Çocuğumuza empati kurmayı nasıl öğretebiliriz I

0
724

Empati nedir?

Kendimizi bir diğerinin yerine koymaya çalışmak, onun gözü ile olaya bakmak, algılamaya çalışmak… Hiçbir zaman bir diğerinin gibi olayları değerlendiremeyiz ya da hissettiği duygunun ne olduğunu anlayamayabiliriz. Empati kurmak, bu durumu anlamaya çalışmak ve bunu anlamaya çalıştığını karşı tarafa ifade etmektir.

Empati kurmak neden önemlidir?

Empati kurmanın, duygusal gelişimde ve kişilik gelişiminde neden bu kadar önemli bir yer tuttuğunu anlayabilmek için size empatik yaklaşılan zamanları düşünün. Örneğin iş yerinde çalışma arkadaşınıza haklı bir nedenden ötürü çok kızdınız ve o bunu hiçbir şekilde anlamıyor. Sadece o anki duygunuzun bile anlaşılmasının ve anlaşıldığının size ifade edilmesinin sizi ne kadar rahatlatacağını fark etmeye çalışın.

Çocuğumuzla empati kurmayı öğrenebilir miyiz?

Çocuğunuzun olaylar karşısında hissettiklerini anlamaya çalışıyor musunuz? Örneğin bir arkadaşı ile kavga ettikten sonra davranışlarından öte, duygularını da konuşuyor musunuz? Sohbetlerinizde duygu konuşmaya ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Siz duygularınızdan çocuğunuza bahsediyor musunuz? Aslında hayatınızda diğer insanlarla ilişkilerinizde bunları yapıyorsanız doğal olarak çocuğunuzla da öyle olacaktır. Empati kurabilmek doğuştan getirilen değil, öğrenilen bir özelliktir. Deneyerek, alıştırmalar yaparak bu özelliği geliştirmek mümkündür. Dikkatinizi çektiyse bilirsiniz, çocuklarla çalışanlar ya da bu konuda tecrübesi olanlar bir çocukla konuşurlarken onun göz hizasına gelecek şekilde kendileri ayarlarlar. Böylece onu daha iyi anlayabilmek adına fiziksel durumlarını dengelerler. “Gerçekten” dünyaya onun gözünden bakmaya başlarlar. Çünkü fiziksel konumumuz ağzımızdan çıkacak kelimelerimizi de belirler çoğu zaman.

Çocuğumuza empati kurmayı nasıl öğretiriz?

Çocuğun bunu öğrenebilmek için duyguları tanıyor olması gereklidir. Daha bebekken ağladığında, güldüğünde, korktuğunda bu duygunun hangi olaydan dolayı ortaya çıktığını ifade ederek duygusal gelişime bir temel oturtmak mümkündür. Onun olası duygularını tanımlarken kendi duygularınızı, hikaye karakterinin bir durum karşısındaki duygularını, çizgi film kahramanının duygularını, hayvanların ne hissetmiş olabileceklerini ve bunun gibi içinde duygu barındıran her şeyi konuşmalısınız. Hatta bunları konuşmak için fırsatlar yaratmalısınız.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here