Kardeş rekabeti

0
809
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kardeş rekabeti, insanın hayatı boyunca yaşayacağı rekabetlerin en şiddetlisidir. Ebeveyn olarak dikkat edeceğiniz bazı noktalar bu rekabetin yıkıcı olmasının önüne geçerek çocuklarınıza “birlikte” ve “paylaşarak” hayata devam etmenin mümkün olacağını öğretecektir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta çocuklarınızın her birinin ayrı birer kişilikleri olduğu ve her biriyle kuracağınız ilişkinin niteliğinin farklı olmasının normal olduğudur. Kardeşler arasında eşit paylaşımlar değil, adil paylaşımlar önemlidir. Biri diğerini daha fazla sevdiğinizi söylediğinde derin bir nefes alarak “ikinizi de eşit seviyorum” demek yerine “sen benim için çok özelsin ve farklısın” diyerek sizin için ne kadar değerli olduğunu hissettirmek gibi.

Çocuklar duygularını nasıl ifade edeceklerini, çevrelerindeki yetişkinlerden ve deneyimlerinin sonuçlarından öğrenirler. Sağlıklı bir şekilde dışa vurulmayan olumsuz duygular yıkıcı ve saldırgan davranışlara dönüşebilirler. O yüzden duygularını ifade etmesine olanak tanıyın ve en önemlisi “o şekilde” hissettiği için “suçluluk” duymasının önüne geçin.  Düşünün ki çocuğunuzun tek kaynağı sizsiniz ve O artık bu kaynağı kendi gibi biri ile paylaşmak durumunda… Dolayısıyla; kızabilir, öfkelenebilir, kaygılanabilir, güvensiz hissedebilir, değersizlik ve yetersizlik yaşayabilir, korkabilir… Bu olumsuz duyguları sağlıklı bir şekilde ifade etmesine olanak tanıdığınızda yerine daha olumlularını koyacaktır. En azından bu “normal” duygular için kendini suçlamayacak ve içinde kökleşmesine izin vermeyecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  • Örnek olun. Siz duygularınızı nasıl ifade ediyorsunuz? Saldırganca mı, yıkarak mı yoksa daha sağlıklı yollardan mı? Unutmayın, çocuğunuz sizden öğreniyor…
  • Duygularını dinleyin. Anlamaya çalışın. Onu kardeşini sevmediği için yargılamayın, sadece bu duygusunu kabul edin…
  • Duygusunu isimlendirin. Kimi zaman çocuklar içlerinde yaşattıkları duygunun ne olduğunu bilmeden onunla başa çıkmak zorunda kalabilirler. Bu duyguyu anlamaya çalışın ve ona ifade edin. “bazen kardeşinin burada olmasını hiç istemiyorsun, keşke burada olmasaydı diye düşünüyorsun.”
  • Öğretin. Çocuklar bazen yerine koyacak bir davranış kalıbı bulamayabilirler. Onlara nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol gösterebilirsiniz.

Kardeş kavgalarında araya girmek her zaman iyi bir çözüm olmayabilir. Araya girmeniz gereken zamanlar da olabilir. Bunu iyi kestirebilmek önemlidir. Birkaç noktada araya girmekte fayda olsa da burada yapacağınız kimin haklı olduğunu ve kimin suçlu olduğunu belirleyecek bir hakemlik değil sadece kavgayı soğutmak, “düşünme molaları” yaratmak olmalıdır. Aynı zamanda eğer biri diğerine fiziksel bir zarar verdiyse, dikkatinizi zarar verene değil zarar görene odaklayın… Kavga eden çocuklarınızı kızarak, cezalandırarak, aşağılayarak, suçlayarak, fiziksel şiddete başvurarak daha da kavgaya istekli hale getireceğinizi unutmayın.Çocuklarınızla sadece kavga ettikleri zaman ilgileniyorsanız, dikkatinizi çekmek için de bilinçsiz bir şekilde kavga etmek yoluna gidebilirler. Onlara ihtiyaçları olan zamanı ayırın.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here