk parkı var, hepsinin konsepti farklı ve çocukların yaşlarına göre ayrılmış durumda. Kimisi daha büyük yaşlar için kimisi daha küçük.. Ama hepsi çok güzel.

Hemen girişte sağınızda akülü araba binme parkuru var. Bu bizimkilerin yaşını biraz aşan bir aktivite. Hemen solunuzda hayvan şeklinde kesilmiş ağaçlar var. Bu hangi hayvan sorusu ile oynadığımız oyun bu alan için hayal gücünü geliştiren güzel bir fikir.

ozgurluk-parkı

Biraz daha yürüyünce solda ilk çocuk parkını görüyoruz. Parkta yerler tamamen kum, Nisan için bir cennet. Bu aralar en sevdiğimiz şey tırmanmak. Yukarıda gördüğünüz üzere, buradaki tüm oyuncaklar tırmanmak üzerine kurulmuş durumda. Yaşça biraz daha büyük çocuklar için aslında. Ama bizimkisi epeyce tepelere tırmandı. Sonra sallanma, kum, top oynama benzeri aktiviteler yaptık. Salıncak toplu bir salıncak, bir ağaç kütüğün üzerine oturuyor çocuklar ve hep beraber sallanıyorlar. Onun yanında başka bir salıncak var; onda da yatarak sallanabiliyor çocuklar. Bu parkı o kadar sevmiştik ki uzun zaman diğer bölümlere gitmedik bile.

Sonra biraz daha ilerledik ve birkaç tane daha çocuk parkı olduğunu fark ettik. Hatta piknik yapmak isteyen aileler için tahta masalar bile mevcut.

Biz bütün parklarda şöyle bir tur attık. Sonra da treni keşfettik, Nisan bu trene bayıldı, çalan müzikte çufçuflarken pek eğlendik.

ozgurluk-parkı2

Şu jeton atılarak çocuğu havaya kaldıran uçaklara Nisan’ı ne zamandır bindirmek istiyordum ama AVM içine girmediğimiz için binememiştik. Burda açık havada yakaladığı için hiç birini kaçırmadı. Bütün oyuncaklara tek tek bindi.

Emekleyen çocuklar için de bol bol çim alan var. O sırada Cemre, yemek yiyip çimlerde emeklemeye, yuvarlanmaya ve top oynamaya devam etti. Parkın içinde belediyenin de bir tesisi var, burada oturup bir şeyler içtik. Sabahtan akşama parkta epeyce uzun vakit geçirdik. Anadolu yakasında oturuyor olsak kesin her hafta sonu burada olurduk. Parkın yol tarifine şuradan ulaşabilirsiniz.

ozgurluk-parkı4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here