Korkmaktan Korkmak

0
670

“Cesur adam ejderhayı öldürmez, onu terbiye eder…” diye bir söz okudum geçenlerde. Bir dizi repliği olduğunu öğrendiğim bu sözün üzerine bu hafta çocukların korkularından ve bunlarla nasıl baş edeceklerinden bahsedeceğim.

Çocukların korkuları genelde varoluşsal bir mücadelenin ortaya çıkarttığı korkulardır. 4 yaşındaki bir çocuğun canavarlardan korkan hali ile 8 aylık bir bebeğin yabancılardan korkması gelişimsel süreçlerinin bir parçasıdır. Normal olarak değerlendirilmeli ve çocuğunuzun korkusu sizi de korkutmamalıdır. Ancak 4 yaşında bir çocuk bir yabancı ile karşılaştığında aynı 8 aylık bir bebek gibi tepki veriyorsa; o zaman bu noktada takıldığından bahsedebiliriz. Bu durumu bilinçli bir şekilde ele almak iyi olabilir.

Korku bize bir çok şeyi yaptırabilir, bir ejderhayı bile öldürmeye kalkmamıza yol açabilir ama muhtemelen burada zarar gören biz oluruz. Korktuğumuz her ne ise bundan kaçarken, kendimizi korumaya çalışırken o çok yoğun duygu gözlerimizi kapatmamıza ve aynı bir bebek gibi içgüdüsel tepkiler vermemize yol açabilir. Korkuyla başa çıkmanın temelinde korkuyu kabul etmek olduğunu düşünüyorum. Bu noktada işlevsel korkulardan değil, hayatımızın akışını zorlayan korkulardan bahsetmekteyim. Onuncu kattan atlamaktan korkmak iyi bir şeydir çünkü bu şekilde hayatta kalabiliriz ama okula gitmekten korkmak akışımızı bozar.  İnsanoğlu için bunu üç aşamada düşünebiliriz; korkuyu fark etmek, bundan kaçmak ve en sonunda korkuyu kabul etmek ve onu dönüştürmek.

Çocuğunuzun korkusunu kabul etmesi ve asıl korkusundan korkmaması için;

  • Korktuğu zaman onu eleştirmeyin.
  • Korkmaması gerektiğini söylemeyin.
  • Neden korktuğunu anlamaya çalışın.
  •  Güvende olduğunu hissettiğinden emin olun.
  • Yanında olduğunuzu hissettirin.
  • Duygusunu dışarı yansıtmasını teşvik edin. Birlikte korktuğu şeyin resmini çizin, onun hakkında sorduğu sorulara cevap verin.

Belki de aslında sadece korkmaktan korkuyoruzdur… Kim bilir, belki de o ejderha bizim içimizdedir. Çocuklarınıza bu ejderhalarla tanışıp, onların gözlerine bakmaları için gereken cesareti sağlamanızı diliyorum.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here