Çocuk odasını hazırlarken

0
4974

Hamilesiniz ya da çocuklarınız var, ara sıra İkea’ya gidiyorsunuz, peki çocuklara faydalı olabilecek, oyunlarda işinize yarayabilecek, hem de uygun fiyata ne edinebilirim derseniz işte benim listem;

not: bu bir reklam çalışması değildir, faydalı ve uygun fiyatlı bulduğum ürünlerin paylaşımıdır..

Mama/Oyun önlükleri

En faydalı ve en ucuz mama önlükleri Ikea’da satılır. Çünkü bu önlükler ile çocuğunuz üstü kirlenmeden boya yapabilir. Hatta gidince birkaç tane almanızı öneririm, böylece eskiyince yedekli olur.

onluk

Plastik renkli bardaklar ve tabaklar

Bunları elbette yemek için önermiyorum. Ama ilerleyen süreçlerde renkleri öğretmek, doldur boşalt oyunları yapmak ve en basitinden evcilik oyununda dahi her daim çok işinize yaracaktır. Fotoğraftaki renklerde bardaklar da mevcut.

tabak

Parmak kuklalar:

elkukla

Bu sevimli kuklalara minik bebekler bayılıyorlar, onları konuşturunca çok hoşlarına gidiyor ya da gıdıklayınca. Farklı oyuncak markalarında eldiven şeklinde olanları da var ama epeyce pahalı. Ne gerek var derseniz bunlardan edinebilirsiniz.

Tabure:

Adı tabure ama tek basamaklı bir yükseltici bu. Özellikle yürüme döneminden sonra el yıkarken çocuk üzerine çıkıp lavoboya yetişebiliyor. Çok fonksiyonel ve ucuz tabi. Çok araştırdım ahşapları da inceledim en fonksiyonel ve hafifi budur.

basamak

Leka top: Yumuşacık ve bez olması sebebiyle küçük yaştaki bebekler için ideal. Cemre ile keyifle oynuyoruz.

top

Mula serisi;

Bu seride birkaç ürün var sevdiğimiz. Bir tanesi boncuk helezon, çokça oynadığımız halen oynamaya devam ettiğimiz bir ürün, oldukça eğitici(ilk resim). Yine bu serinin plastik yapbozu ve piramiti var. Yapboz ile kule yapılabiliyor ki ilk dönemler bolca yapıyor olacaksınız. Piramitte de büyükten küçüğe dizme oyunu var.

ikea-cocuk-urunleri

kaplar

Lilabo tren seti;

Şu sıra pek keyifle oynuyoruz, raylardan tren yapıyoruz, vagonlar mıknatıslı.

tren

Mala boya seti;

Küçük aylardan itibaren hep Nisan’ın eline kalem verdim. Tabi o etaplarda yazılmayan çizilmeyen yer kalmıyor. Diğer kalemleri de denedim. Ama bu mala boya setinden çok memnun kaldım, koltukları çizmiyor, çok az çizse dahi çıkıyor, büyük kalemler, küçük parmaklar rahatlıkla tutabiliyorlar. Aşağıdaki setteki uzun kalemler.

malaboyaseti

Çocuk masası ve sandalyesi;

Mammut serisini bu konuda tek geçerim. Ahşap masa ve sandalyeler tabi ki daha sağlıklı veya doğal hatta daha estetikler. Ama bir de ayağa düşmeyegörsünler, fena oluyor. Plastikler ise oldukça hafif çok rahat temizleniyorlar. Çok şiddetle öneririm bu ürünleri. Bizde 2 çocuk için 2 sandalye bir masa var.

masa

Çekiç seti&Tamir Seti;

Bebeklerin ilk aylardan itibaren önce ağzına alma sonra vurarak ses çıkarma süreçleri var. Bundan sonra da yere atarak ses çıkarma ile öğrenme süreci var. Tüm bu süreçte çekiç seti ile hem ses çıkarıyorlar hem de kas gelişimi için oldukça faydalı bir aktivite.

Ben mobilya ve tekstil ürünlerinde tercih etmedim, tercih edip çok mutlu olanlar da var. Bir de mama sandalyeleri var fiyatları çok uygun ama bacakları bana güvenli hissettirmediğinden tercih etmedim, alan ve mutlu kullanan arkadaşlarım var.

Herkese çocukları ile her şeyden önce bol ebeveyn enerjili ve bol aktiviteli günler dilerim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here