Kalp şekilleriyle hayvan resimleri yapma

0
1671

Sevgililer günü kampanya bombardımanı yaşadığımız şu günlerde biz de minik sevgilimle kendimizi tutamadık ve kalp temalı oyunlar oynadık. Bu yazıyı yazarken kulağımda bu şarkı vardı.. ‘All you need is love…’

İlk oyun için kalp şeklinde kurabiye kalıpları ve renkli kağıtlar, makas ve yapıştırıcıya ihtiyaç var. Kalp şeklinde kurabiye kalıplarını, kalp çizimleri sırasında kullandım. Resminiz iyi ise siz kendi kalplerinizi kendiniz de çizip sonra da kesebilirsiniz.

Aktiviteden bir gece önce farklı boyutlarda ve renklerde kalpler kestim; çok minik ve çok büyük boyutlar da dahil. Sonra da bu kalpleri yapıştırarak hayvanlarımızı oluşturmaya başladık. Önceden kesilerek hazırlanmış kalpleri yapıştırma işi de Nisan’a düştü.

kalp-seklinde-oyunlar

Siyah, beyaz ve turuncu renklerini kullanarak bir penguen yaptık. Kırtasiyeden temin ettiğimiz gözleri de üzerine yapıştırdık.

IMG_5984-225x300

Bir sonraki hayvanımız minik mavi bir fil oldu. Fil için mavi ve pembe renkli el işi kağıtlarını kullandık.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri2

Ardından da aslan, kedi, tavşan ve balık yaptık. Nisan hayvanları oluştururken oldukça keyif aldı.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri4
kalp-seklinde-hayvan-figuleri5

kalp-seklinde-hayvan-figuleri6

Sonra da bu hayvanların arka taraflarına kürdan yapıştırdık ve onları konuşturduk, hatta oyun hamurunun üstüne hayvanlarımızı yerleştirdik ve dik durmasını sağladık. Nisan 2,5 yaşında ve bu dönem en popüler oyunumuz konuşturma oyunları, ne bulursak onu konuşturuyoruz.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri8

Oyunumuzda esinlendiğimiz farklı hayvan biçimlerini de buradan görebilirsiniz.

İkinci oyunumuz biraz süsleme niteliğindeydi. Bu aktivite için sadece a4 boyutunda kırmızı eli işi kağıtlarına ve bir zımbaya ihtiyaç var. Öncelikle kağıtları şeritler halinde kestim. Şeritlerin süper düz olmadığını görebilirsiniz.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri9

Sonra bu şeritlerden bir tanesini dışarda bırakarak diğerlerini ikiye kesiyoruz. Dışarıda bıraktığımız uzun şeridi aşağıdaki şekilde iç kısmından zımbaladım.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri11

Sonra diğer kısa olan şeritlerden iki tane alarak kalbin en alt bölümüne sağ ve soluna ekleyerek tekrar zımbaladım ve aynı şeyi ikişer gruplar halinde diğer kağıtlar için de yaptım.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri12

Ortaya böyle tatlı bir görüntü çıkıyor. Nisan bantla yapıştırarak kalp şeridimizi duvara asmaya çalıştı.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri13

Kalp şeritlerini çoğaltarak evin farklı yerlerine dekorasyon amaçlı asmak mümkün. Biz bugün biraz da keyfi yaptık, özellikle doğum günü organizasyonlarında farklı renklerde uygulanabilir. Bu oyunda Nisan’la hedefimiz zımbalama işini onun üstlenmesiydi, denedik ama henüz minik kaslarımız hazır değilmiş, o yüzden zımbalama işini ben yaptım o izledi.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri14

İzlerken o da şeritlerden bol bol makasla kesme deneyimi yaşadı. Bu ara bulduğu her şeyi kesmek istiyor… Duvara astığımızda ise yukarıdaki gibi bir görüntü oluştu..

Üçüncü keyifli oyunumuz kalp şeklinde buz boyalarla resim yapmaktı.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri15

Bu oyun için kalp şeklindeki buz kalıplarına biraz gıda boyası biraz da su ekleyerek bir gün önceden dondurdum. Hala gıda boyası dozajını tam belirleyemediğimden renklerim biraz koyu oldu, eğer deneyecekseniz çok az boya koymanızı öneririm. Dondurma esnasında buzun orta kısmına donduktan sonra tutmak için çıtalar ekledim. Bu çıtaları kırtasiyeden temin edebilirsiniz.

kalp-seklinde-hayvan-figuleri16

Sonra Ikea’dan aldığım büyükçe bir plastik kabın içine, yine Ikea’dan aldığım resim kağıdını büyükçe keserek yerleştirdim. Önlüklerimizi giydik ve keyifli anlar başladı.. Evdeki tüm boyama materyallerini resim esnasında kullandık.. İşte bu ortaya çıkan soyut çalışmamız…

kalp-seklinde-hayvan-figuleri17

Oyunun sonunda ise önce boya fırçalarını yıkadık sonra da ellerimizi…

kalp-seklinde-hayvan-figuleri18

Tüm annelere minik sevgilileriyle mutlu ve bol oyunlu günler dilerim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here