Sevgililer günü duyusal havuzu

0
797

14 Şubat’a sayılı günler kala yeni bir duyusal havuz aktivitesi yapalım dedik. Aslında adının böyle olduğuna bakmayın, nihayetinde bol kırmızı renk ve kalp kullandığımız bir duyusal bir aktivite bu, yani sonuç olarak bize her gün sevgililer günü:)

Evde kırmızı olarak bulduğum tüm malzemeleri bu tepsiye ekledim. Her biri ile farklı mini bir aktivite amacımız vardı. Bir önceki akşamdan hazırladığım malzemelerin genel görünümü aşağıdaki şekildeydi.

Kavanozlardaki kalpli yapışkanları kırtasiyeden aldım evde kendiniz keserek de üretebilirsiniz. Küçük kırmızı ve büyük kırmızı boncukları daha önceden boncukçudan almıştım. Çocuklar doğal malzemelerle oynamaktan çok hoşlanıyorlar bu yüzden tepsimizde bir de kozalak var. Kozalak stoklarımızı babaannemiz sağladı, buradan ona kocaman teşekkürler. Bu kozalakları bu vb. bir çok aktivitede kullanıyorum. Kırmızı kek kalıpları oyun hamurunda kullanmak için (Tantitoni’den almıştım), aktarma aktivitesi için bir mama kaşığı ve oyuncak iğne sepetin içindeki malzemeler.

Tepsiyi görünce Nisan oldukça heyecanlandı, her malzemeyi tek tek inceledi, sonra tepsiyi kenara alıp tek tek aktiviteleri yapmaya başladık. Öncelikle aktarma işine girdik, büyük boncukları bir kaptan diğerine minik bir maşa aracılığıyla aktarma yapmaya çalıştık. Küçük boncukları da mama kaşığı ile aktardık.

s-gunu-duyusal-havuz3

Sonra aktarma alıştırmalarını boncukları buz kalıplarına alarak devam ettik.

s-gunu-duyusal-havuz4

Sonra oyuncak iğne ile kırmızı boncuklardan bir kolye yaptık.

s-gunu-duyusal-havuz15

Büyük kırmızı kurdelenin ucunu epeyce ince bir şekilde kestim, buradan büyük boncukları geçirmeye çalıştık.

s-gunu-duyusal-havuz6

Sonra farklı renk ve tipteki kalplerimizi aldık…

s-gunu-duyusal-havuz17

Onların yapışkanlarını çıkararak tek tek yapıştırdı Nisan, ortaya aşağıdaki gibi güzel bir görüntü çıktı.. Bunu ortadan ikiye katlayarak kartpostal yaptık. Akşam babamıza vereceğiz.

s-gunu-duyusal-havuz18

Kozalağı önceden renkli bir kurdele ile sarmıştım, Nisan kozalağı inceledi ve çevresine kırmızı bir ip sarmaya çalıştık.

s-gunu-duyusal-havuz19

Kırmızı beyaz pipetleri kesme aktivitesi için kullandık. Bu tip şeylerle oynamak makas kullanımını geliştirmek için oldukça faydalı oluyor. Pipetler keserken zıplıyor pek eğlenceli…

s-gunu-duyusal-havuz10

Tabi Cemre de o esnada oyunumuza katılmak istedi. Boncukları onun için plastik bir poşete koyduk, onun içinde inceledi.

s-gunu-duyusal-havuz111

Bu da son sahne, Cemre kozalağın tadına bakarak tanımaya çalışıyor:)

s-gunu-duyusal-havuz12

Bol oyunlu keyifli bir hafta sonu dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here