1 yaş bebekleri için oyun fikirleri

0
4059

Bir yaşında bir bebek için devir keşif devridir. Çevresindeki her şey yeni ve etkileyicidir. Her birini eline almak ve ağzına sokmak sonra da yere atmak ister. Çünkü atınca nasıl bir ses çıkacağını merak eder, oyuncağını attığında kırılması veya dağılması gibi durumlar dahi onun için keyifli deneylerdir.

Çoğu zaman alınan oyuncaklara pas vermez, 3-5 dakika vakit geçirip sonra mutfak çekmecelerindeki tencereleri aşağıya indirir. Bu durumda en iyisi ona mutfakta bir çekmece hazırlamak, oraya onun oynayabileceği türde oyuncakları koymaktır. Bu yazıda bizim yaptığımız ve satın alıp memnun kaldığımız bazı oyuncaklardan bahsedeceğim.

Özellikle 0-6 aylık dönemde bebeklerin görme yetenekleri hızlı bir şekilde gelişir, bu dönemde siyah, beyaz ve kırmızı tonlardaki kartlar bebeklerin ilgisini çekecektir. Göz kaslarını çalıştırmak için bu resimleri sağa sola, öne arkaya doğru yavaşça gösterebilirsiniz. Biz bu kartları Amazon’dan almıştık ama artık Türkiye’de de benzerleri satılıyor. Resimde gördüğünüz küpleri de yine Amazon’dan edinmiştik. Cemre vakit geçirmekten oldukça hoşlanıyor.

1-yas-bebek-oyun8

Bebeklerin beş duyusunu hareketlendirecek her türlü oyun onlar için keyifli olacaktır. Bol bol müzik dinlemek, müziğe eşlik ederek beraber ritm tutmak ve alkışlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Marakas veya minik bir davul da hoşlarına gidebilir.

1-yas-bebek-oyun7

Bebek doktorumuzun çocuklar doğduğundan beri en önemli tavsiyesi yaz&kış, soğuk&sıcak demeden çocukların her daim sokağa çıkmaları doğrultusundaydı. ‘Kötü mevsim yoktur iyi giyinmemiş çocuk vardır’ diyip durur her daim. Henüz Nisan 1 aylıkken ‘dışarı çıkın’ dedi. Ben de şaşkın anne tabi. ‘Nereye gidelim mesela?’ dedim, çocukla nereye gidilir bilmiyorum sonuçta.. ‘Mesela Mısır Çarşısı’na gidin’ dedi. Nedenini sorduğumda ise ‘onlarca farklı baharat kokusunun onun için farklı bir deneyim olacağını’ belirtmişti. Böylece Mısır Çarşısı her daim çok kalabalık bir yer olsa da sık gittiğimiz yerlerden biri oluverdi. Bununla birlikte yanı başınızdaki mutfatan gelen farklı yemek kokuları da bebeğinize yepyeni tecrübeler olacaktır.

Alttaki resimde Cemre’nin ilk oyun kutusunu görebilirsiniz. İçerisinde farklı dokularda kumaşlar, farklı ağırlık ve materyalde toplar var. Marakas yerine kapalı plastik bir kutuda pirinç taneleri var.. Bir keçenin üstüne farklı renk ve şekillerde büyük düğmeler diktim, bunlar da epeyce ilgisini çekti, düğmeleri çıkarmaya çalıştı. Küçük boncuklardan bir kolye yaptım, (ipi kurdeleden) kırılmayacak cinste olması güvenlik açısından önemli.

1-yas-bebek-oyun6

Bu tip aktivitelerle farklı materyallere dokunarak farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Örneğin bir parça pamuk bile bebekler için oldukça ilginç bir materyaldir; her türlü farklı dokudaki kumaş (örneğin kadife vb.) kağıt da aynı şekilde onlar için ilgi çekici olacaktır.

Dokunsal bir etkileşim için balonların içine farklı materyaller ile doldurdum; çıngırak, pirinç, nohut, fasulye, fındık gibi malzemeleri bir huni yardımı ile balonların içine ekledim, sonra ağızlarını sıkıca bağlayarak oynadık; epeyce mıncıkladı, çıngırağı salladı..

1-yas-bebek-oyun5

Başka bir gün balonların içini eski oyun hamurları ile doldurdum ve balonların üzerine gülen, ağlayan, şaşkın yüz ifadeleri çizdim, hem duygu ile yüz ifadelerini bağdaştırması hem de minik parmakların hareketi için güzel bir oyun oldu.

Bir diğer ev ürünü eğlencemiz… Evde mini boy bulduğum şampuan kaplarının içlerini boşaltıp yıkadım, her birine farklı renklerde boncuklar ve su ile doldurdum, kırmızı, yeşil, mavi ve renkli boncuklar karması yaptım, sonra kapakları sıkıca kapadım. Hem bol bol ses çıkarttık hem de renkler için adımlar atmış olduk.

1-yas-bebek-oyun4

En sık oynadığımız oyunlar ce-ee oyunları. Kafasına bir şey kapatılması ve bulunmasından çok hoşlanıyor. Kovalama da en çok güldüğü oyun; o ev içinde emekleyerek kaçıyor ben de emekleyerek onu yakalamaya çalışıyorum.

1-2 yaş arasında en popüler oyunlardan biri diğeri de kule yapmak ve bozmak. ZeKids’den aldığımız bu kule yıkmayı en sevdiğimiz oyuncak.

1-yas-bebek-oyun3

Mutfakta en uzun zaman geçirdiği yerlerden biri de buzdolabının önü, Coucou magnetler ile keyifle oynayabiliyor, bazen çıkarıp atıyor bazen de yapıştırmaya çalışıyor.

1-yas-bebek-oyun2

Ablasının oynadığı her oyundan da nasibini alıyor. Örneğin oyun hamuru ile çok erken yaşta tanıştı, arada yemeye çalışıyor o zaman elinden alıyorum. Boya yaparken gelip parmaklarını sokuyor sonra inceliyor. Geçen hafta oynadığımız kahve çekirdekli duyusal havuzdan da oldukça keyif aldı. Tabi bir çok kez ağzına attı ve çıkarttım o ayrı..

En sevdiği şey evdeki yuvarlak şeyler ile temas etmek. Önüne bir kilo portakal koyunca epeyce oynuyor..

Bunun dışında evdeki bebeklerden birini kızı gibi sahiplenmiş durumda. Her yere götürüyor, ara sıra da sırtına vurarak ee eeleyerek uyutuyor. Bu hafta bebek arabasına koyup gezdirdi bebeğini..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here