Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin püf noktaları

0
552

İşten gelmişsiniz ve o gün gerçekten yorucu geçmiş… Hayal ettiğiniz, belki de sadece pijamalarınızı giyip televizyonun karşısında uyuyakalmak… Kapıyı açıyorsunuz ve küçük kızınız sizin gelmenizi heyecanla beklemiş şekilde çığlık atarak bacaklarınıza sarılıyor ve sabırsızlıkla günün nasıl geçtiğini size anlatmayı ya da oyuncaklarını hazırlamış sizinle oyun oynamayı bekliyor. Birçoğunuzun “yorgunluğun unutulduğu an” diye tanımladığı bu anlar gerçekten bir ebeveynin zorlandığı anlar haline de gelebiliyor. Bu süreçte “kaliteli zaman” geçirmek, bazen bir görev haline gelebiliyor.

“Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin…” bu ifadeyi muhtemelen birçok yerde duydunuz. Duymanın yanı sıra hayata geçirmek için de çabaladınız. “Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz onun duygusal ve bilişsel gelişimi için son derece önemlidir…” Kaliteli zaman geçirmenin bu kadar önemli olması, bu durumun gerçekleşmediğini düşündüğünüzde sizi strese sokabiliyor, çoğu zaman da kendinizi yetersiz ve suçlu hissetmenize yol açabiliyor.

Oysa ki “kaliteli zaman” kavramını yaşantınıza entegre ettiğinizde aslında sizi çok da yormadığının farkına varabilirsiniz.

O halde şimdi bunu nasıl yapabilirsiniz, birkaç maddeyle bunun üzerinde duralım;

  • Öncelikle unutmayın ki kaliteli zaman demek, hem sizin hem de çocuğunuzun keyif alıyor olması demek. Bu sebeple sınırlı zamanlara sizin de hoşunuza gidecek aktiviteleri ekleyebilirsiniz. Mesela önce ne yapmayı sevdiğinizi fark edip, sonra bunu çocuğunuzla birlikte uygulayabilirsiniz.
  • Her hafta birlikte yapabileceğiniz etkinlik listesi oluşturabilir ve bunu bir çizelge haline getirebilirsiniz. Pazartesi boyama, salı hamur, çarşamba mutfak vb… Böylece çocuğunuz da, siz de hangi gün neyi yapacağınızı ve buna ne kadar süre ayıracağınızı biliyor olursunuz.

evde-pratik-oyun5

  • Şayet birden fazla çocuğunuz varsa, bire bir zaman geçirmeniz onun kendini iyi hissetmesine sebep olacağı gibi sizin de dikkatinizi sadece ona odaklamanıza yardım edecektir. Bu sırada diğer ebeveyn de diğer çocuklarınızla ilgilenebilir. Eğer tek ebeveynseniz bu alana tüm çocukları entegre etmeniz gerekecektir.
  • Mümkünse dikkatinizi dağıtacak telefon, televizyon, bilgisayar gibi araçları görüş alanınızdan çıkartabilirsiniz.
  • Kaliteli zaman geçirmek ayrıca bir uzmanlık alanı gerektirmeyecek kadar spontane bir durumdur. Bazen sadece konuşmak, bazen bir kitap okumak, bazen yorulana kadar oynamak, bazen birlikte bir çizgi film izlemek kaliteli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Burada önemli olan birlikte keyifli zaman geçirmektir.

Size çocuklarınızla geçireceğiniz bol keyifli anlar dileriz…

Uzman Psikolog Nilay Göncü

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER