Çocuk Kitapları I

0
974

Nisan doğduğundan beri en keyif aldığımız anlar, kitap, gazete, dergi ne bulursak sayfalarını çevirmek, bazen okumak, bazen de resimlere bakıp hikayeler uydurmaktı. Bu sürekli yaptığımız aktivitenin konuşma becerisine çok pozitif etkilerini gözlemledim. Ayrıca okumanın hayal gücü gelişimi ve algısının beslenmesi için önemli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

İlk aylarda daha çok, dokun hisset kartlarını ve kitaplarını okuduk. Bebeklerin bu tip kitaplarla hayvan resmini gösterirken eş zamanlı olarak hayvan dokularına benzer kağıtlara dokunma şansı oluyor ve bu onlara çok ilginç geliyor. Hayvanların isimlerini söylerken, çıkardığı sesler, ne yer, nerede yaşar gibi konuları da paylaşmak keyifli oluyor.

0-3-yaş-kitapları

Zamanla büyüdükçe, Nisan biraz daha kendini ifade etmeye başladıktan sonra masallara ve hikaye kitaplarına ilgimiz arttı. Kitaplarımızı seçerken seri halinde almamaya özen gösterdim çünkü Nisan’ın beğenip beğenmeyeceğini önceden tahmin etmek zor.. Öte yandan farklı tonda, yapıda ve görsel betimlemede öyküler dinlemesinin ve onları hayalinde canlandırmasının daha keyifli olduğunu düşünüyorum. Bizim şu ara kitaplığımızdaki en sevdiğimiz kitaplarımız ise şöyle;

Kırmızı Başlıklı Kız Nisan’ın ilk dinlediği ve en sevdiği masal Kırmızı Başlıklı Kız masalı oldu. Bu masalın pek çok yayın evinden yayınlanan farklı anlatımları var, benim önereceğim versiyon İş Bankası Yayınları. Masalın sonunda kurt, kırmızı başlıklı kızı yemiyor ve dolaba saklıyor. Bu masalı oldukça sık okusak da anlatsak da bize yetmedi yaşamak ve canlandırmak istedik buradan görebilirsiniz.

0-3-yaş-kitapları2

Sıra Kimde Max ile Millie? 2-3 yaş arası çocuklar maalesef herhangi birşeyi paylaşmak istemiyorlar, aslında bu çok doğal.. Çünkü paylaşmayı öğrenmek için yaşları henüz küçük. Ama herhangi bir sosyal ortama ya da okula gittiklerinde en azından sırayla oynamayı bilmeleri gerekiyor. Bu kitapta da tam bu noktada devreye giriyor. Max ile Millie arabalarını paylaşamıyorlar ve öğretmenlerinin yardımı ile sıra ile oynamayı öğreniyorlar. Bizim gibi iki kardeşli bir evde sıra ile oynamak önemli bir konu. Her paylaşma sorununda ‘ama Max ile Millie ne yapıyordu?’ diye soruyorum ben de.. Bazen işliyor bazen de işlemiyor tabi:) Kısmet…

0-3-yaş-kitapları3

Avucundaki öpücük Annesinden ayrılmak istemeyen ve bu yüzden de okula gitmeyen minik rakunun hikayesi… Kitapta anne rakun bunun için bir çözüm buluyor, bebek rakunun elinin içine bir öpücük konduruyor ve ondan bunu saklamasını istiyor. Sonra minik rakun sakladığı öpücüğü yanağına koyuyor ve ‘anne beni seviyor’ diyor.. Bu kitabı oyunlarştırıp bu hikayeyi canlandırmak da mümkün. Malum her zaman çocuklarımızın yanında olamıyoruz, olamadığımız zamanlar için iyi bir oyunlaştırma ve her zaman yanlarında olduğumuzu ifade etmek için güzel bir yol…

0-3-yaş-kitapları4

Seninle Ben Küçük Ayı Küçük ayı oyun oynamak istiyor ama büyük ayının işi var. Küçük ayı önce ev temizliğine, sonra odun toplamak konusunda annesine destek oluyor ve daha sonra da kendi kendine oynuyor ve en sonunda büyük ayı ile birlikte saklambaç oynuyorlar. Anneye yardım, kendi eşyalarını toplama, kendi kendine oynama gibi güzel mesajlar içeren bir kitap.

03-yaş-kitapları-5

El Bebek Gül Bebek Harika çizimleri olan bir kitap. Bazen çocuk kitapları anneler için mi yazılmış çocuklar için mi tam emin olamıyorum; bu kitap da öyle bu kategoride. Metin ve annesi başrolde. Metin çok küçük, bu nedenle annesi Metin’i hiç dışarı çıkarmıyor, dışarı çıkaracağı zaman pamuklara sarıyor. Ama sarsa dahi Metin pamuklarla dışarıda daha çok zarar görüyor. Sonra annesi, Metin’e dışarı çıkınca bir şey olmayacağını anlayınca gezmesine izin veriyor.. Siz karar verin kitap kimin için yazılmış..

0-3-yaş-kitapları-6

Memo ve Ay Hem şiirsel diline hem de çizimlerine hayran olduğum bir başka kitap Memo ve Ay. Sayfaları çevirirken evlerin ve annenin bir çocuk gözünden ne kadar büyük ve kocaman göründüğünü çok iyi betimlemişler. Öte yandan bizim Memo annesine çok güzel bir hediye vermek istiyor ve kendine ayı hedef seçiyor. Ama malum ay çok yukarıda uzanmak çok zor, o yüzden Memo tanıdığı herkesten yardım istiyor. Uzun bir maceradan sonra sonunda aya ulaşıyor ve annesine hediye ediyor, tabi mutluluğu tarif edilemez..

0-3-yaş-kitapları-7

Aç tırtıl Aç tırtılın çeşitli versiyonları var, üç boyutlu veya normal baskılı olanlarından birini seçebilirsiniz. Öykü malum, bir tırtılın güzel bir kelebeğe dönüşme hikayesi. Ama hikaye içinde tırtılın çok yemesi bu yüzden karnının ağrıması gibi unsurlar da var. Sonunda koza süreci ve o güzel kelebek ortaya çıkıyor… Kitaptan sonra tırtıl ve kelebek çizimleri ve boyamaları da yapabilirsiniz.

0-3-yaş-kitapları-8

Oliver Oliver çok arkadaşı olmayan sıradışı bir çocuğun hikayesi. Kendi kitapları ve oyuncakları ile mutlu olan, farklı, çok sosyalleşemeyen ve arkadaşı olmayan bir çocuk Oliver. Hikayenin sonunda kendi gibi olan Olivia ile tanışıyor ve tenis oynuyorlar..

0-3-yaş-kitapları-9

Herkese çocukları ile bol masallı günler…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER