Makarna duyusal havuzu ve boyama

0
1242

Makarnalarla oyun fikri ofiste makarna kuyruğunda beklerken aklıma geldi:) Yazıya şu şarkı ile başlamak faydalı olacak sanırım… Sevgili ahçılar şöyle eğlenceli bir enstelasyon yapmışlar.

makarna-oyunları

Bizim neyimiz eksik diye eve geldim ve hazırlıklara başladım. Sadece evdeki malzemeler kullanıldığı için her an rahatlıkla oynanabilecek bir oyun, malzemeler;

  • Bir kaç farklı çeşit makarna, burgu, düdük, fiyonk, spagetti gibi.
  • Parmak boyası, boyaları koymak için tek seferlik balık veya et alırken eve gelen plastik malzemeleri kullanıyorum sonra da atıyorum.
  • Tepsi, iş makinası gibi aktarma oyuncakları..

Ful makarna dolu kavanozu görünce, kızlar epeyce bir şaşırdı, tabi hemen el atıp spagettileri birer birer kırmaya başladılar. Çok küçük olmayan materyaller ile oynadığımız zaman Cemre’yi de oyunlarımıza dahil ediyorum, çok mutlu oluyor. Zaten ben dahil etmezsem direkt olarak gelip oyunu sabote ediyor, malzemeleri yere atıyor..

makarna-oyunları-1

Cemre için makarnaların bir kısmını tepsiye boşalttık. O hepsini tek tek inceledi, dokundu ve tabi biraz da yedi 🙂

makarna-oyunları-9

Nisan ile birlikte makarnaları boyama oyununa geçtik.

makarna-oyunları-10

Önce içinden ip geçirebileceğimiz şekilde olan düdük makarnaları, farklı farklı renklere boyadık.

makarna-oyunları-2

Sonra onları kurutup bir kurdeleden geçirdik ve Nisan’a bir kolye yaptık, rengarenk ve pek tatlı oldu, ilk gezmede mutlaka takacağız..

makarna-oyunları-7

Sonra da ince çubuk makarnaları boyadık.

makarna-oyunları-4

Boya işleri ile eş zamanlı, Cemre tepsisindeki makarnaları iş makineleri ile bol bol doldur boşalt yaptı, havaya attı, ses çıkardıkları için pek hoşuna gitti..

Evdeki malzemeler ile oyun oynamak pek keyifli, bir saatlik uzun ve güzel bir oyun oldu. Cemre için ise bir nevi duyusal havuz oyunu yaratmış olduk. Üstelik küçük parmaklarımızı çalıştırdık.  Herkese bol oyunlu günler dilerim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here