Evde pratik oyun önerileri

0
1796

Anneler bilir, çocuk milleti para ile satın alınan oyuncaklar yerine tencere tava ile oynamayı tercih eder. Ben de onları oyuncak üretimine dahil ediyorum ve oynarken bir şeyler üreterek kazanımlarına destek olmaya çalışıyorum.

Öncelikle her akşam hareketli bir zamanımız var. Genellikle kızların sevdiği bir şarkıda dans ediyoruz. Zaman zaman çocuk şarkıları olabiliyor, zaman zaman da gangam style veya grease gibi şarkıları seçiyoruz. Tabi dans ederken yoğun bir enerji sarf ediyoruz. Hem Cemre hem de Nisan bu hareket zamanınından çok keyif alıyor.

Daha sonra ince motor becelerimizi geliştirecek, parmak kaslarımızı güçlendirecek oyunlar oynuyoruz. Genellikle evdeki malzemeleri kullanıyoruz.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki; her bebeğin konsantrasyon süresi ve bu aktiviteleri yapacağı aylar değişebiliyor. Bir de zaman zaman siz farklı bir aktivite planlıyorsunuz ama çocuk başka bir şey oynamak isteyebiliyor, genellikle onun oynamak istediği şekilde akıp giderseniz oyunlar hem daha keyifli hem de verimli oluyor.

En sevdiğimiz oyun; Kılık değiştirme

O gün hangi hayvanı öğreneceksek, bir resmini ya da bir maketini getiriyorum. Sonra da birlikte o hayvanın kılığına giriyoruz. Genellikle evdeki malzemeleri kullanıyoruz; örneğin bir taç üzerine keçeden kulaklarımızı yapıyoruz. Hırkasına bebeğimizi yerleştiriyoruz. Iki saniyelik bir burun ve bıyık ile alın size kırmızı bir kanguru:) Sonra da kanguru gibi evde zıplayarak geziyoruz, bu şekilde hayvanları yaşayarak öğreniyoruz. Sevgili Çılgın Anne’nin üzerimde epeyce etkisi var..

evde-pratik-oyun1

Tahta sopalara boncuk ve makarna dizme

Bu aktivite parmak kaslarının gelişimi için çok kıymetli. 2-3 yaş ve dahi sonrasında her daim oynanması faydalı olacak bir oyun. Çöp şiş olarak marketlerde satılanları kullanıyoruz. Çubukları batırdığımız köpükler marketten aldığımız ürünler ile eve girenler. Parmak kasları ileride kalem tutup yazı yazacaklar. O nedenle bu aktiviteyi sık sık farklı materyaller ile tekrarlamak oldukça faydalı. Aşağıda hem boncuklarla yaptığımız hem de makarnalar ile yaptığımız oyunu görebilirsiniz.

evde-pratik-oyun2

evde-pratik-oyun3

Süzgeç oyunları

Parmak kaslarının gelişimini sağlayan bir başka aktivite; aynı zamanda deliklere sokma çabası ile de konsantrasyonu da geliştiriyor. Süzgeç evlerde standart bir malzeme. Bir de spagettiniz varsa bu aktivite tam size göre.

evde-pratik-oyun4

Yine süzgeçe esnek teller ile oynaıdğımız oyun, Nisan telden yaptığımız yuvaklaklara balon diyor..

evde-pratik-oyun5

Parmak Boyası

Parmak boyası ile nasıl oynarsak oynayalım mutlu oluyoruz. Resimdekiler her kırtasiyeden temin edilebilecek kalıplar, bunun yerine patates de kullanılabilir. Tabi biz parmaklarımız ile yüzümüzü ve bulduğumuz her yeri boyuyoruz ve çok eğleniyoruz.

evde-pratik-oyun6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here