Anne ben nereden geldim ?

0
995

Çocuklara cinselliğin nasıl anlatılacağının konuşulacağı bu semineri duyunca havalara uçtum çünkü bu henüz bilmediğim ve hiç tecrübe etmediğim bir alandı. Semineri HtHayat’ın katkılarıyla Uzman Psikolog Iraz Toros Suman’dan dinledik.

Benim seminerden çıkardığım önemli notlar şu şekilde;

1. Çocuğunuz soru sorduğunda yani çocuğunuz hazır olduğunda cinselliği ona anlatmak,

2. Sadece sorduğu soru kadarına cevap vermek. Yani basit sorulara basit cevaplar şeklinde konferansa çevirmeden.

3. Cinsellik konusu her geçtiği an içinde ‘Sevgi’nin olduğunu belirtmek ve bunu kavratmak

Anne-ben-nereden-geldim

Bir yaş civarı çiş, kaka, cinsel organ keşif başlıyormuş. İki yaş civarı henüz utanma duygusu da olmadığından, çıplak dolaşmaktan zevk alıyormuş çocuklar. Okul öncesi dönemde ise önce kendi bedenini ve sonra karşı cinsin farklılığını anlarmış.

Her çocuğun cinsellikle ilgili soru sorma yaşı farklı olabilirmiş, bu çok normalmiş. Cinsellik anlatılacağı zaman cinsel organlar gerçek isimleri ile öğretilmesi gerekliymiş; kullanmak zorunda değiller ama gerçek isimlerini bilmeleri için.

Gelelim bir bebek nasıl olur sorusunu cevaplamaya.. Iraz hanımın anlattığına göre; öncelikle çocuk sorularının derinliği ile yetişkin sorularının derinliği bir değilmiş. Cinsellik konusunu anlatacak ebeveynin rahat olması gerekliymiş, eğer siz rahat ve hazır değilseniz çocuğunuzdan zaman da isteyebilir daha sonra anlatabilirsiniz. Hazır değilseniz araştırayım anlatayım deyin ve çocuk dış kaynaklara gitmesin diye yönlendirme yaptı.

7-9 yaş arası arkadaşları ile konuştukları dönemmiş, bu dönemde çocuğu yakın takip etmek, bilgi seviyesini bilmek açısından önemliymiş. Cinsellik konusundaki sorularından dolayı çocuk asla ayıplanmamalıymış, bu ileride farklı problemler yaratabilirmiş.

9-11 yaş arası hemen ergenlik öncesi olduğu için çocuğu bu döneme hazırlamak, yaşayacağı değişim konusunda onu bilgilendirmek önemliymiş. Çünkü bizim nasıl anlattığımız aslında onların algısı oluyormuş. O yüzden kirlenme gibi ifadelere yer vermemek kritik.

Çocuğun kendi mahremiyet alanı oluşturmasına izin vermek ve sizinkinin de ebeveyn olarak ihtiyaç duyduğunuz zamanda sınırlarını çizmek önemliymiş. Mahremiyet aslında doğru zamanda sınır koyma becerisiymiş. Sadece tuvalete birlikte gitmek değil ya da çıplaklıkla ilgili değil.. Oyunda bile çocuk istemediğin halde çok uzun uzun gıdıklamak bile bu kapsama girermiş. Bu aslında onun ‘ben olma haline saygı duymakmış”..

Bu çok önemli! Çocuğunuzu öpmek isteyen bir insanın öpüp öpemeyeceği bile çocuğunuzun kararı olmalı. Onun kendi bedeni, kendi yanağı, bu da onun mahremiyetine saygı aslında..

Ebeveynlik ile ilgili her konuda konuştuğumuz gibi ailenin değer yargıları yine başrolde alsında. Sizin aile olarak kendi sınırlarınız, limitleriniz, ne bunları iyi anlamalı ve test etmelisiniz. Unutmamalıyız ki çocuklar konuşulmayan mesajları çok net alıyorlar.

Çocuklar özdeşim ile birine benzemeye çalışıyorlar. Oyuncak seçiminde cinsiyet ayrımına gerek yok. Erkek çocuklar da bebekle oynayabilir, kız araba ile, bunda hiçbir sıkıntı yok.

Bir de ilk defa adını ilk defa duyduğum Oedipus kompleksi varmış. ‘Ben büyüyünce babamla evleneceğim’ durumu. Bu geçici bir süre devam edermiş, sakin karşılamak ve biz babanla zaten evliyiz ama hayatımız boyunca da seninle beraberiz demek kafiymiş.

Cinsel istismar her ekonomik sınıfta maalesef var; bu yüzden evlatlarımıza çok önemli mesajlar vermeliyiz; bu beden sana ait, bu kol bu bacak senin, sen istemiyorsan seni kimse öpemez. İyi dokunuş-kötü dokunuş mutlaka anlatılmalı. Hoşuna gitmeyen bir girişimde hayır de ama seni öpüyorsa mutlaka benimle konuş ben sana yardımcı olurum’ mesajını çocuklar çok net kavramalı.

Okul öncesi dönemde cinsel bir konuda çocuğunuz bir şey anlatıyorsa bu %100 doğruymuş ve yalan olmasına imkan yokmuş çünkü böyle bir tecrübesi olmadığı için yalan söyleyemezmiş. Bu konuda bir sinyal alırsanız hiçbirşey yapmadan direkt olarak bir profosyonel yardımı almanız gerekiyor dedi Iraz hanım.

Seminerde cinselliği anlatırken kullanabileceğiniz önerilen kitaplar;

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER