“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun” Albert Einstein

0
1772

Yaklaşık bir ay önce Dr. Byron Norton’un oyun terapisi eğitimine katıldım. Sonra da Çılgın anne sevgili Suna Subaşı ile tanıştım. Üst üste gelen bu iki durum, benim oyuna bakış açımı ve oyun oynama biçimimi kökten değiştirdi. Artık kızlarla oynarken daha çok eğleniyoruz ve daha keyifli vakit geçiriyoruz.

Oyunun merkezine eğlenceyi koyduk, öğrenme ise dolaylı olarak gelen bir kazanım artık.

Nisan’ın en sevdiği hikaye kırmızı başlıklı kız masalı; iki masal kitabımız var. İkisinde anlatımı birbirinden oldukça farklı; birinde kurt kırmızı başlıklı kızı yutuyor, diğerinde ise dolaba kilitliyor. Dolaba kilitleyen kitap Tübitak yayınlarının. Tübitak’ın tüm yayınları çok güzel, çok tavsiye ederim.

Taklitçi ufaklıklar için kılıktan kılığa girmek çok keyifli. Masalı seven kızım benden bir pelerin ve sepet istedi. Öyle çok şey isteyen bir kız değildir o yüzden bu duruma pek şaşırdım demek ki çok sevmiş olmalıydı. Araştırdım; bu kırmızı başlıklı kız kıyafeti denen şey biraz pahalıymış bir de kumaşı saten ve en terleten cinsten. Pelerini evdeki imkanlarla şahane yaparız diye düşündüm.

Sonra marketten ince bir polar battaniye aldım, kestik biçtik onu bir pelerine dönüştürdük. Pelerini giyen Nisan da kırmızı başlıklı kıza dönüştü.

kırmızı-baslikli-nisan

Masalı o kadar çok okumuştuk ki ikimiz de artık ezbere biliyorduk, hadi o zaman yaşayalım dedik. Önce o kırmızı başlıklı kız oldu ben kurt sonra da rolleri değiştik.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER