Kış ve kahve duyusal havuzları

0
1091

Oynuyorum öyleyse varım serisi yazılara kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yazının adı duyusal havuz ama böyle dediğime bakmayın aslında bunlar çocuklar için minik simulasyon ortamları. Amaçları ise anlatılmak istenen durumu/konuyu 5 duyu ile çocuklara yaşatmak; dokunarak, koklayarak, görerek, duyarak veya tadarak..

Bugün iki duyusal havuzumuz var. İlki kış duyusal havuzu, ikincisi ise kahve havuzu.. Evet biraz değişik ama güzel bir tecrübe oldu.

1. İlk duyusal havuzumuz kış havuzu; Hafta sonu soğuk ve yağışlı havanın gelmesi ile çocuklar kışı gözlemleyerek keşfedecekler inşallah. Bu kış Nisan kar ile 1-2 günlük bir tanışıklık yaşadı biz de bu tecrübeye dair hem evde konuşalım hem de oynayalım istedik.

duyusal-havuz-kis

Klasik plastik havuzumuzun içine aşağıdaki malzemeleri ekledim;

-Watsons’dan 4,5 tlye aldığım ağaç,

-Yılbaşı hediyeleri ile eve gelen minik süsler,

-Kırtasiyeden yumurta şeklinde strafor, beyaz ponpon ve tüyler,

-Pamuk parçaları,

-Bir de lego takımımızdaki kutup ayısı,

-Zeminde beyazlığı sağlamak için sprey kar kullandım (cama yazı yazılandan), Nisan bunları yemiyor. Ama tadına bakacak bir minik için uygulayacaksanız farklı bir malzeme ile deneyebilirsiniz.

duyusal-havuz-kis2

Epeyce inceledi, ben de kışın doğada olup biten olaylardan, kar yağışından, havaların soğumasından ve kutup ayılarından bahsettim.

duyusal-havuz-kis3

Resimde gördüğünüz minik hediye paketlerini açtı, onların içinden de strafor çıktı. Onları da kar gibi minik minik ayırdı. Strafor parçalamak gibi bir hobimiz var. Eve gelenleri hiç kaçırmıyoruz.

Önümüzdeki hafta beklediğimiz kar yağışında yine bu plastik kaba bu sefer gerçek kar dolduruyor olacağız. O zaman kar ne kadar hızlı eriyor testi yapacağız inşallah:)

2. Kahve duyusal havuzu;

Duyusal havuz hazırlamak için kahve hem kokusu, hem tadı hem de biçimi itibarı ile oldukça güzel bir materyal. Dolayısıyla bu 3 duyuyu harekete geçirecek harika bir aktvite ortaya çıktı. Bu aktivite için 300 gr çekilmemiş Türk kahvesi kullandım.

duyusal-havuz-kis4

Herhangi bir türde kahve ile aktiviteyi yapabilirsiniz. Ben aldığım yerdeki en uygun fiyatlı seçeneği tercih ettim. Diğer tüm malzemeleri evden sağladım. Aktarımlar için aşağıdaki ölçekleri kullanıyoruz, pek beğeniliyor bizim evde.

duyusal-havuz-kis5

Duyusal havuz kutumuzu kahve ile doldurdum. İçine de kızların oyuncak takımından fincan, tabak ve çaydanlığı ekledim.

duyusal-havuz-kahve1

İlk görüşte böyle kahverengi küçücük şeyler oldukça enteresan geldi. Bu aktiviteye Cemre de katıldı, beraber keşif yaptılar. Cemre önce kahveleri ağzına attı; sanırım bir 10 kez ağzından çıkardım. Ama sonrasında atmadı.

duyusal-havuz-kahve2

Önce kahveyi kupalara doldurduk ve bol bol kokladık. Hatta Nisan bir tane tadına da baktı, ama gördü ki acı bir daha da yemek istemedi zaten:)

duyusal-havuz-kis3

Sonra klasik doldur boşalt oyunlarını oynadılar. Çaydanlıktan bardaklara ve tabaklara..

duyusal-havuz-kahve4

Kahve, çaydanlık gibi materyallerin içinde ses çıkardığı için Cemre kendi kendine marakaslar icat etti. Sonra kahveleri havaya attı. Tabi Nisan da eşlik etti. Epeyce keyifli bir 45 dakika geçirdik.

Sizin de evde çocuklarınızla bol keşifli günler yaşamanız dileğiyle, farklı materyaller bularak yeni duyusal havuzlarda buluşmak üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here