Çocukluk dönemi arkadaşlık ilişkileri II

0
748

Geçen haftaki yazımızda arkadaş ilişkilerinin önemini ve gelişimini tartışmıştık. Bu hafta özellikle çocuğunuzun arkadaşları ile ilişkisinde dikkat etmeniz gereken noktaların üzerinde duracağız. Unutulmaması gereken noktalardan biri her kişinin kendine has bir karakteri olduğu ve kurduğu ilişkilerde bu karakterinin baskın olacağıdır. Yani her kişi kendine göre ilişki kurar. Çocuklar da arkadaş edinirken ve arkadaşları ile ilişkiyi devam ettirirken kendi özelliklerini ortaya çıkartırlar. Bu sebeple onları arkadaş ortamlarında gözlemlemek bireysel olarak gözlemlemek kadar önemlidir.

Bir diğeriyle karşı karşıya geldiklerinde onunla ilişkiyi nasıl başlattıkları, nasıl sürdürdükleri, isteklilikleri, oyun içerisinde kalıp kalmadıkları, oyun kurallarını nasıl uyguladıkları, paylaşımlarının niteliği, nasıl kavga ettikleri ve ardından nasıl tekrar barıştıkları gibi ilişkisel meseleleri nasıl ele aldıkları çocuğunuzun erken dönem kişilik gelişimi konusunda size çokça fikir verecektir.

Paylaşımcı mı paylaşıma kapalı mı?

Bir çocuk her zaman paylaşımcı olmak zorunda değildir. Bazen elindeki bir oyuncağı ya da bir başka arkadaşı diğerleriyle paylaşmak konusunda isteksiz davranabilir. Dikkat edilmesi gereken bunun bir patern haline gelip gelmediği ve gereken durumlarda zorunda bile kalsa paylaşabilme sabrını gösterip göstermediğidir.

İzleyici mi katılımcı mı?

Şöyle manzaralara rastlamışsınızdır belki; küçük bir çocuk bir grup arkadaşını izler. Yanlarına gitmek ve oyuna katılmak ister ama yapamaz. Nasıl yapılacağını bilmiyor olabilir,  daha önce bu konuyla ilgili olumsuz deneyimleri onu korkutuyor olabilir, çekiniyor olabilir. Eğer ilk kez gittiği bir parkta ilk defa gördüğü diğer çocukların arasına katılmakla ilgili bir durumsa, bu kaygı normal karşılanabilir. Ancak kendi okulunda her gün gördüğü arkadaşların arasına katılmakla ilgili bir durumsa özel bir ilgi gerektirebilir.

Oyun kurucu mu, değil mi?

Girdiği oyunlarda hayal gücünü ortaya çıkarabiliyor mu? Yoksa varolan oyunlara mı katılmayı tercih ediyor. Belki de hayal gücünü dışarıya yansıtma konusunda desteğe ihtiyacı olabilir. Spontanlığı ve bunu ifade etmeyi çocuğunuz ev ortamında, sizinle ilişkisinde öğrenir.

Arkadaşıyla kavgaları nasıl? Barışma süreçleri nasıl?

Çocuklar oyunlarında kavga ederler, tartışırlar, hatta fiziksel olarak bile tepkileşebilirler. Bunlar, duygularını ifade etme, gerekirse özür dileme, farklı bir bakış açısını algılama, bunu kabul etme gibi durumlarda çocuğun deneyim kazanmasını sağlarlar. Çocuğunuz arkadaşları ile kavga ettiğinde ya da tartıştığında bu durum sizi endişelendirmesin. Kavga etmek de barışmak kadar normal ve hayatın içinden bir durumdur. Çok fazla araya girmeye ve çocuğunuzu korumaya çalışmayın. Bu durumları onun kendini ifade etmeyi öğrendiği olaylar olarak ele alın.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here