Sirke ve kabartma tozu deneyi

0
2685

Nisan henüz 2,5 yaşında ve deneysel oyunlar için biraz ufak ama yine de eğlenceli olacağını düşündüğümüz için bu deneysel aktiviteyi beraber yaptık. Ana maddelerimiz sirke ve kabartma tozuydu. Asitli madde olan sirke karbonatı/kabartma tozunu eritirken içindeki oksijen miktarı artıyor. Bu yüzden yukarı doğru basınç yapıyor, bu köpük şeklinde gözlemleniyor ayrıca bir hışırtılı ses çıkarıyor ve tabi ki bu minikler için farklı bir deneyim oluyor.

sirke-kabartma-tozu-deneyi1

Öncelikle malzeme listesinden başlayalım;

  • Bol miktarda kabartma tozu veya karbonat
  • Sirke
  • Hamur kalıpları (yılbaşı üzeri yaptığımız için resimdeki kalıpları kullandık)
  • Büyükçe bir tepsi
  • Damlalık (Eczaneden temin edebilirsiniz, bunun yerine enjektör de olur)
  • İstediğiniz bir veya birkaç renkte gıda boyası, yeme yutma durumlarına karşı her zaman gıda boyası kullanmakta fayda var (aktarlardan satın alabilirsiniz)

İlk etapta tepsiye hamur kalıplarını dizdim. Kalıpların iç kısımlarını da kabartma tozu ile doldurdum.

sirke-kabartma-tozu-deneyi3

Eş zamanlı olarak sirke ile yeşil gıda boyasını karıştırdım ve yeşil bir su elde ettim isterseniz siz farklı renklerle sirke de hazırlayabilirsiniz.

Sonra damlalığın içine sirke çektim ve Nisan’a verdim. Damlalıktan yeşil sirkeyi damlatırken suratının hali görmeye değerdi.. Oluşan köpükleri uzun uzun gözlemledi ve çıkan hışır hışır çıkan sesi dinledi.  Açıkçası benim zamanımda ilk okulda böyle bir deney yaptığımızı hatırlamıyorum, dolayısıyla bu etkileşimi izlemek benim için de güzel tecrübe oldu.

Kabartma tozu dolu olan tüm kalıpları sırası ile yeşil sirke ile doldurduk.

sirke-kabartma-tozu-deneyi4

Sonra damlalık küçük geldi tabi, Nisan kaşığa geçmek istedi. Kaşıkla yeşil boyalı sirkeyi kabartma tozunun üstüne memnuniyetle döktü..

sirke-kabartma-tozu-deneyi5

Muhteşem finali ise tüm sirkeyi tepsiye aktararak yaptı. Minik eller komple girince işin içine en mutlu Nisan oldu.

sirke-kabartma-tozu-deneyi16

Yılbaşı olduğu için bizim temamız ve renklerimiz bu doğrultudaydı. Aslında pek çok anaokulunda bunu bir fen deneyi olarak konumlandırıyorlar. Mesela şişenin içine malzemeleri yerleştirip hızlıca ucuna bir balon takarak balon şişmesi sağlıyorlarmış. Biz de ilk fen deneyimizi evde yapmış olduk. Oyuna deneysel yaklaşan tüm annelere selam olsun buradan..

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER