11 Aylık bebek gelişimi

0
697

Dün Cemre ile düzenli doktor kontrolümüzü gerçekleştirdik.

Önemli not ile başlamak istiyorum. Doktorumuz özellikle Nisan için uyardı; geniz etinin en büyük olduğu dönem 2-6 yaş arasıymış, çocuğunuzda horlama gibi bir durum ile karşıya kalırsanız geniz eti kaynaklı olabilirmiş. Bu konuda dikkat edilecek en önemli konu çocuğunuzu camı açık odada uyumasını sağlamakmış. Bu şekilde orta kulak iltihabını önleyebilirmişiz. Kış olduğu için evi sıkı sıkı kapatıp çocukları uyutmayın dedi. Uyuyacakları odayı yatmadan önce mutlaka bolca havalandırın.

Bu ay gelişimimiz;

Fiziksel; Cemre artık iki ayağı üzerinde dengeli durabiliyor, çok rahat sıralıyor, gerektiğinde oturuyor, tutunarak kalkıyor, hatta benim yatağıma bile tırmalanabiliyor. Müzikte alkışlıyor, tempo tutuyor ve ritmik oynuyor.

Konuşma; Sesler ve kelimeler; artık kızılderili gibi ağzını kapatıp açıp auva diye sesler çıkarabiliyor, ilk kelimesi “mama” idi artık bunu oldukça güzel söylüyor, henüz ikinci bir kelime yok. Dede’ye eğilimi yüksek.

Günlük beslenme düzenimiz;

Haftada 2-3 balık tüketimini ailecek seviyoruz dolayısıyla çocuklar da bizimle aynı düzende besleniyorlar. Şu an mevsim balıkları; palamut, istavrit, hamsi ve lüfer. Balığı Beşiktaş, İstinye gibi taze balıkçılardan almayı tercih ediyoruz. Şimdi kış bol balık zamanı..

balık

Çorbalarda tek sınırımız mevsim dışı sebzeler. Hangileri mevsim derseniz şuradan ulaşabilirsiniz. Ispanak, kereviz, havuç, karnı bahar, lahana, pazı, maydanoz, dereotu, kırmızı kabak çorbaları ile besleniyoruz. Çorbaları hastalıktan korunmak için bol soğan ve sarımsaklı yapıyoruz. Et olarak sadece kuzu eti kullanıyoruz.

Bir gün içinde şunları yiyoruz;

08.00 kahvaltı: Cemre bulamaç olarak tüketiyor. Yarım yumurta sarısı, bir çay kaşığı pekmez, bir önceki akşamdan suda bekletilmiş peynir ve biraz ekmek içi. Ekmek; bir gün çavdar, bir gün tam buğday bir gün tam tahıl gibi farklı lezzetleri deniyoruz. Bu bebekten bebeğe değişebilir, bazı bebekler tek tek yemeği tercih edebilirler.

10.00 ara öğün: meyve püresi. Mevsim meyvelerini ezerek ya da cam rendeden geçirerek veriyoruz. Şu ara elma ve mandalina favorimiz. Tropik meyveleri tercih etmiyoruz, kendi toprağımızın meyvelerini tüketiyoruz.

12.00-13.00 Öğlen yemeği: Çorba olarak mevsim sebzelerinden bolca tüketiyoruz. Çorbalarımızı Beaba’nın Babycook ürününde pişiriyoruz ve ürünü blendırından geçiriyoruz. Beaba’yı beğeniyorum çünkü sebze ve suyu her şey içinde kalıyor ve kap değiştirmeden blendır yapılıyor.

babycook

15.00 ara öğün: Yoğurdu evde yapıyoruz. Her hafta Pazartesi ve Perşembe günleri Silivri’den bir mandıradan gelen sütü alıyorum. Bu süt ile yoğurdumuz haftada iki kez taze yapıyoruz. Çocuklar bayılıyor.

08.00 akşam yemeği: Tam buğday unu, yulaf unu ve pirinç ununu aynı oranda karıştırıyoruz ve bu karışımla muhallebi yapıyoruz. Arzu eden anneler bu karışıma pekmez, elma rendesi de ekleyebilirler. Biz gün içinde iki öğün meyve aldığımız için tekrar muhallebi ile vermiyoruz. Kilo alımımız iyi olduğu için akşamları bir gün muhallebi bir gün çorba sisteminde ilerliyoruz. Akşam çorbalarında et kullanmayarak daha hafif olmasını sağlıyoruz, gece uykularımız rahat olsun diye.

Son dönem Cemre’nin sevdiği aktiviteler çimlerde emeklemek, sonbahar yapraklarını keşfetmek.

Cemre’nin doğum gününe 1 ay kaldı ve parti hazırlıkları başladı:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here