Güç bende artık

0
441

Tuvalet eğitimi dendiğinde bu süreci atlatmış olan, sürecin içinde olan ya da bu sürece yeni  dahil olan bir çok ebeveynin eminiz ki farklı hikayeleri, farklı sorunları ve farklı sorun çözme yöntemleri vardır. Farklılıklar olduğu gibi benzer noktaların da olduğunu bilerek sizinle bu ortak noktaları paylaşacağız.

Tuvalet eğitimi çocuk için bedenini kontrol etmek ve ona hükmetmek konusundaki ilk büyük fırsattır. Kendi içinden gelen rahatsız edici duyuları fark etme ve bu rahatsız edici durumdan kendi denetimi ile kurtulabilme süreci son derece değerli ve kişilik gelişimini etkileyecek kadar hassastır. Bu süreçte çocuk;

  • Fizyolojik olarak kaslarını denetlemeyi,
  • Kendi bedeni ile ilgili bir eylemi kendi iradesiyle ertelemeyi ya da gerçekleştirmeyi öğrenir.

Tuvalet kontrolünün kazanıldığı evre yaklaşık 2 yaş civarına denk düşer ki bu dönemin çocuklar ve ebeveynler açısından önemi büyüktür. Çocuğun “ben” dediği ve kendini annenin bir parçası olarak görmekten vazgeçtiği bu dönemi tüm gelişimsel sürece dikkat ederek ele almak önemlidir. Çocuğun özerkliğini kazandığı bu dönemde tuvalet eğitiminin de veriliyor olması ebeveynler için ayrıca dikkatli olmaları konusunu gündeme getirmektedir. Çocuk bu dönemde annesinin taleplerini yerine getirmeme olasılığını, daha da bağımsız olabileceğini keşfetmektedir. Bir çok konuda olduğu gibi tuvalet eğitimini de verirken tüm bunları göze alarak çocuğu bu konuda zorlayamayacağınızı unutmamalısınız. Bu konuda ona destek olmak ve tuvalet eğitiminin bir kabusa dönüşmesini engellemek için dikkat edilecek önemli noktalar şu şekildedir;

  • Tuvalet eğitimi için çocuğunuzu zorlamayın.. Hazır oluş çok önemlidir ve süreci hızlandırır.

 

  • Ne yapmasını beklediğiniz konusunda net olmaya özen gösterin ve işin içine kendi duygularınızı karıştırmamaya çalışın.

 

  • Görevinizin ona destek olmak olduğunu unutmayın. Ortaya çıkan artık ürünlerin sizde herhangi bir duygu yaratmasının önüne geçin, önemli olan çıkanlar değil, çocuğunuzun bunu denetleyebiliyor olması olsun.
  • Son derece anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışın, gerçekleştirdiği her adımı sevgi ile destekleyin.
  • Çocuğunuz tuvalet eğitimi ile sizin ona karşı olan sevginizi birbirine karıştırmamalıdır.
  • Çocuğunuz, sizin tuvalet eğitimi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarken şöyle bir çıkarsamada bulunabilir; “annemin istediği şekilde dışkılarsam onu sevindiririm, istemediği şekilde davranırsam sinirlendiririm”. Kendi sistemini denetlerken aslında sizin de duygularınızı denetleyebileceğini düşünebilir ki bu hem o anki süreci hem de sonraki duygusal gelişim sürecinde sıkıntılara yol açabilir.
  • Tuvalet eğitimi çok uzun sürebilir. Arada ufak tefek kazalar olabilir. Bu normal bir durumdur. Panik yapmadan ve suçlayıcı olmadan aynı tutumunuzu sürdürmeniz önemlidir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini gerçekleştirmesi zeka düzeyi ile ilgili değildir. Kendini kontrol edebilmesi için yeterince sabır ve anlayış gösterdiğinizde ve en önemlisi çocuğunuz buna hazır olduğunda elinden geleni yapacaktır.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER