Çocuklar ne kadar süre tv izlemeli?

0
818

Uzmanlar özellikle iki yaşa kadar çocukların televizyon izlememesini öneriyor. Çünkü televizyon iki boyutlu bir görüntüleme cihazı; halbuki çocuklar iki yaşa kadar iki boyutu algılayabilir durumda değiller.

Televizyonun en kötü yanlarından biri de etkileşimli olmaması ve yani çocuğun bir ilişki kuramaması. Tek yönlü bir ilişki var, televizyonda bir şeyler oluyor ve çocuk herhangi bir aksiyon alamıyor. Aslında çocuğun bu yaştaki en büyük derdi hareket etmek, karşılıklı oyun oynamak, enerjisini boşaltmak ve tabi ki dil becerisinin gelişimi.

Maalesef televizyon ile bunların herhangi birini yapabilmek çok mümkün değil. Eğer çocuğunuzun konuşmasını istiyorsanız siz onunla bol bol ve uzun uzun, en küçük aylardan itibaren konuşun. Maalesef uzun süre televizyon önünde vakit geçiren çocuklar konuşmayı daha geç öğrenebiliyorlar. Bununla ilgili bilimsel bir makale de şurada var.

Uzmanlar iki yaştan sonra (anne babalar tarafından seçilen programların) kontrollü olarak, en fazla günde yarım saatlik bir sınırlama ile televizyon izleme süresi öneriyor. Nisan şu ana kadar hiç televizyon izlemedi, buna rağmen herhangi bir şey kaçırmadık. Çünkü televizyon açınca ister istemez hem aile hem çocuk televizyona kilitleniyor, zaten çocukla geçirebileceğimiz çok kısıtlı vaktimiz var, neden onu bu şekilde harcayalım ki ? Aksine tüm boş vakitlerimizde bol bol oyun oynuyoruz, kitap okuyoruz, masal anlatıyoruz ve bu onu çok geliştiriyor.

Okan Bayülgen programında kendi evinden bahsetmişti; salonda televizyon yokmuş. Açıkçası ona çok imrenmiştim. Henüz bizim evde bunu yapamadık, ama gelecekte televizyonu salondan farklı bir odaya almak gibi bir planım var. Çünkü bence televizyonun henüz dünyamızda olmadığı dönemlerde; insanların piyano çalarak veya sohbet ederek veya birbirlerine kitap okuyarak geçirdiği dönemler çok güzelmiş. Benim bu anlamda bir geçmişe özenme durumum var. Ama zaten evin düzeni ve yaşam stili tamamen bizim elimizde değil mi?

Nisan’a henüz tablet vermedim, bunun için küçük olduğunu düşünüyorum, büyük konuşmak istemiyorum ama kısa dönem içerisinde vermeyi de düşünmüyorum. Çünkü tablette oyun oynamanın çocuğu geliştirici daha doğrusu zeka geliştirici bir aktivite olduğunu düşünmüyorum. Zira tablet dünyada kullanması en kolay teknolojik araç.

Şu tip sahneleri görmek de beni çok üzüyor; geçtiğimiz hafta, ormanda bir yere yemeğe ve vakit geçirmeye gittik. Yan masada 3-4 aile bir arada oturuyordu. Birer çocuk ve her çocuğun elinde birer tablet. Yani açık hava mis gibi, doğanın içindeler, saklambaç oyna, yürüyüş yap değil mi? Ortamda çocuklar için bir tane top bile yok.

Yanlış anlaşılmasın teknoloji karşıtı değilim, en büyük hobim… Ama çocuklar büyüdüklerinde bilgisayarı, tableti zaten rahatlıkla kullanacaklar, zira bunları kullanmak çocuk işi kadar kolay.

Kişi başına minimum bir ekranın düştüğü günümüzde tüm bu ekranlardan çocukları korumak elbette meşakatli ve çok emek istiyor.. Ama kim demiş ki ebeveyn olmak kolay diye ?

Eğer siz de benim gibi çocuğunuza uzun uzun tv izletmemeyi tercih ediyorsanız işiniz biraz zor, hem kendime hem de size hayatta başarılar diliyorum..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here