Bebekler nasıl iletişim kurar?

0
644

İlişki kurmak… İçinde ne kadar fazla inceliği ve karmaşıklığı barındıran bir süreç. Bakmayı, görmeyi, algılamayı, dinlemeyi, anlamaya çalışmayı, sevgiyi, saygıyı, kızgınlığı, kavgayı…

Peki biz ilişki kurmayı nereden ve nasıl öğreniyoruz?

Daha anne karnındayken başlar ilişki kurma süreci.. Annenin yaşantısı dolaylı olarak bebeğe yansıdığında bebek de yine dolaylı olarak bu duruma bir tepki verir. Sonra bebek dünyaya gelir ve şöyle değişir tablo; sesinden başka bir silahının olmadığı bir dünyada, kendisine rahatsızlık veren bir sürü güdüyle baş etmeye çalışır ve bu mücadeleyi aslında o rahatsızlık veren şeyin ne olduğunu bilmeden yapar…Sonra bu rahatsızlık “birisinin” üzerinde uyguladığı bir takım yöntemlerle giderilir. Ama sonra bir bakar ki yine oluyor ve yine gideriliyor. İşte kişinin dünyayı algılayışı da bu doğrultuda şekillenmeye başlar. Midedeki kramp acı verir, sonra “en uygun” zamanda ve şekilde geçer.. O zaman ‘dünya güvenli’. Geçmez… O zaman yolunda gitmeyen bir şeyler var, ‘dünya güvensiz’.

Daha o zamanlardan ilişki içinde metotlar geliştirmeye başlarız… Nasıl ilişki kuracağımızı öğreniriz ve iç dünyamızda kendimizin ve ötekinin algısı şekillenmeye başlar.  Bu öğrenilenlerin ileride hayatımızdaki ilişkilerimizde ne kadar etkin olacağını henüz bilmiyoruzdur…

  • Nasıl ilişki kurmalıyım?
  • İlişkide nerede durmalıyım?
  • Neyi ne kadar, ne zaman, nasıl istemeliyim?
  • Almak için ne yapmalıyım?
  • Alamadığımda nasıl davranmalıyım?

Tüm bu süreçte, iç dünyamızı, iç dünyamızın gerçek hayattaki ifade edilme şekillerini geliştiririz. Çünkü her bir ilişki deneyimi iç dünyamızda bir noktaya dokunuyordur. İlişkide referans aldığımız kaynak, ki bu genellikle “bakım veren” kişi olarak adlandırılan, bağlandığımız kişidir, bu gelişim sürecinde iç dünyamızın şekillenmesinde ve duygu dünyamızın oluşumunda en etkin rol oynayan kişidir. Kendimizi “ötekinin” gözünden görmek, “öteki” olanı algılamak ve bunu ifade etmek gibi ilişkide yer alan karmaşık süreçlerin ilk provaları bağlanılan kişi ile gerçekleştirilir.

Bu kişi büyük çoğunluk annedir…Yani çocukların duygu dünyalarının gelişimi, kendilerini, diğerlerini ve dünyayı algılayışları anneyle kurulan ilişkinin niteliğine bağlı olarak şekillenir.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here