Tutumlu Anneyi tanıyalım

0
791

Ciddi olarak tüketim toplumu olduğumuz şu günlerde hepimizin biraz tutumlu olmaya ihtiyacı var değil mi ? Bugün size çok faydalı bulacağınız bir markadan bahsetmek istiyorum. Özden hanım da bir anne ve tutumluanne.com markasının kurucusu ve yaratıcısı.

Anneliğin insan hayatının en üretken dönemlerinden biri olduğunu düşünürsek farklı iş fikirleri ile girişimci anneler ile tanışmak çok harika. Bunun ötesinde kendisinin bir hikayesi var aslında bugün en çok onu paylaşmak istiyorum.

Özden hanım merhaba, girişiminiz öncesi çalışma hayatınız var mıydı yoksa yeni bir iş fikri ile mi girişimci olmaya karar verdiniz?

Merhaba, girişimimden önce oldukça tempolu ve stresli bir iş hayatım vardı. 15 yıl kurumsal bankacılık yaptım ve sonunda buraya kadar diyerek işten ayrıldım.

Nasıl başladı tutumluanne.com yolculuğunuz ?

Bankacılıktan ayrıldıktan sonra ne yapabilirim diye çok araştırdım ve çok düşündüm. Öncelikle anne bebek konseptli bir şey yapmaya karar verdim ama yapacağım iş hem bir ihtiyacı karşılamalı hem de bugüne kadar yapılmamış bir iş olmalı, hem de fayda yaratmalıydı.

Anneler babalar bilirler, minicik bir bebek getiririz dünyaya, ama bir süre sonra evler öyle bir hal alırki sanki  o küçücük bebekler sırtlarında kocaman bir bavulla gelmiş gibi olur evimiz. Bu hem bebeklerin çok hızlı büyümesinden hem de anne babalar olarak bizim biraz tecrübesizliğimiz biraz da özenmemiz nedini ile çok alışveriş yapmamızdan kaynaklanır. Bunun sonucunda çoğu çok az kullanılmış ve yeni gibi kalmış eşyalarla dolar evimiz.

Aslında bizim kültürümüzde çocukların küçülenlerini etrafımıza vermek oldukça yaygın ve de bu çok güzel bir gelenek. Ancak çevremizde her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan birilerini bulamayız, oysa ki başka bir yerde başka bir annenin tam da bu ürünlere ihtiyacı vardır.

Bu fikir aklıma geldiğinde tamam dedim işte bu, hem faydalı hem de yapılmamış bir iş. Gelişmiş ülkelerde uygulanan benzer örnekler bana cesaret verdi ve dedim ki neden bizde de olmasın?

tutumlu-anne

Marka nasıl ortaya çıktı, size bu konuda en çok kim cesaretlendirdi?

Proje ile ilgili fikirler bana ait ama marka’ nın isim babası sevgili eşimdir. Başından beri bana çok destek verdi, ki girişimci bir kadının arkasında eş desteği her zaman çok önemlidir. Bunun dışında fikir olgunlaştıkça yakın çevrem ve arkadaşlarımla paylaştım, özellikle de anne olanlarla. İstisnasız herkesten ‘harika bir fikir’ diye tepki aldım. Bu da beni çok cesaretlendirdi ve motive etti tabi.

Tutumluanne.com nasıl bir site, nasıl çalışıyor? Prensipleri nedir ?  

Tutumluanne.com ebeveynlerin iknici el anne-bebek-çocuk eşyalarını alıp satabildiği bir site. Her şeyden önce alışverişi hem alıcılar hem de satıcılar için keyifli ve güvenli bir ortama dönüştüren ”Güvenli Alışveriş Sistemi” ile çalışır. Kısaca özetlemek gerekirse satıcı ürünün fotoğrafını çekip,  sisteme yükler, alıcı ürünü seçer, kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi yapar. Yapılan ödeme tutumluanne bloke hesabında bekletilir. Satıcıya ödemenin yapıldığı ve blokede olduğu bilgisi verilir, ödemeyi takip eden 3 iş günü içinde satıcı ürünü alıcıya gönderir. Alıcı ürünü teslim aldığında sistem üzerinden onay verir ürün bedeli alıcının onayı ile tutumluanne.com komisyonu kesildikten sonra satıcının banka hesabına aktarılır.

Tabi her türlü sıradışı durum sistem tarafından kurgulanmış durumda bunu detayları sitemizde mevcut.

Tutumluanne’de sadece kullanılmış ürünler satılmıyor, bazen alıp kullanmadığımız etiketi üzerinde ya da ambalajlı ürünler de olabiliyor. Bu nedenle alıcı için de satıcı için de daha anlaşılır olması için ürünlerimizi 3 kategoriye ayırdık:

-Yepyeni: Ürün hiç kullanılmadı. Bu kategoride mümkünse ürünün üzerinde etiketi olmalı ya da ambalajı, garanti belgeleri muhafaza edilmiş olmalıdır.

-Yeni Gibi: Ürün kullanıldı ama üzerinde kullanıldığına dair hiçbir iz yok.

-İyi Durumda: Ürün kullanıldı ve üzerinde çok az ve ufak tefek izler var.

Tutumluanne.com aynı zamanda bir sosyal sorumluluk misyonu var, bundan da biraz bahseder misiniz ?

Projemiz bir de sosyal sorumluluk projesi içeriyor. Bu işi kurgularken bizden çok daha başka dertleri olan annelere de fayda yaratmak istedim. Bu kapsamda ‘Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’’ (Kaçuv) ile bir işbirliği yaptık. Kaçuv Cerrahpaşa Hastanesi Doktorları tarafından kurulmuş, uzun süren tedavi süreci boyunca kanser hastası çocukların ve onların ailelerinin yanında olan, hem psikolojik hem de maddi destek veren bir vakıftır.

Vakıf’la işbirliğimize ‘Anne Dayanışması’ adını verdik. Buna göre Tutumluanne’de satılan her ürünün %1’i otomatik olarak Kaçuv’a bağışlanıyor. Ayrıca dileyen anneler sattıkları üründen kendilerine gelecek olan gelirin tamamını vakfa bağışlayabiliyor. Mesela evimizde yer kaplayan ya da birine vermeye kıyamadığımız bir ürünü Tutumluanne’den satıp, Kaçuv’a bağışlanabiliyor. Bu  birçok annenin kullanacağı ve her şekilde fayda yaratan bir tercih olacaktır.

Buradan sesimizi girişimci annelere de ulaştırmak istiyorum ben. yeni bir girişime başlamadan önce, girimşimci annelere nelere dikkat etmelerini önerirsiniz ?

Yeni bir girişimci iseniz fiyatla rekabet etme şansınız olmadığı için mutlaka farklı, yapılmamış ve bir ihtiyacı karşılayan ya da fayda yaratan bir işe yönelmelerini öneririm. Kosgeb gibi çeşitli kurumların kadın girişimci destekleri var, benim projemde Kosgeb’ ten onay almış bir projedir. Ancak bu tip destekler alınsa bile işin finansman ve nakit akışının çok iyi planlanması en önemli konu diyebilirim. Ayrıca her zaman öngürülemeyen giderlerin olacağını bilmekte fayda var. Ancak girişimcilik tabi ki her zaman biraz cesaret biraz da yaratıcılık gerektirir. Bu nedenle çok karamsar bir düşünce tarzı da içinizdeki cesaret ve yaratıcılığı öldürebilir. Girişimci olmayı planlayan ya da hali hazırda girişimci olan tüm kadınlara başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here